עדכונים שוטפים

הפסקת האש הוארכה ב-24 שעות

מוקדם יותר דיווחו הפלסטינים כי המשלחות בקהיר על סף הסכם ■ פקיד ישראלי בכיר: טרם הושג הסכם ■ נתניהו בתום הערכת מצב ביטחונית: נערכים לכל תרחיש ■ עבאס צפוי לפגוש את משעל בקטאר כדי לקדם את הרגיעה ■ הפסקת האש תפוג בחצות; אבו מרזוק: ישראל דחתה את נייר העמדה המצרי

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

הוארכה ביממה הפסקת האש ברצועת עזה, עליה הסכימו ישראל והפלגים הפלסטינים ביום רביעי האחרון. הפסקת האש הייתה צפויה להסתיים אמש (שני), אך לקראת חצות הגיעו דיווחים על מגורמים מצרים, ישראלים ופלסטינים על הארכת הרגיעה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שלשום כי רק אם יינתן מענה לצרכים הביטחוניים של ישראל היא תהיה מוכנה לקבל את מתווה הפסקת האש.

גורמים פלסטינים המעורים במגעים אמרו אמש ל"הארץ" בשיחה מקהיר כי המאמץ המצרי יתמקד היום בניסוחים שיכולים לספק לישראל ולחמאס אפשרות להודיע על המשך הפסקת האש הזמנית, במקביל לדיונים על הסכם הפסקת אש כולל בעתיד.

00:26: אמש לקראת חצות התפרסמה הודעה מצרית רשמית על הארכת הפסקת האש ב-24 שעות נוספות. מקורות פלסטינים ומצרים דיווחו אתמול על טיוטת ההסכם
המתגבש, אולם ראש המשלחת הפלסטינית, עזאם אל-אחמד, הכחיש את הדיווחים על התקדמות במגעים. "הדיווחים בתקשרות על התקדמות אינם נכונים", אמר אל-אחמד. "אני מקווה שמחר ננצל כל דקה כדי להגיע להסכם. בינתיים, הסכמנו רק על הארכת הפסקת אש ביממה" (ג'קי חורי).  

18.08.14

23:29: פקיד ישראלי בכיר אמר כי לבקשת מצרים, תוארך הפסקת האש ב-24 שעות נוספות לצורך המשך המשא ומתן בקהיר

תומכי חמאס שורפים את דגל ישראל ברפיח, אתמולצילום: רויטרס

23:26: מקורות פלסטינים מסרו לאל ג'זירה כי הנושאים שעליהם הושגה הסכמה בין הצדדים הם פתיחת כל המעברים בתיאום עם הרשות הפלסטינית; העברת חומרי בניין לרצועת עזה בפיקוח בינלאומי והרחבת שטח הדיג ברצועה משישה לתשעה מייל ימי ובהמשך ל-12 מייל. עוד מסרו הגורמים כי הדיונים בנוגע להקמת נמל בעזה ולשחרור אסירים יידחו בחודש לאחר החתימה על ההסכם. לדבריהם, שיקום הרצועה יתבצע באחריות ממשלת הפיוס הפלסטינית, בעיית אספקת החשמל ברצועה תטופל בידי הממשלה בתוך שנה. זאת, תמורה למצב שלפני סבב הלחימה האחרון. 

23:00: בכיר חמאס וחבר המשלחת הפלסטינית עיזת א-רשק אמר שהושגה הסכמה להארכת השיחות על הפסקת האש ב-24 שעות. בהודעת א־רשק לא נמסרו פרטים על ההסכם המתגבש, אולם ההערכות הן כי ישנה התקדמות במשא ומתן (ג'קי חורי). 

22:40: פקיד ישראלי בכיר אמר ל"הארץ" כי בניגוד לפרסומים, עד לשעה זאת לא הושג הסכם הפסקת אש בשיחות במצרים.

מוקדם יותר הסתייגו מהפרסומים גם גורמים פלסטיניים ומצריים בקהיר. אלה אמרו ל"הארץ" כי הפגישה בין המשלחת הפלסטינית למתווכים המצריים נמשכת, אך הדיווחים על הסכם מוקדמים מדי. "יש מגמה ברורה להמשך הרגיעה אבל לא מדובר בהסכם כתוב בשלב זה", אמרו. לפי הגורמים, המצרים צפויים למסור הודעה בנושא לקראת חצות (ברק רביד וג'קי חורי).

20:45: מקורות פלסטיניים בגדה אמרו לסוכנות הידיעות מען כי הושג הסכם בראשי תיבות בין המשלחות הישראלית והפלסטינית בקהיר. בהסכם עוגנו מספר סוגיות, תוך הסכמה לדחות את הדיון לגבי סוגיות אחרות שנידונו במהלך השיחות. עוד נמסר כי הודעה רשמית בנושא תתפרסם תוך זמן קצר. אין עדיין אישור רשמי של אף אחד מהצדדים לדיווח.

גורם מצרי אמר ל"הארץ" כי רוב הסוגיות הגדולות נדחו להמשך הדיונים, וכי ההודעה שצפויה לצאת תהיה מעין הצהרת כוונות ללא פירוט נרחב. ההודעה תתייחס לנכונות להסרת המצור מעל רצועת עזה ולהפעלת המעברים בתיאום עם הרשות הפלסטינית.

18:56: ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון ובכירי צה"ל בבסיס חיל הים באשדוד. נתניהו אמר כי לקראת תום מועד הפסקת האש בעזה "ישראל נערכת לכל תרחיש". נתניהו הדגיש כי צה"ל נערך לקראת פעולה תקיפה מאוד אם תחודש האש.

שר הביטחון יעלון אמר כי ישראל נערכת לתוצאות הדיונים בקהיר, "בין אם זה יביא לשקט, בין אם מישהו ינסה לאתגר אותנו בהסלמה". יעלון הוסיף כי צה"ל ערוך ומוכן להגיב בעוצמה לכל התפתחות. "חמאס לא יגרור אותנו למלחמת התשה, ואם הוא ינסה הוא יקבל מנה אחת אפיים", אמר יעלון (ברק רביד).

16:47: גורמים רשמיים בתנועת הפתח אמרו כי פעילי חמאס כלאו במעצר בית כמה עשרות פעילים בתנועה ברצועת עזה. לדבריהם, פעילי חמאס פתחו באש וירו ברגליהם של מי מהעצירים שניסה לצאת מהבית.

דובר חמאס פאוזי ברהום אמר כי מעצר אנשי פתח הוא אינו מדיניות של הארגון, וכי כפי הנראה, הפעילים כלאו את האנשים על דעת עצמם. ברהום לא התייחס לטענות על הירי.

13:26: בפגישה עם ראשי מועצות בדרום, אמר שר הרווחה מאיר כהן בעניין מיגון יישובים בדואים כי המדינה חייבת לטפל במיגונם, וכן שהח"כים הערבים חייבים לקדם את האינטרסים של הרשויות והאזרחים (שירלי סיידלר).

11:55: בישיבת סיעת יש עתיד, אמר היום שר האוצר יאיר לפיד כי "כל הסדר עתידי חייב לכלול פירוק של תשתיות הטרור של חמאס ושליטה מלאה על הכספים המיועדים לשיקום הרצועה. כדי שזה יקרה, אני מקדם ועידה אזורית שתספק מעטפת בינלאומית רחבה להשגת היעדים הללו".

ביחס לוועידת המדינות התורמות לרצועה, האמורה להתכנס במהלך החודש הבא אמר לפיד כי "אם לא נעשה משהו לפני זה, תהיה לנו ועידה לשיקום תמורת כלום. לא נקבל תמורה שום הבטחה הנוגעת לצרכי הביטחון שלנו. ועידה אזורית בהשתתפות ארה"ב, האיחוד האירופי, מצרים, הרשות, ערב הסעודית ומדינות המפרץ תוכל לייצר מתווה משולב של פירוז ושיקום הרצועה. הכספים שיוזרמו לשיקום ישמשו להחזרת השליטה ברצועה לידי הרשות ויבטיחו החזקת השקט לטווח הארוך לתושבי הדרום".

10:24: נשיא הרשות מחמוד עבאס צפוי לבוא לקטאר ביום חמישי לפגוש את האמיר תמים בן חלפיה ואת חאלד משעל, ככל הנראה במטרה לקדם את הרגיעה, וימשיך משם ביום שישי לקהיר. גורם פלסטיני בכיר, המקורב לעבאס אמר ל"הארץ" כי בשלב זה לא צפוי משעל להצטרף לשיחות בקהיר, למרות דיווחים שונים על כך.

נשיא הרשות יגיע לקטאר כמה ימין לאחר שהעביר מסר כתוב למשעל, באמצעות חבר הוועד הפועל של אש"ף ומקורבו של עבאס, ד"ר סאיב עריקאת. ברמאללה מעריכים כי את הקשחת העמדות של חמאס מוביל משעל בעידוד של קטאר בניסיון לבלום את התיווך המצרי. זאת בעוד עבאס מעריך כי כישלון השיחות בקהיר יביא למהלך ישראלי חד-צדדי או להחלטה של מועצת הביטחון, שישראל לא תהייה מחוייבת לה, ויישומה יהיה בספק (ג'קי חורי). 

09:47: גורמים פלסטינים בקהיר אמרו בשיחה עם "הארץ" כי למרות המשבר בשיחות, האווירה הכללית מצביעה על נכונות להמשך הרגיעה לפחות בעוד כמה ימים. "כולם כבר מדברים במושגים של המלחמה מאחורינו", אמר פקיד פלסטיני בכיר. לדבריו, העובדה שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס יגיע רק בשישי הקרוב לקהיר, ולא מיידית, מחזקת את ההערכה הזו. על פי גורמים פלסטינים, עמדת ישראל כוללת שוב את סוגיית פירוז הרצועה ופירוק הפלגים הפלסטיניים מנשקם, דבר שהביא להקשחת העמדות מצד הפלגים, ובפרט חמאס (ג'קי חורי). 

08:55:  נציג חמאס בשיחות מוסא אבו מרזוק כתב הלילה בעמוד הפייסבוק שלו כי "נתניהו וממשלת ישראל דחו את נייר העמדה המצרי והציבו דרישות שהחזירו את המשא ומתן לנקודת ההתחלה". לפי אבו מרזוק, "נתניהו שבוי בניגודים פנימיים בממשלתו, ומנסה לחפש מוצא לאחר הכישלון הצבאי ברצועת עזה".

סוכנות הידיעות הפלסטינית מען דיווחה הלילה כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס יבוא ביום שישי הקרוב לקהיר בניסיון להציל את השיחות ולמנוע קריסת המאמץ המצרי. כפי שדווח ב"הארץ" הבוקר, עבאס מאיץ בראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל לקבל את המתווה המצרי. כמו כן, מדווח כי עבאס מנסה להביא את משעל לקהיר כדי לקדם את ההסכם (ג'קי חורי).

08:50: "צריך לעצור מיד את המו"מ עם חמאס ולקחת את גורלנו בידינו, על פי מתווה מאוד פשוט: הומניטרי כן, טרור לא", אמר הבוקר השר נפתלי בנט לגלי צה"ל. "אנחנו יכולים לפתוח מעברים הומניטריים ללא הגבלה. אנחנו נפקח שפנימה לא ייכנסו חומרים שלא כדאי שייכנסו. אנחנו לא צריכים את חמאס כשותף בשביל לפתוח את עזה לצרכים הומניטריים. מצד שני, אי כניסה להסכם מאפשר לנו לפעול בתוך עזה נגד מנהרות חדשות, טילים וכו'".

"לא הכרענו את חמאס הפעם, אבל זה יקרה בסיבוב הבא", הוסיף בנט וציין כי נתניהו "מתנהל בצורה לגיטימית". הוא הדגיש כי שר הקבינט "לא היינו חותמת גומי. ראש הממשלה ניהל סדרה מאוד אינטנסיבית של מפגשי קבינט גם במהלך המלחמה וגם אחריה. הדברים התנהלו כראוי, ועמדות כל השרים נשמעו. בעניין הזה אני מגבה את ראש הממשלה". 

07:45: צה"ל הרס הלילה את בתיהם של שניים מהמעורבים בחטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח סמוך לגוש עציון לפני כחודשיים. ההריסה בוצעה בהתאם להחלטת מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון, ולאחר שנדחו שלוש עתירות בנושא על ידי בג"ץ (גילי כהן). לידיעה המלאה

00:10: ישראל מונעת מארגוני זכויות האדם Amnesty International ו– Human rights watch להיכנס לרצועת עזה כדי לבצע תחקירים עצמאיים על הלחימה, תוך שימוש בנימוקים ביורוקרטיים שונים. מאז שבעה ביולי ניסו הארגונים לתאם את כניסת אנשיהם לעזה באמצעות המינהל האזרחי, אך נדחו בשתי טענות חלופיות: שמחסום ארז סגור ולפיכך לא מטופלות הבקשות עד להודעה חדשה, וכי הם אינם רשומים במשרד הרווחה. יש לציין שמחסום ארז היה פתוח ברוב ימי הלחימה לעיתונאים, לעובדי או"ם ולפלסטינים שיצאו לטיפולים רפואיים או אחרים עם אישורים מיוחדים (עמירה הס). לידיעה המלאה

17.8.2014

23:50 לאחר הערכת מצב ביטחונית, הוחלט לעצור את תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות עד להודעה חדשה. זאת, לאחר שרק ביום חמיש חודשה תנועת הרכבות בקו, שהושבת במהלך ימי הלחימה בעזה. בגלל הפסקת תנועת הרכבות, יוצאות הסעות מיוחדות מאשקלון לשדרות, ללא תשלום. (שירלי סיידלר)

צוות המו"מ הישראלי שב הבוקר לקהיר. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי רק אם יינתן מענה לצרכים הביטחוניים של ישראל היא תהיה מוכנה לקבל את מתווה הפסקת האש.

גורמים פלסטינים המעורים במגעים אמרו ל"הארץ" בשיחה מקהיר כי המאמץ המצרי יתמקד מחר בניסוחים שיכולים לספק לישראל ולחמאס אפשרות להודיע על המשך הפסקת האש הזמנית, במקביל לדיונים על הסכם הפסקת אש כולל בעתיד. הם סיפרו כי התקיים סבב שיחות נוסף בין המשלחת הפלסטינית לבין נציגי המודיעין המצרי, שהתמקד בהערות הפלסטינים על הטיוטה המצרית להפסקת אש (ברק רביד וג'קי חורי).

חבר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, נפגש היום ובסוף השבוע בדוחא עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. לפי מקורות פלסטינים, עריקאת העביר מסר למשעל מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), שדחק בו לקבל את היוזמה המצרית ולהמשיך במשא ומתן על בסיסה. בנוסף, עריקאת ומשעל דנו בהצטרפות פלסטין לבית הדין הבינלאומי כדי שכל הפלגים הפלסטיניים יהיו מחויבים לאותן אמנות, כולל חמאס. לידיעה המלאה

משתתפים בסיקור: גילי כהן, שירלי סיידלר, ברק רביד, ג'קי חורי, עמירה הס, חיים לוינסון, צבי בראל, יניב קובוביץ ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ