"הארץ"

נמשך הירי לעבר ישראל: למעלה מ-175 רקטות ופצצות מרגמה נורו מרצועת עזה לישראל מאז הופרה הפסקת האש ביום שלישי אחר הצהריים. בתגובה לירי, תקף צה"ל למעלה מ-110 מטרות ברצועה, והפלסטינים מדווחים על 22 הרוגים ויותר מ-100 פצועים. 

ישראל ניסתה להתנקש במוחמד דף, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, והרגה את אשתו ובנו הפעוט. דובר חמאס אמר אמש כי דף לא נפגע, והזהיר מתקיפת נתב"ג בשש בבוקר.

כל הפרשנויות: ישראל הימרה על הישג מורלי אך דף חמק | עמוס הראל ■ ישראל ויתרה על הרתעה והעדיפה הפתעה | אמיר אורן ■ פרופיל: מוחמד דף, המבוקש ששרד לפחות 4 ניסיונות חיסול ■ השגיאה החמורה של נתניהו | ברק רביד טורקיה - הצוק האיתן של חמאס | צבי בראל

08:02: אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול.

07:20: צה"ל תקף הלילה כ-20 יעדים ברחבי רצועת עזה (גילי כהן).

תקיפת צה"ל ברצועה, הבוקרצילום: אליהו הרשוביץ

06:59: אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול.

06:47: הפלסטינים מדווחים כי במהלך הלילה נהרגו לפחות שישה בני אדם, בהם בעל ואשה, בתקיפות חיל האוויר בשכונת תל סולטאן שבמערב העיר רפיח, בדרום הרצועה. לפי הדיווח, כ-40 בני אדם נוספים נפצעו בתקרית, מרביתם במצב אנוש (ג'קי חורי).

06:26: אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול. מאוחר יותר התברר כי אלה היו אזעקות שווא (שירלי סיידלר).

03:00: רקטה יורטה מעל אופקים. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר וגילי כהן).

02:30: מועצת הביטחון של האו"ם קראה לישראל ולחמאס לחדש את הפסקת האש ההומניטרית באופן מיידי ולשוב לשולחן המשא ומתן בקהיר. שגריר בריטניה באו"ם, מארק לייל, קרא את הצהרת המועצה, על פיה חבריה מביעים "דאגה עמוקה על החזרה לאלימות בעקבות הפרת הפסקת האש שהושגה בתיווך מצרי". לדבריו, חברי המועצה דנים בהצעת החלטה שתקרא להפסקת אש ארוכת טווח. טיוטה להצעה כזו גובשה בעבר על ידי ירדן והועברה בין נציגי המדינות.

20.08.2014

23:52: רקטה התפוצצה בשטח פתוח בשדרות, בנוסף נפלה רקטה בשטח פתוח באשדוד (שירלי סיידלר).

23:10: אזעקות נשמעו בשדרות, באשדוד ובמועצות האזוריות חבל יבנה, שער הנגב וחוף אשקלון (שירלי סיידלר).

22:53: צה"ל חיסל מהאוויר פעיל טרור שירה רקטות לעבר יישובי עוטף עזה (גילי כהן).

22:48: ראש הממשלה בנימין נתניהו נזף בשר הכלכלה נפתלי בנט במהלך ישיבת הקבינט, ודרש ממנו להפסיק לבקר את החלטות הקבינט בתקשורת. שרים שהשתתפו בדיון סיפרו שנתניהו תקף את השרים בנט וליברמן על התבטאויותיהם בימים האחרונים (יהונתן ליס). לידיעה המלאה

22:42: פצצת מרגמה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר).

נתניהו ויעלון במסיבת עיתונאים בקריה, אמשצילום: עופר וקנין

22:20: ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג אמר בתגובה לדברי נתניהו במסיבת העיתונאים הערב: "תושבי ישראל ובפרט תושבי עוטף עזה לא קיבלו הערב כל מענה מראש הממשלה. ראינו ראש ממשלה שעסוק יותר ביחסים הרעועים עם חברי הקבינט שלו, מאשר במתן פתרונות לציבור הישראלי. אין כל אופק בדבריו או תקווה להסדר, ולא היה כל חדש". 

22:10: מכללת ספיר הודיעה כי הלימודים מחר יתקיימו כרגיל, אך לא יערכו בחינות. מוקדם יותר התפוצצו שתי רקטות בשטחים פתוחים באשדוד, לא נשמעה אזעקה (שירלי סיידלר).

21:35: חברות תעופה זרות וישראליות הודיעו כי הן לא מתכוונות לשנות או לבטל את הטיסות שלהן, על רקע איום חמאס לתקוף את נתב"ג מחר בבוקר. ההערכות הן כי בדומה לפעמים קודמות, בהן היה חשש לירי לכיוון נתב"ג לקראת סיום הפסקת אש, גם הפעם יעצרו המראות ונחיתות לפרק זמן של עד שעה, ולאחר מכן הן יחודשו (רינה רוזנברג). לידיעה המלאה

ירי מרצועת עזה לעבר ישראל, אתמולצילום: אי־אף־פי

21:30: יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה על דברי ראש הממשלה: "לנתניהו היו חמש שנים להציג ולקדם אופק מדיני חדש לישראל, ובמקום זה קיבלנו מסע של דחיינות, התקרבנות וסרבנות מדינית". היא הוסיפה: "אין ולא יכול להיות כיסוי לדיבורים על אופק מדיני, ושקט ארוך טווח לתושבי הדרום, כל עוד נתניהו אינו הולך להסדר מדיני כולל וסופי עכשיו עם ממשלת האחדות הפלסטינית" (יהונתן ליס). 

21:27: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, ורקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

21:10: ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב כשנשאל על ניסיון חיסול של מוחמד דף כי "ראשי ארגוני הטרור והמפקדים שלהם הם יעד לא רק לגיטימי, אלא ראשון במעלה, ואף אחד אינו חסין". בנוסף, נתניהו דחה טענות על משבר עם ממשל אובמה, ואמר: "אני רוצה לשבח את העובדה שארה"ב נתנה לנו גיבוי. לא קיבלנו גיבוי כזה בחומת מגן. אני רוצה להגיד בשבח הנשיא אובמה שנתנו לנו את הגיבוי הזה. אני רוצה לברך על כך שהם אישרו את בקשתי לכיפות ברזל נוספות". כמו כן, התייחס נתניהו ליחסים עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, ואמר "אני מקווה שלאבו מאזן יהיה תפקיד משמעותי באופק המדיני החדש. אני מצפה להתחיל בשיחות עם ממשלה פלסטינית שיכולה לזנוח את דרך הטרור וזה חלק מחבילה גדולה שאני מדבר עליה. חמאס הוא דאע"ש. ואני יכול לומר שכל העולם מזועזע מהמעשים המחרידים של דאע"ש". 

נתניהו גם מתח ביקורת על שרי הקבינט, ואמר: "תנהגו כמו שאני נהגתי. כשהייתי ראש אופוזיציה נתתי את כל הגיבוי לראש הממשלה בזמן מלחמה, וכשהייתי חבר קבינט נתתי כתף, ודיברתי פחות. יש פה אחריות לי ולשר הביטחון". הוא הוסיף כי "אני מצפה מכולם להיות אחראים, לא לזרוק מלל, סיסמאות ודברים ריקים ונבובים שלא עומדים במבחן" (יהונתן ליס).

21:00: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב במסיבת עיתונאים בקריה כי "מבצע צוק איתן לא הסתיים אפילו לא לרגע. מדובר כאן במערכה מתמשכת". נתניהו הוסיף כי "היעד שלנו הוא שתושבי שדרות, כרם שלום, אשקלון ותל אביב יוכלו לישון בשקט. יחד עם עמיתיי ושר הביטחון אנו נוקטים בכל האמצעים על מנת להשלים את המערכה ולהשיג את היעדים שהצבנו לעצמנו". לדבריו, "לאור השינויים האחרונים באזורנו, שינויים דרמטיים מאוד ולא כולם שליליים, אני מבטיח גם השגת אופק מדיני חדש למדינת ישראל". נתניהו התייחס למדינה האיסלאמית, ואמר כי "חל שינוי במערך האזורי שייתכן שהוא מייצר אפשרויות חדשות, ואני כראש ממשלת ישראל מעוניין למצות את האפשרויות האלה".

ראש הממשלה הוסיף כי "בשבועות האחרונים פגענו בצורה קשה בחמאס. מנענו באמצעות כיפת ברזל פגיעה של אלפי רקטות ביישובנו, השמדנו אלפי רקטות. זוהי המכה הקשה ביותר שחמאס ספג מאז הקמתו". ראש הממשלה הוסיף כי "מדיניותנו כלפי החמאס – יירו יחטפו, יחטפו שבעתיים. ואם החמאס לא מבין את זה היום, הוא יבין זאת מחר ואם לא מחר אז מחרתיים. כי במזרח התיכון דרוש כוח התמדה ואורך רוח".

שר הביטחון יעלון אמר במסיבת העיתונאים כי "היעד שלנו ברור  - להשיב את השקט והביטחון לישראל. כך אנו פועלים וכך יהיה. לא נתפשר ולא נעצור עד שנגיע ליעד הזה. נרדוף את מחבלי חמאס ואנשי הארגון ובכל הזדמנות נתקוף אותם". הוא הוסיף "אני לא ממליץ לחמאס לבחון את אורח הנשימה שלנו, אנו מוכנים למערכה ארוכה" (יהונתן ליס). 

20:20: 256 משאיות עם מזון וציוד רפואי נכנסו במהלך היום לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום (גילי כהן).

20:17: רסיסי רקטה נפלו ביישוב במועצה האזורית בני שמעון. חמשה פצצות מרגמה התפוצצו באשכול, אחת מהן בתוך יישוב. נזק נגרם ללול. בנוסף, יורטה רקטה מעל שדרות (שירלי סיידלר).

הלווית אשתו ובנו של מוחמד דף בעזה, אתמולצילום: רויטרס

20:15: שר הביטחון יעלון הכריז על שירות המילואים בתקופת הלחימה בעזה כ"שירות חירום". הכרזת שר הביטחון צפויה להגיע לאישור ועדת חוץ וביטחון ביום ראשון הקרוב. לאחר מכן, יוכלו עשרות אלפי אנשי המילואים, שנקראו לשירות החל משמונה ביולי, לדחות את המועד לביצוע תשלומים שונים, כמו שכר דירה או תשלומים שונים, למעט תשלומי מזונות. מחר יתקיים דיון במסגרת העתירה לבג"ץ המבקשת להכריז על המבצע כמלחמה (גילי כהן). לידיעה המלאה

19:50: צה"ל תקף משגר מוטמן בדרום הרצועה. לפי נתוני הצבא, מאתמול הפציץ חיל האוויר מעל ל-110 מטרות ברצועת עזה (גילי כהן).

19:20: דובר הזרוע הצבאית של חמאס אבו עוביידה אמר הערב כי מוחמד דף לא נפגע, והזהיר כי חמאס יתקוף את נתב"ג מחר בבוקר.  אבו עוביידה אמר כי "ישראל שוב נכשלה בניסיון החיסול". הוא הוסיף: "אנו מזהירים את חברות התעופה הבינלאומיות מלהגיע לנמל התעופה בן גוריון החל ממחר בשעה שש בבוקר". דובר הזרוע הצבאית של חמאס הזהיר גם את תושבי עזה שלא לחזור לבתיהם. כמו כן, איים כי חמאס יפגעו במשחקי הכדורגל במסגרת ליגת העל והליגה הלאומית, שצפויים להיפתח בסוף השבוע הקרוב.  

לדברי אבו עוביידה, ישנה הוראה למשלחת הפלסטינית שלא לשוב לקהיר. "האויב פספס הזדמנות פז להגיע להסדר הפסקת אש", אמר והוסיף כי "היוזמה המצרית נולדה מתה והיא נקברה היום עם בנו של מוחמד דף". כמו כן, אמר דובר הזרוע הצבאית: "אנחנו נטהר את ארצנו כולה. דעו לכם שמוחמד דף מאחורי גדודי אל-קסאם ושאר ארגוני ההתנגדות". לדבריו, "הרג משפחתו של דף מסביר מדוע ישראל בחרה להפר את הפסקת האש" (ג'קי חורי). לידיעה המלאה

19:00: כיפת ברזל יירטה רקטות שנורו לעבר גוש דן, אשקלון ובאר שבע. בנוסף, רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון, ופרצה שריפת קוצים, צוותי כבאות בדרכם למקום (גילי כהן ושירלי סיידלר).

18:46: אזעקות נשמעו באזור השפלה ובגוש דן. בין היתר, נשמעו אזעקות בראשון לציון, בפתח תקווה, בלוד, ברמלה, באור יהודה, בבאר יעקב, בשהם וביהוד. קודם לכן נשמעו אזעקות באשקלון ובמועצות האזוריות חוף אשקלון ומרחבים.

רקטה נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית מרחבים, ורקטה נוספת יורטה. בנוסף, רקטה יורטה בשמי אשקלון, ורקטה נפלה בשטח פתוח (שירלי סיידלר).

הבית שנפגע מרקטה בחוף אשקלון, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

18:32: לפי נתוני צה"ל, מאז הופרה הפסקת האש נורו 175 רקטות ופצצות מרגמה לשטח ישראל (גילי כהן).

18:13: הסתיימה ישיבת הקבינט שהחלה בשעות הצהריים.
ארבע פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, ורקטה יורטה בשמי באר שבע (שירלי סיידלר). 

18:08: צה"ל חיסל מהאוויר שני פעילים שירו רקטות לעבר ישראל במרכז הרצועה ותקף משגר בצפונה (גילי כהן).

18:00: אזעקות נשמעו בבאר שבע ובמועצות האזוריות מרחבים, שער הנגב ואשכול. מוקדם יותר יורטו שתי רקטות מעל המועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

17:36: 21 פצועים מעזה הועברו היום ממעבר ארז לנתב"ג באמבולנסים של מד"א. הם יצאו לקבלת טיפול רפואי בטורקיה, יחד עם 18 מלווים, בתיאום עם משרד החוץ ויחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים (גילי כהן).

17:29: רשת פוקס ניוז דיווחה כי "גורם מודיעין ישראלי מאמין שמוחמד דף נהרג בתקיפת צה"ל אמש".

16:57: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת מפי מקורות רפואיים ברצועה כי שני נערים בני 11 ו-16 נהרגו בתקיפה ישראלית בדיר אל-בלח שבמרכז הרצועה. לדבריהם, מאז חידוש התקיפות ברצועה אתמול, נהרגו 22 בני אדם ויותר ממאה נפצעו.

רקטות שנורו מכיוון הרצועה ומנגד מיירטים של כיפת ברזלצילום: רויטרס

16:38: מחצות נורו לעבר ישראל 110 רקטות ופצצות מרגמה, 81 מהן נפלו או יורטו בשטח ישראל. ממוצע השיגורים היומי במהלך ימי מבצע "צוק איתן היה 85. מאתמול ב- 15:30, אז הופרה הפסקת האש, נורו כ-160 רקטות ופצצות מרגמה (גילי כהן).

שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר).

16:30: פצצת מרגמה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. בנוסף, רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית בני שמעון ושלוש רקטות במועצה האזורית שדות נגב. קודם לכן נשמעה אזעקה (שירלי סיידלר).

15:31 חיל האוויר ירה לעבר שני פעילי טרור שירו רקטות לעבר שדרות. כמה פעילי טרור נוספים נפגעו בתקיפות בצפון הרצועה (גילי כהן).

רקטה התפוצצה בשטח פתוח מחוץ לתחומי העיר אשקלון. לא נגרם נזק. רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב (שירלי סיידלר).

15:25 מקורות פלסטינים פרסמו תמונות מהלוויותיהם של אשתו ובנו של מפקד הזרוע הצבאית של גדודי עז א-דין אל-קסאם, מוחמד דף, שנערכות בעזה.

אזעקות נשמעו במועצה האזורית חוף אשקלון ובאשקלון.

הריסות בית שהופגז בעזהצילום: אי־אף־פי

15:04: אזעקות נשמעו במועצה האזורית חוף אשקלון. שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה. רקטה נוספת יורטה בתחומי המועצה האזורית בני שמעון (שירלי סיידלר).

14:58: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול, שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים (שירלי סיידלר).

14:44: מחצות שוגרו לעבר ישראל 87 פצמ"רים ורקטות. זוהו 59 נפילות ו-12 רקטות יורטו. מאז שהופרה הפסקת האש נורו לעבר ישראל 140 רקטות ופצמ"רים (גילי כהן). 

14:38: הסתיימה הלוויתם של אשתו ובנו הפעוט של מוחמד דף. בקריה בתל אביב מתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני (יהונתן ליס וג'קי חורי). 

14:28:  בחמאס אמרו כי "תושבי עוטף עזה ישובו לביתם רק בהחלטתו של מוחמד דף", כך לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית מען. קודם לכן, עיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, דיווח כי קטאר פעלה לסכל את המו"מ בין ישראל לפלסטינים, ואף איימה לגרש את ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אם יקבל את היוזמה המצרית. לפי מקור במשלחת הפלסטינית לקהיר, קטאר הפעילה לחץ על ראשי חמאס לאורך כל השיחות, במטרה למנוע התקדמות במו"מ.

14:07: רקטה יורטה מעל קרית מלאכי, ורקטה נוספת יורטה באזור שדרות. חמישה פצמ"רים התפוצצו בשטח פתוח באשכול. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור. מאז חצות היו 35 נפילות בשטחי המועצה (שירלי סיידלר וגילי כהן). 

13:42: אזעקת צבע אדום נשמעה באשקלון ובמועצת אשכול. רקטה התפוצצה בכביש ביישוב במועצת חוף אשקלון, לא היו נפגעים (שירלי סיידלר). 

הפלסטינים מדווחים כי מניין ההרוגים בתקיפות צה"ל ברצועה עלה ל-19. הזרוע הצבאית של חמאס טוענת כי ירתה לעבר אסדת קידוח סמוך לחופי עזה, אך בצה"ל לא מכירים אירוע כזה.  (ג'קי חורי וגילי כהן).

רקטה שהתפוצצה במועצה האזורית חוף אשקלוןצילום: אילן אסייג

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי בארגון חמאס הודו שירו שתי רקטות לעבר אסדת קידוח במאגר הגז "נועה צפון", הממוקמת בים התיכון מול צפון מערב הרצועה. דובר חברת "נובל אנרג'י", מפעילת הקידוח בו שותפה גם קבוצת "דלק", הודיע כי האסדה פועלת כרגיל והגז זורם ללא תקלות.

13:26: אזעקה נשמעה באזור אשדוד וכן בקרית מלאכי ובמועצה האזורית חוף אשקלון. שתי רקטות יורטו באזור המועצה האזורית חוף אשקלון, רסיסי יירוט נמצאו באחד היישובים (שירלי סיידלר).

13:07: אזעקה נשמעה באשדוד ובמועצות האזוריות חוף אשקלון ובאר טוביה. כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אשדוד (גילי כהן ושירלי סיידלר).

12:52: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. שריפה פרצה בעקבות נפילת רקטה במועצה האזורית חוף אשקלון, צוותי כיבוי אש פועלים במקום (שירלי סיידלר).

12:37: מאז אתמול ב-15:30 שוגרו כ-100 רקטות ופצמ"רים מרצועת עזה לשטח ישראל. מאז חצות נורו 47 רקטות לעבר ישראל, וזוהו 38 נפילות, מהן אחת בשטח בנוי. עד כה צה"ל ביצע 50 תקיפות ברצועה; לפני זמן קצר חיסל צה"ל מהאוויר שני פעילים שלפי הצבא ירו רקטות לעבר אשקלון ועוטף עזה (גילי כהן).

12:35: פגיעה ישירה בבית ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון; אין נפגעים, נזק רב נגרם למבנה (שירלי סיידלר). 

12:20: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. מצה"ל נמסר כי כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אזור אשדוד (גילי כהן).

יירוט רקטה באזור השפלה

12:12: אזעקה נשמעה באשדוד ובאזור יבנה. רקטה יורטה מעל המועצה האזורית חוף אשקלון; רקטה נוספת התפוצצה באשכול וגרמה נזק קל לרכוש (שירלי סיידלר).

11:54: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון. נזק קל נגרם למבנה כתוצאה מנפילת פצמ"ר באשכול, שני פצמ"רים נוספים התפוצצו בשטחים פתוחים באשכול. רקטה התפוצצה בשטח פתוח בחוף אשקלון (שירלי סיידלר).

11:29: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון, רקטה נוספת התפוצצה סמוך לגדר של אחד היישובים באשכול ושתי רקטות נוספות התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב. שלוש פצצות מרגמה התפוצצו באשכול (שירלי סיידלר).

11:22: גורם בחמאס בעזה אמר ל"הארץ" כי "ישראל חיפשה תמונת ניצחון, וחיסול מוחמד דף היה מספק לה אותה לפני כל הסדר עתידי. לכן עיתוי הירי לעבר באר שבע, העובדה שאירע בשטח פתוח ואחר כך התקיפה המסיבית מצד ישראל והפגיעה בבית משפחת אדלו מחזקת את ההערכה שלנו שהירי בוים" (ג'קי חורי). 

11:10: שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס להסלמה בעמוד הפייסבוק שלו וכתב כי "אני מקווה שעכשיו ברור לכולם שמדיניות ה'שקט ייענה בשקט' פירושה שחמאס הוא היוזם והוא זה שמחליט מתי, היכן, וכמה הוא יורה על תושבי ישראל ואילו אנו מסתפקים רק בתגובה, שגם אם היא חזקה היא עדיין רק תגובה".

ליברמן הוסיף כי "חמאס שולט בגובה הלהבות ובעיתוי הנוח לו להפר את שגרת החיים של תושבי ישראל בכלל ותושבי הדרום בפרט. זה קרה אתמול, זה קורה היום וזה עלול לקרות גם ב- 1 לספטמבר וגם בערב ראש השנה. ההצעה שנשמעת לאחרונה, לא להסדרה, לא להסכם ולא להתחייבות חד-משמעית של הפלסטינים לשקט מעכשיו ולעד, פירושה מלחמת התשה, דבר שלמדינת ישראל אסור להיגרר אליו. כשמדברים ברצינות על ביטחונם של תושבי ישראל צריך להבין שאין כל אפשרות אחרת למעט מהלך ישראלי נחוש שמשמעותו היא אחת - הכנעת החמאס". לידיעה המלאה

יו"ר מרצ זהבה גלאון הגיבה על דברי ליברמן ואמרה כי הוא "מנסה למכור לנו את האשליה של חיסול חמאס כבר כמה שנים. אך, אם אחרי חודש של הרס והרג ברצועה, תושבי הדרום שוב חשופים לירי הרקטות ולהפגזות, כנראה שהמבצע הזה לא שינה דבר ושום מבצע צבאי לא ישנה אותו" (יהונתן ליס).

10:48: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית אשכול. 

ישראל ניסתה להתנקש בחייו של מוחמד דף והרגה את אשתו ובנו הפעוט בן שבעה חודשים. אדם נוסף בשנות ה-50 לחייו נהרג בתקיפה. חמאס אינו אומר בשלב זה וישראל עדיין איננה יודעת בוודאות, אך הסיכויים שדף נהרג בתקיפה נראים קלושים (עמוס הראל). לפרשנות המלאה

10:36: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות אשכול, שפיר וחוף אשקלון. רקטה יורטה מעל קרית גת, רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח מחוץ לעיר (שירלי סיידלר).

10:35: גורמים רפואיים בעזה מדווחים כי מאז חידוש הירי נהרגו ברחבי הרצועה 11 בני אדם, בהם חמישה ילדים ושלוש נשים. שמונה מההרוגים הם בני משפחת אלוח שביתם נפגע הבוקר בעיר דיר אל-בלח. שלושת ההרוגים הנוספים הם אשתו ובתו של מוחמד דף וצעיר בן 19 ממשפחת אדלו. השלושה נהרגו מוקדם יותר בהפצצת בית משפחת אדלו. בתקיפות נפצעו 45 בני אדם.

חבר המשלחת הפלסטינית לקהיר קייס עבד אל-כרים אמר כי "לא הגענו לסיכום על אף נקודה. היו חילופי טיוטות בחסות המצרים אבל ישראל לא הציגה שום הצעה רצינית שיכולה להוביל לדיון מעמיק בתוך המשלחת הפלסטינית". לדברי עבד אלכרים, המשלחת הפלסטינית הגישה למצרים הצעה אחרונה לפני שהמשלחת עזבה את קהיר ואם ישראל תהיה מעוניינת היא תגיב למסמך, אבל ההסלמה מאתמול מוכיחה כי ישראל לא מעוניינת בהסדר בשלב זה (ג'קי חורי).

10:30: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס בשעה 14:00. שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

10:22: צה"ל תקף ביממה האחרונה כ-80 מטרות ברצועת עזה. בין המטרות שהותקפו: מתחמי שיגור, אתרים לאחסון אמצעי לחימה ומשגרים מוטמנים (גילי כהן). 

10:08: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שער הנגב. 

10:05: ההרוג השלישי בתקיפת בית משפחת אדלו אמש בשכונת שייח רדואן בעזה הוא נער בן 18 (ג'קי חורי).

09:57: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית (שירלי סיידלר).

09:35: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות אשכול וחוף אשקלון. פצמ"ר התפוצץ סמוך לגדר ישוב בחוף אשקלון, לא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

09:10: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. רסיסי רקטה נמצאו בחניון של מרכז מסחרי באשקלון, אין נפגעים ולא נגרם נזק. תושבי עוטף עזה הונחו לצאת מהמרחבים המוגנים, ולשהות במרחק של 15 שניות מהם (שירלי סיידלר). 

08:33: פיקוד העורף פרסם הלילה הנחיות התגוננות חדשות בעקבות התגברות ירי הרקטות. ביישובים המרוחקים עד שבעה קילומטרים מהרצועה אסר הפיקוד על התכנסויות של יותר מ-300 איש בשטחים פתוחים וסגורים, והורה לקיים פעילויות חינוך ותרבות במתקני מיגון תקניים בלבד.

ביישובים המרוחקים עד 40 קילומטרים מהרצועה אסר הפיקוד לקיים התכנסויות של יותר מ-500 איש בשטחים פתוחים וסגורים, והורה לקיים פעילויות חינוך ותרבות רק במקומות שמהם ניתן להגיע למתקני המיגון בפרק הזמן הדרוש.

ביישובים המרוחקים 40 עד 80 קילומטרים מהרצועה, בהם יישובי השפלה, גוש דן ירושלים, השרון, הבקעה, עמק חפר ומעלה אדומים אין לקיים אירועים ליותר מ-1,000 איש בשטחים פתוחים. הפיקוד הורה לפתוח את המקלטים באזורים אלה. 

08:23: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. פצצת מרגמה התפוצצה בשטח פתוח מחוץ ליישוב (שירלי סיידלר).

08:17: עשר רקטות נורו לעבר אשדוד ואשקלון, אחת מהן יורטה מעל אשדוד ושתיים נוספות מעל אזור אשקלון. רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח, קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר). 

08:09: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון, לא נגרם נזק לרכוש. קודם לכן נשמעה אזעקה ביד מרדכי ובנתיב העשרה (שירלי סיידלר). 

07:32: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. רקטה התפוצצה מחוץ ליישוב במועצת שדות נגב, לא נגרם נזק לרכוש (שירלי סיידלר).

07:24: כ-2,000 חיילי מילואים שגויסו בצו 8 בזמן הלחימה נקראו לשוב ליחידותיהם (גילי כהן).

הלימודים והמבחנים במכללת ספיר מבוטלים היום (שירלי סיידלר). 

06:56: אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול. שתי פצצות מרגמה נחתו בשטחים פתוחים מחוץ ליישוב במועצה, בנוסף לשלוש פצצות מרגמה שנחתו הלילה במועצה (שירלי סיידלר). 

06:51: בצה"ל שומרים על שתיקה ולא מתייחסים לדיווחי חמאס לגבי ניסיון החיסול של מוחמד דף.

צה"ל תקף הלילה כ-30 יעדים ברצועת עזה. שבע רקטות נורו לעבר ישראל, שלוש מהן יורטו באזור אשדוד. מקריסת הפסקת האש אתמול בשעה 15:30 בצהריים נורו 57 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. חיל האוויר תקף מאז כ-60 יעדים ברצועה (גילי כהן).

06:34: הפלסטינים מדווחים על שבעה הרוגים בתקיפה מהאוויר שאירעה הבוקר בעיר דיר אל-בלח שבמרכז הרצועה. לפי הדיווח, צה"ל הפציץ את בית משפחת אלוח בעיר, ובין ההרוגים ילדה ואשה בהריון (ג'קי חורי).

06:20: אתר האינטרנט ארסאלה המזוהה עם חמאס דיווח גם הוא שאשתו ובתו של מוחמד דף נהרגו בתקיפת בית משפחת אדלו. באתר מצטטים מדברים שכתב בעמוד הפייסבוק שלו בכיר חמאס, מוסא אבו מרזוק, לפיהם ישראל המציאה את סיפור ירי הרקטות לעבר באר שבע לפני תום הפסקת האש כדי שתוכל לתקוף בעזה, ולנסות ולפגוע בדף (ג'קי חורי). 

06:07: אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול.

05:27: צה"ל הורה על גירושה ליריחו של חאלדה ג'ראר, בכירה בארגון החזית העממית המתגוררת ברמאללה. לפי ג'ראר, חברת הפרלמנט הפלסטיני מטעם ארגונה, הלילה אחר חצות פרץ לביתה כוח צה"ל וביקש למסור לה את הוראת הגירוש. היא סירבה לקבלה ולחתום עליה, וחיילת הקריאה את תוכנה.

ג'ראר שמעה מהחיילת שהחלטת הגירוש התקבלה בבית משפט צבאי לפי בקשת השב"כ, ושהגירוש אמור להתבצע תוך 24 שעות ממועד מסירת ההוראה. לא נקבעה הגבלת זמן לגירוש. להוראת הגירוש התלוותה מפה שצוינו בו גבולות העיר, וג'ראר אמרה שתתייעץ עם עורכי דינה. מאז 1967 אירעו מקרים ספורים בהם גורשו פעילים פוליטיים פלסטינים לערים אחרות בגדה המערבית או ברצועת עזה (עמירה הס).

03:34: סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי מדווחת כי אשתו ובתו של מוחמד דף, מנהיג הזרוע הצבאית של חמאס, הן השתיים שנהרגו אתמול בצהריים בתקיפת צה"ל בעיר עזה. לפי הדיווח, בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב בכיר חמאס, מוסא אבו מרזוק, כי "אשתו של המנהיג הדגול מתה מות קדושים יחד עם בתו".

01:57: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי בכיר חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר הלילה שתקיפת בית משפחת אדלו בעזה נועדה לחסל את מנהיג הזרוע הצבאית של הארגון, מוחמד דף. לדבריו, ישראל הפרה את הפסקת האש כדי "להתנקש בדף", אבל לבסוף אזרחים הם שנהרגו בתקיפה. אבו מרזוק לא ציין בהודעתו אם דף נכח במקום בעת התקיפה, ואם נפגע או לא נפגע בתקרית.

01:38: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל המועצה האזורית חוף אשקלון. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

01:05: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי ראש המשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר, עזאם אל-אחמד, אמר הלילה שישראל אשמה בקריסת הפסקת האש ברצועת עזה. בהמשך לכך, דובר משרד ראש הממשלה, מרק רגב, אמר לרויטרס כי ישראל דוחה את האשמות הפלסטינים. לדבריו, הירי מעזה "הפך את המשך השיחות בקהיר לבלתי אפשרי".

00:38: לפי נתוני הצבא, כ-50 רקטות ופצמ"רים נורו משעות הצהריים אתמול ועד עכשיו לעבר ישראל. כיפת ברזל יירטה ככל הנראה שמונה רקטות (גילי כהן).

00:26: פיקוד העורף אוסר על התקהלויות של מעל לאלף איש במרחק של 80-40 ק"מ מהרצועה (גילי כהן).

00:09: רקטה התפוצצה בשטח פתוח באזור ירושלים (גילי כהן).

00:08: הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי ירי הרקטות הערב לעבר ישראל הוא תגובה להפרת הפסקת האש על ידי ישראל - לאחר שתקפה ברצועה ופגעה בבית משפחת אדלו בשכונת שייח רדואן שבצפון העיר עזה. בהודעה נכתב עוד כי בפעולה זו ישראל "פתחה את שערי הגיהינום והיא תשלם עליה מחיר כבד" (ג'קי חורי).

00:06: שלוש רקטות יורטו מעל אשדוד (שירלי סיידלר).

00:05: רקטה התפוצצה ביישוב במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים (שירלי סיידלר).

משתתפים בסיקור: גילי כהן, שירלי סיידלר, ג'קי חורי ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ