93 פעילי חמאס חשודים בהקמת תשתית טרור בגדה; שב"כ: תכננו הפיכה ברשות

צאלח ערורי השוהה בטורקיה גייס את ראש התשתית והורה לו "לערער את השטח" וליצור אינתיפאדה שלישית. הפעילים הקימו מפקדה קדמית בירדן

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

שירות הביטחון הכללי עצר בשלושת החודשים האחרונים 93 פעילי חמאס באזור הגדה ובירושלים, שלפי החשד מעורבים בהקמת תשתית צבאית משמעותית שנועדה לבצע סדרת פיגועים בישראל. בשב"כ סבורים כי הפעילים אף תכננו לחולל הפיכה נגד הרשות הפלסטינית. הארגון חקר 46 מהם וכוחות הביטחון תפסו 600,000 שקלים שהיו ברשותם לצד 24 כלי נשק, רובם מסוג M–16, ששה אקדחים, שבעה מטולי רקטות ותחמושת רבה. לפי הערכות גורמי ביטחון, עלות התחמושת נאמדת בכמה מיליוני שקלים.

בראש התשתית הצבאית בגדה עמד ריאד נאצר, בן 38, תושב דיר קדיס שבאזור רמאללה. נאצר, שהיה כלוא בעבר בישראל בגין פעילות צבאית בחמאס, נמצא במעצר מינהלי מאז סוף 2013. בחקירתו בשב"כ מאז סוף מאי התברר כי כבר ב–2010 הוא גויס לטובת משימת הקמת תשתית חמאס. צאלח ערורי, שריצה 16 שנות מאסר בכלא הצבאי, גורש מישראל לאחר ששהה במעצר מינהלי ושוהה כיום בטורקיה, הוא זה שלפי השב"כ גייס את נאצר.

כשנאצר הסיע את ערורי אל מעבר הגבול עם ירדן הטיל ערורי על נאצר לבנות תשתית חמאס רחבת היקף שמטרתה, לפי בכיר בשב"כ, "לערער את השטח, אפילו ליצור אינתיפאדה שלישית". במסגרת תוכנית זו הוקמו מספר חוליות מקומיות בהפעלה ישירה של נאצר מרמאללה - בין היתר בשכם, בבית לחם, באזור יתיר, בירושלים ובטול כרם. פעילים רבים נוספים גויסו באמצעות הנהגות חמאס מקומיות, בעיקר באזור רמאללה וחברון ובאמצעות כלואים לשעבר. בין היתר מציינים בשב"כ כי גויסו סטודנטים ואנשי אקדמיה, בעיקר כאלה הלומדים כימיה והנדסה.

בשב"כ סבורים כי אחת ממטרות התשתית היתה לבצע הפיכה ברשות הפלסטינית, אך לא ניכר כי פעילות זו תוכננה לעומק ומהלך זה אף לא הוצג במסגרת מסיבת העיתונאים. כאשר נשאלו בשב"כ האם אמצעי הלחימה שנתפסו הם אלה שיוכלו לשמש את אותה תשתית לשם ביצוע הפיכה אמרו בשב"כ כי "זה בפירוש מטריד. לא צריך 30 כלי נשק כדי לעשות פיגועים", הוסיף, "התשתית היתה בשלב של גיוס חוליות, הכנת אמצעי לחימה - תהליך בניין כוח שנמשך והם חיכו לשעת כושר, כמו למשל פירוק הפיוס".

עיקר פעילותם של פעילי החמאס התבטאה בצבירת אמצעי לחימה ובגיוס פעילים נוספים. לשם השוואה, אל מול 30 כלי הנשק שנרכשו על ידי חברי התשתית, למנגנוני הביטחון יש אלפי כלי נשק ואלפי אנשים שאומנו על ידי ארצות הברית במסגרת "כוחות דייטון".

התשתית הצבאית שהוקמה בגדה נעזרה בערורי, הפועל כיום בטורקיה. מלבד זאת, הוקמה גם מעין "מפקדה קדמית", בירדן, שבה הדמות המרכזית היתה עודה זהראן, בן 54, המתגורר בשמונה השנים האחרונות בירדן. גם זהראן נכלא בעבר בכלא הישראלי, וגם בפעילותו כעת, לפי חשד השב"כ, שימש כאיש הקשר בין אנשי החמאס בגדה אל אנשי החמאס בחו"ל - בין היתר בטורקיה. כך לדוגמה, הועברו מאות אלפי הדולרים לטובת רכישת אמצעי הלחימה, וכן להכנת דירות מסתור, שיועדו לשמש כמחסני אמל"ח או כמעבדות לייצור רקטות. אחד מהבתים הללו אותרו בעוג'א שבבקעת הירדן, אך בחיפושים שנערכו בו בחודש שעבר לא התגלה בו דבר.

"זו חדירה מודיעינית עמוקה מאוד, וזה לא קורה כל יום מול החמאס", טען היום בכיר בשב"כ בשיחה עם עיתונאים, "הדבר הזה הוביל לתוצאה: התשתית הזו לא הוציאה אף פיגוע. זו הקלאסיקה של סיכול מבעוד מועד". לדבריו, מחקירת המעורבים בתשתית עולה כי חאלד משעל היה מודע להקמתה של התשתית הצבאית אט אט, שהיתה לדבריו בשלבי "בניין כוח". מטרתה הסופית, טען הבכיר בשב"כ, לעשות פיגועים ובכך ליצור הזדמנות להפיל את הרשות הפלסטינית "ולהשתלט על איו"ש". בעקבות חשיפת החולייה עדכנו גורמי ביטחון את המנגנונים הפלסטיניים במטרת התשתית וכן גורמים רשמיים בירדן, שמשטחה פעלו חלק מחברי התשתית.

בשב"כ מציינים עוד כמה דמויות מרכזיות בתשתית חמאס שהוקמה: ד"ר מג'די מפארג'ה, איש מנגנון הביטחון של חמאס ומומחה למחשבים. מפארג'ה, בן 32, גויס לחמאס במלזיה ועבר התמחות בהצפנה ובתקיפות סייבר. בחודש מאי הוא נעצר לחקירת שב"כ ובה, לפי הארגון, הודה כי שימש כשליח האגרות של הארגון, ולמעשה אחד מאנשי הקשר של התשתית שחיבר בין ירדן, טורקיה והגדה.

צאלח ברכאת, אזרח ישראלי בן 35 מבית צפאפא, נעצר אף הוא בחודש יולי בחשד למעורבות בתשתית, ולפי השב"כ היה שליח התשתית בירדן בין השנים 2010–2012. מחמוד כפאיה, בן 24 מביתוניא, שימש לפי שב"כ כאיש אמצעי הלחימה של תשתית החמאס בגדה. הוא נעצר בסוף חודש יוני האחרון, והסגיר בחקירתו 19 כלי נשק וחמישה אקדחים נוספים. פלסטיני נוסף שהיה מעורב בפעילות התשתית הוא מחמוד אבו דאוד, בן 26 מאזור חברון, שנכלא מספר פעמים בעבר ונעצר בתחילת שנת 2014 במעצר מינהלי. רק בחודש יולי הוא הועבר לחקירת שב"כ, אז התברר כי פעל לגיוס חוליות צבאיות, שתכננו בין היתר פיגועי חטיפה וירי באזור חברון. לדברי בכיר בשירות הביטחון הכללי, אבו דאוד לא נחקר קודם כי שבת רעב. בשב"כ סבורים כי מעצרו המינהלי של אבו דאוד שיבש את תוכניות הפיגועים של הפעילים שגייס קודם לכן.

לפי גורם בשב"כ, חמאס נפגע בחודשים האחרונים בגדה הן במבצע "שובו אחים", לאיתור נפתלי פרנקל, אייל יפרח וגיל-עד שער שנחטפו ונרצחו והן בפעולות לאיתור התשתית החדשה. לדברי הגורם, פעילות זו נגד תשתית הטרור הביאה לפגיעה חמורה יותר בחמאס.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ