עבאס: למעצרם של פעילי חמאס בגדה יכולות להיות השלכות על ממשלת הפיוס

93 פעילי חמאס נעצרו על ידי שב"כ בשלושת החודשים האחרונים, והם חשודים בהקמת תשתית לביצוע פיגועים בישראל ואף לחבל בפיוס בין חמאס לרשות

ג'קי חורי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
גילי כהן

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), הורה הלילה למנגנוני הביטחון הפלסטיניים לעקוב ולבדוק את הדיווחים בישראל על מעצרם של עשרות פעילי חמאס, אשר לפי הערכות בשירות הביטחון הכללי, תכננו בין היתר להשתלט על הגדה המערבית. לפי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית, אבו מאזן ביקש לבדוק את המידע משום שלמהלך עלולות להיות השלכות מסוכנות על החברה הפלסטינית והאזורית בכלל.

"אנחנו עוברים תקופה רגישה ביותר, שבה העם הפלסטיני מתמודד עם תוקפנות קשה ביותר ברצועת עזה", אמר אבו מאזן, "לאור הקמת ממשלת הפיוס, למידע החדש יכולות להיות השלכות מסוכנות על אחדות העם הפלסטיני ועל עתידו". 

אתמול פורסם כי שירות הביטחון הכללי עצר בשלושת החודשים האחרונים 93 פעילי חמאס באזור הגדה ובירושלים, שלפי החשד מעורבים בהקמת תשתית צבאית משמעותית שנועדה לבצע סדרת פיגועים בישראל. בשב"כ סבורים כי הפעילים אף תכננו לחולל הפיכה נגד הרשות הפלסטינית.

שב"כ חקר 46 מהם וכוחות הביטחון תפסו 600,000 שקלים שהיו ברשותם לצד 24 כלי נשק, רובם מסוג M-16, ששה אקדחים, שבעה מטולי רקטות ותחמושת רבה. לפי הערכות גורמי ביטחון, עלות התחמושת נאמדת בכמה מיליוני שקלים.

בשב"כ סבורים כי אחת ממטרות התשתית היתה לבצע הפיכה ברשות הפלסטינית, אך לא ניכר כי פעילות זו תוכננה לעומק ומהלך זה אף לא הוצג במסגרת מסיבת העיתונאים. כאשר נשאלו בשב"כ האם אמצעי הלחימה שנתפסו הם אלה שיוכלו לשמש את אותה תשתית לשם ביצוע הפיכה אמרו בשב"כ כי "זה בפירוש מטריד. לא צריך 30 כלי נשק כדי לעשות פיגועים", הוסיף, "התשתית היתה בשלב של גיוס חוליות, הכנת אמצעי לחימה - תהליך בניין כוח שנמשך והם חיכו לשעת כושר, כמו למשל פירוק הפיוס".

עיקר פעילותם של פעילי החמאס התבטאה בצבירת אמצעי לחימה ובגיוס פעילים נוספים. לשם השוואה, אל מול 30 כלי הנשק שנרכשו על ידי חברי התשתית, למנגנוני הביטחון יש אלפי כלי נשק ואלפי אנשים שאומנו על ידי ארצות הברית במסגרת "כוחות דייטון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ