עמוס הראל
גילי כהן
עמוס הראל
גילי כהן

ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, הוא מבכירי המבוקשים על ידי ישראל כבר כ-20 שנה ונחשב לאחד מראשי הזרוע ברצועת עזה עוד מאמצע שנות ה-90. באותן שנים, וביתר שאת באינתיפאדה השנייה, ניסתה ישראל לחסלו כמה פעמים, ואמש ניסתה לעשות זאת שוב.

במערכת הביטחון הצביעו על כך שהנהגת חמאס התנהגה בחודשים האחרונים ככזו שנמצאת תחת מעקב מתמיד מצד ישראל. עוד לפני הכניסה הקרקעית של צה"ל לרצועת עזה לפני כחודש ימים, נכנסה ההנהגה של חמאס בעזה מתחת לאדמה. עם תום יציאת כוחות צה"ל מעזה, אמר קצין בכיר כי "הדרג הצבאי הבכיר של חמאס לא נפגע כי הוא הסתתר בבית חולים ובבונקרים." 

דף שרד לפחות שלושה נסיונות חיסול בין השנים 2001 - 2003. בניסיון נוסף ב-2006 נורה טיל לעבר בית בו התכנסו ראשי הזרוע הצבאית, וככל הנראה פצע את דף, וגפיו נקטעו. לאחר שהתאושש מפציעותיו, דף חזר להוביל את הזרוע הצבאית בעקבות חיסול מנהיגה, אחמד ג'עברי, בידי חיל האוויר ביום הראשון של מבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012. 

פינוי הריסות הבית שצה"ל תקף אמש בעזה. בהפצצה נהרגו אשתו ובנו של דףצילום: אי־אף־פי

לפי הפלסטינים, ג'עברי כבר לא פעל בחודשים שלפני מותו כמו מנהיג טרור, אלא התפתה לצאת לשהיות ארוכות במצרים, אחרי ששירותי המודיעין שם הוציאו אותו מהמצור העזתי לבתי המלון של קהיר בעת ניהול המשא ומתן על עסקת שליט. לעומתו דף, שנפצע קשה בכמה ניסיונות התנקשויות ישראלים, פעל אחרת: הוא השקיע את כל מאמציו בפרויקט החפירה של עשרות המנהרות שהוכן ליום פקודה. 

דף, שמתקרב לגיל 50, גדל במחנה הפליטים חאן-יונס שבמרכז הרצועה. שמו המלא הוא מוחמד דיאב איברהים אל מסרי. בנעוריו, התיידד עם מוחמד דחלאן, אז פעיל פתח והיום מבכירי הרשות הפלסטינית. הקשר בין השניים נשמר לסירוגין עד לתחילת שנות האלפיים. עם פרוץ האינתיפאדה והקמת החמאס השתלב דף כחבר פעיל בארגון. במהירות רבה יחסית הפך דף לאחד הפעילים המרכזיים של עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, לצדם של "המהנדס" יחיא עייאש, סלאח שחאדה (שניהם חוסלו בידי ישראל) וחסן סלאמה (השפוט בישראל למאסרי עולם).

באפריל וביולי 94' עמד דף מאחורי החטיפות ומעשי הרצח של החיילים שחר סימני ואריה פרנקנטל (בהתאמה), ובאוקטובר 94' מילא דף תפקיד מרכזי בהפעלת החולייה שחטפה ורצחה את החייל נחשון וקסמן: הוא שהעביר את ההנחיות לחולייה שהחזיקה את וקסמן בדירת מסתור בכפר ביר-נבאללה שליד ירושלים.

דף היה מעורב גם בפיגועי האוטובוסים בשנים אלה. מותו של עייאש, בדצמבר 95', המריץ את רצון הנקמה של דף. זמן קצר אחר כך נפגשו ראש הממשלה אז, שמעון פרס וראש אמ"ן משה יעלון, עם יו"ר הרשות, יאסר ערפאת. יעלון ביקש להזהיר את ערפאת מפני תוכניותיו של דף ותבע פעולה נמרצת של הרשות נגד החמאס. ערפאת התעלם. "מוחמד עייאש? (מי?)", שאל את דחלאן.

הישראלים רתחו. לאמ"ן ולשב"כ היה ידוע היטב שדחלאן נועד זמן קצר קודם לכן עם דף. יעלון ציין בעבר את המפגש הזה כנקודת ההתפכחות הסופית שלו לגבי כוונות ערפאת. פחות מחודשיים מאוחר יותר, בפברואר 96', עמד דף מאחורי שבוע ההתקפות הרצחניות על אוטובוסים - שני מחבלים מתאבדים התפוצצו בקו 18 בבירה בתוך שבעה ימים, ופיגוע התאבדות נוסף התרחש בתחנת אוטובוס באשקלון. בשבוע זה נהרגו בפיגועים (שהג'יהאד האסילאמי ברצועה היה אחראי לאחד מהם) כ-50 ישראלים.

מכוניתו של דף שנפגעה בנסיון חיסול ב-2002 צילום: AP

זה היה האות לניסיון הפלסטיני האחרון לדכא את החמאס והג'יהאד. מאות פעילים בארגון נעצרו בידי הרשות ובהם דף, שבשנים לאחר מכן יצא ונכנס לסירוגין מהכלא. לחלק מהעצורים נגזז חצי הזקן, לאות השפלה. אבל גם מהכלא בעזה המשיך דף בפעילותו. לפרקים גם שוחרר משם בידי הרשות. בישראל ייחסו לו מעורבות בניסיונות פיגוע שונים, בהם שיגור חמישה מתאבדים לישראל במארס 2000. החמישה נהרגו בקרב עם הימ"מ בטייבה שבמשולש.

זמן קצר לאחר פרוץ מכן שוחרר דף בידי הרשות, הפעם לתמיד. יחד עמו שוחררו עשרות אנשי חמאס וג'יהאד איסלאמי. אלה היו ה"מהנדסים" שעמדו מאחורי גל הפיגועים של החודשים הבאים. רובם, בעיקר תושבי הגדה שבהם, נהרגו מאז בפעולות התנקשויות ישראליות.

דף שב למקומו הטבעי בחמאס, כשהוא כפוף בהיררכיה לשחאדה (ששוחרר בעצמו מהכלא הישראלי ב-2000). הוא הקים מנגנון פיגועים משלו, חשאי ועצמאי למדי, בתוך הזרוע הצבאית בחמאס. המחבלים, שצייתו לו ישירות, התמחו במשימות שהארגון הגדיר כ"פיגועי איכות", כמו שורת התקפות על ההתנחלויות אלי-סיני ודוגית בצפון הרצועה, שבהן נרצחו שלושה ישראלים.

כתב אישום שהוגש ב-2002 לבית המשפט הצבאי במחסום ארז הצביע על מעורבות ישירה של דף בתכנון פיגועים קשים ברצועת עזה. לפי כתב האישום דף עמד מאחורי הפיגוע במכינה הקדם-צבאית בהתנחלות עצמונה שבגוש קטיף במארס. בפיגוע נרצחו חמישה תלמידים. הוא גם העביר הנחיות, תידרך אישית את המבצעים והיה מעורב עד הפרט האחרון בפיגועים "שגרתיים". באחד המקרים אף טיפל כנראה בעצמו במטען. במקרים אחרים העביר שיעורים בהכנת מטענים לפעילים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ