ג'קי חורי
ברק רביד

היום בחצות תסתיים הפסקת האש ברצועת עזה, עליה הסכימו ישראל והפלגים הפלסטינים ביום רביעי האחרון. צוות המו"מ הישראלי שב אתמול בבוקר לקהיר, ופקיד ישראלי בכיר אמר כי "עדיין לא ברור אם ניתן יהיה להגיע להסכם". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול כי רק אם יינתן מענה לצרכים הביטחוניים של ישראל היא תהיה מוכנה לקבל את מתווה הפסקת האש. "אם חמאס חושב שיחפה על ההפסד הצבאי שלו בהישג מדיני, הוא טועה", אמר נתניהו.

חבר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, נפגש אתמול ובסוף השבוע בדוחא עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. לפי מקורות פלסטינים, עריקאת העביר מסר למשעל מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), שדחק בו לקבל את היוזמה המצרית ולהמשיך במשא ומתן על בסיסה. בנוסף, עריקאת ומשעל דנו בהצטרפות פלסטין לבית הדין הבינלאומי כדי שכל הפלגים הפלסטיניים יהיו מחויבים לאותן אמנות, כולל חמאס.

פקידים בכירים בירושלים העריכו שלשום כי במקרה שלא יושג הסכם בקהיר, מעצמות המערב — כולל ארה"ב — יקדמו החלטה במועצת הביטחון שתעסוק בהפסקת אש בעזה, וכן בנושאים נוספים כמו הסרת המצור. אתמול אמר פקיד ישראלי בכיר כי "אם האש תחודש ישראל תגיב בעוצמה, ואם האש לא תחודש אך לא יושג הסכם — נבדוק אם אפשר להתקדם להסדרה אחרת ולסייע הומניטארית לתושבי עזה, שנגדם אין לנו דבר". 
פקיד פלסטיני בכיר אמר אתמול ל"הארץ" כי גורמים ברמאללה, ובעיקר הנשיא עבאס, דוחפים לקבל את היוזמה המצרית גם אם זו לא תענה מיידית על הדרישות הפלסטיניות — כדי למנוע אפשרות של החלטה חיצונית. לדברי אותו מקור, כל החלטה בינלאומית שתתקבל תהיה בסופו של דבר רופפת, כך שישראל תוכל להתחמק מיישומה, כפי שקרה לדבריו בעשרות החלטות קודמות של האו"ם. "רק הסכם בתיווך מצרי ובתמיכה בינלאומית יכול להביא לתוצאות חיוביות בטווח הקצר", אמר. 

עבאס בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, שבתצילום: אי־אף־פי

העיתון הערבי אל־חיאת שיוצא לאור בלונדון דיווח אתמול כי ארה"ב העבירה מסרים לקהיר לפיהם וושינגטון תתן ערבויות לכל הסכם שיושג בין ישראל והפלסטינים. העיתון צוטט גורם פלסטיני המעורה בפרטי המו"מ לפיו השיחות מתנהלות בשני מישורים. הראשון הוא מדיני־פוליטי, הכולל גם חילופי גופות ושחרור אסירים, שהדיון בהם יהיה בשלב מאוחר יותר; והשני הוא המישור ההומניטארי שיתבסס על מציאת נוסחה להסרת המצור על רצועת עזה באופן מיידי.

גורמים פלסטינים המעורים במגעים אמרו אמש ל"הארץ" בשיחה מקהיר כי המאמץ המצרי יתמקד היום בניסוחים שיכולים לספק לישראל ולחמאס אפשרות להודיע על המשך הפסקת האש הזמנית, במקביל לדיונים על הסכם הפסקת אש כולל בעתיד. הם סיפרו כי אתמול התקיים סבב שיחות נוסף בין המשלחת הפלסטינית לבין נציגי המודיעין המצרי, שהתמקד בהערות הפלסטינים על הטיוטה המצרית להפסקת אש. 

במשלחת הפלסטינית, כך לדברי אותם מקורות, נשמעים שני קולות: האחד של רוב הפלגים, כולל הג'יהאד האיסלאמי והפתח, שתומכים במתווה המצרי. מן הצד השני ניצב חמאס, שעדיין מהסס לקבל את הנוסח המתגבש. אותם גורמים הוסיפו כי גם בתוך חמאס יש מחלוקות. הקו הפייסני מיוצג בעיקר על ידי נציגי הארגון מעזה וסגן ראש הלשכה המדינית לשעבר, מוסא אבו מרזוק. הקו הנוקשה, לעומת זאת, מזוהה עם חאלד משעל, באמצעות מקורבו עיזת א־רשק, חבר המשלחת בקהיר.

"אין ספק שבתוך החדר יש מגמות שונות, ובצד הפלסטיני מבינים שישראל לא במצב של להעניק לחמאס הישגים כמו הנמל הימי ושדה התעופה", אמר מקור פלסטיני בקהיר. "ישראל לא ממש מתלהבת מחתימת הסכם מול הפלגים, בעיקר מול החמאס, ולכן הקושי הוא שהמצרים ואבו מאזן מאוד נלהבים להשיג הסכם, בעוד ישראל וחמאס, ובעיקר חמאס בחו"ל, לא ממהרים לקדם את המהלך". 

יחד עם זאת, המקורות הבהירו כי בחמאס מבינים שכל הסכם ייחתם רק מול הרשות הפלסטינית, מה שיקנה לרשות דריסת רגל משמעותית ברצועה, ובעיקר במעברים. חבר המשלחת א־רשק אמר לעיתונאים בקהיר כי לחמאס אין התנגדות שהרשות תשוב לרצועה, בעיקר לאחר הקמת ממשלת הפיוס. ההסתייגות, לדבריו, נובעת מהניסוח המצרי לפיו פתיחת המעברים תיעשה בתיאום עתידי בין ישראל לרשות, מה שעלול להוביל למשא ומתן ארוך שיכול להימשך שנים. 

א־רשק הוסיף כי ההסתייגות בארגון נובעת גם מהשאלה מי ינהל בפועל את שיקום הרצועה, מאחר והרשות לבדה לא תעמוד בכך. לפי ההערכות בעזה ובקהיר, בחמאס מוכנים שהמעטפת החיצונית של כל הסדר עתידי תהיה בידי הרשות הפלסטינית, כולל המגעים והתיאום עם המדינות התורמות. עם זאת, בחמאס רוצים לנהל בפועל את השיקום, וכן להוות חלק מרכזי ממנגנוני הביטחון ברצועה. 

על פי ההערכות, בחמאס מבינים שכל הצעה שתחייב את ישראל להסכים להקמת נמל או שדה תעופה ברצועה אינה רלוונטית בשלב זה, ויש לדחות את הדיון בה למועד מוסכם בעתיד. העניין המיידי יתמקד בפתיחת המעברים, כולל מעבר רפיח, שמצרים מתעקשת שכל הסדרה בו צריכה להיעשות מול הרשות הפלסטינית ולא חמאס. 

פקידים פלסטינים אמרו כי סוגיית הנמלים וכן המעבר הבטוח בין הרצועה לגדה נדונו בעבר בסבבי מו"מ מול ישראל. "ישראל מציגה את סוגיית נמל התעופה והמעבר החופשי כאילו מדובר בדברים חדשים", אמרו, "ואנו מזכירים שנמל התעופה היה קיים, ואף עבד במשך שנתיים, ועכשיו צריך לשקמו. לגבי הנמל הימי, הנושא עלה לדיון בעבר אבל לא התקדם בשל העלויות הכרוכות בכך, ולאחר מכן בשל השתלטות חמאס על הרצועה".

שר המודיעין יובל שטייניץ התייחס אתמול לנושא לפני ישיבת הממשלה. "נמל ימי או אווירי בעזה הוא בעצם דיוטי פרי לטילים ורקטות", אמר. "אסור לנו לוותר על פירוז הרצועה בשום אופן. זוהי דרישה עקרונית". שר הכלכלה נפתלי בנט אמר שיש לעצור המשא ומתן עם חמאס ו"להפסיק לכסוס ציפורניים בציפייה לתשובת ארגון טרור רצחני. יש לפעול באופן חד־צדדי לפי העיקרון של 'הומניטארי כן, טרור לא'".

גם דובר חמאס בעזה, סאמי אבו־זהרי, הציג עמדה קשוחה בנאום שנשא אתמול ברפיח. "הישראלים לא ייהנו מביטחון עד שהמצור לא יוסר לחלוטין", אמר אבו־זוהרי. "נתניהו משקר כשהוא אומר שחמאס הפסיד במלחמה. נתניהו ברח מעזה והשאיר שם את חלקי הגופות של חייליו. אנחנו לא אומרים שזה מה שיש בידינו — אבל זה מה שנתניהו אומר שיש בידינו. אנחנו אומרים בבירור שאנחנו רוצים הסכם, אבל אומרים זאת לא מעמדת חולשה, אלא מעמדת כוח. הכדור נמצא כעת במגרש הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ