צה"ל הרס את בתיהם של חוטפי שלושת הנערים בגדה

לאחר שבג"ץ דחה שלוש עתירות בנושא, הרסו כוחות צה"ל ומג"ב את בתיהם של מפקד החוליה ושל אחד מהחוטפים. מספר פלסטינים נפגעו קל בעימותים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל הרס הלילה (שני) את בתיהם של שניים מהמעורבים בחטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח סמוך לגוש עציון לפני כחודשיים. ההריסה בוצעה בהתאם להחלטת מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון, ולאחר שנדחו שלוש עתירות בנושא על-ידי בג"ץ.

אחרי חצות הגיעו לאזור חברון כ-250 שוטרי מג"ב יחד עם עשרות לוחמי הנדסה וחיילים נוספים מצה"ל כדי לפוצץ ולהרוס את בתיהם של חוסאם קוואסמה ועאמר אבו עישה, ולאטום את המרתף שבו התגורר מרואן קוואסמה. לפי דובר משמר הגבול, הפעילות ארכה כשש שעות, ובמקום החלו מספר עימותים מקומיים "שפוזרו במהירות". 

לפי עדויות בחברון,  במהלך הלילה הקיפו כוחות גדולים את בנייני המגורים של השלושה, ולאחר הוצאת בני המשפחות פוצצו בתיהם של חוסאם קוואסמה ואבו עישה בשכונות ואד אסיר ואבו קתילה. פלסטינים מדווחים על מספר נפגעים קל משאיפת גז מדמיע וכדורי גומי, כתוצאה מעימותים שהתפתחו במקום. עד ראייה אמר כי הבתים שפוצצו נהרסו כליל, ואילו בביתו של מרוואן קוואסמה נשפכו כמויות גדולות של בטון, כך שהוא כבר אינו מתאים למגורים.

הריסות ביתו של עאמר אבו עישהצילום: אי־פי

חוסאם קוואסמה, שנחשב לראש חולית החטיפה של שלושת הנערים, נעצר במהלך חודש יולי על ידי הימ"מ במחנה הפליטים שועפט. בחקירתו בשב"כ הוא הודה במעורבות במעשים ואמר כי את הכסף לביצוע פיגוע הרצח והחטיפה קיבל מעזה. אחיו, מחמוד קוואסמה, ששוחרר בעסקת שליט וגורש לעזה, הוא זה שהיה אמון על העברת הכספים מעזה לגדה.

השניים הנוספים שביצעו את החטיפה עצמה ואת הרצח, מרוואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה, עדיין מבוקשים בעיני מערכת הביטחון וטרם אותרו. במערכת הביטחון הודיעו כי הריסת בתיהם של השלושה תסייע בהרתעה. ההריסה מגיעה לאחר הריסת ביתו של המחבל זיאד עוואד, נגדו הוגש כתב אישום בגין ביצוע הפיגוע בליל הסדר בו נרצח סגן ניצב ברוך מזרחי.

בשבוע שעבר דחה בג"ץ שלוש עתירות שהוגשו נגד החלטת הצבא להרוס את בתי משפחות החשודים בחטיפה וברצח. השופט יורם דנציגר, שאליו הצטרפו יצחק עמית ונעם סולברג, דחה את העתירות בנימוק שלא נמצא פגם בהחלטות המצדיק את התערבות בית המשפט. בין היתר, נדחתה טענת העותרים לאפליה בכך שהמדינה לא עושה שימוש בסמכות להריסת בתים נגד מחבלים יהודים.

"אכן, לא ניתן לכחד כי התרבו מעשי ההסתה והאלימות בחברה היהודית כנגד ערבים, ועל כך יש להצר ולפעול ביד חזקה כנגד תופעות אלה. אך ההשוואה אינה במקומה, באשר האמצעי של הריסת בתים בשטחים אינו ננקט במקרים של מעשי הסתה ואלימות, אלא במקרים קשים במיוחד של מעשי רצח", כתב דנציגר. "לא נעלם מעיני המקרה מעורר החלחלה של רצח הנער מוחמד אבו חדיר (שאביו חוסיין אף מחה על אי הריסת בתי הנאשמים ברצח שלו בדיון על הארכת מעצרם - ר"ח), מקרה שזעזע את אמות הסיפים בארצנו וזכה לגינוי מקיר אל קיר, אך מדובר במקרה חריג שבחריגים. לכן, דומני כי אין מקום לסימטריה המלאכותית הנטענת על ידי העותרים בתמיכה לטענתם לאכיפה מפלה".

החשודים בחטיפת הנערים מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה

בעקבות השגות משפחתו של מרואן קוואסמה, שהתגורר בחברון, הצבא הודיע כי דירתו בקומת הקרקע שבבניין בן ארבע הקומות לא תיהרס אלא תוחרם ותיאטם. ביחס למשפחתו של אבו עיישה סוכם כי הצבא יהרוס את הדירה "הצפון מזרחית בקומה השנייה" כדי לא לפגוע בשאר בני המשפחה שמתגוררים בבניין.

צה"ל מסר למשפחות את צווי ההריסה לבתים לפני למעלה מחודש, אך בית המשפט קבע שההריסה תידחה לכל הפחות עד לסוף השבוע שעבר, כדי לאפשר להן להגיש לצבא חוות דעת הנדסיות בשאלת השפעת ההריסה על נכסים סמוכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ