פרשנות

ההוצאות להורג בעזה - סימן לאובדן עשתונות של חמאס

הוצאתם הפומבית להורג של חשודים בשיתוף פעולה עם ישראל מדאיגה גם את הפלסטינים ברצועה. בניסיונו לחזק את ההרתעה, חמאס משדר דווקא בהלה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

ההוצאה להורג המתוקשרת היום של 18 חשודים בשיתוף פעולה עם ישראל בעזה (ושלושה אתמול, חמישי) נועדה לשמש הרתעה ולהוכיח את שליטתו של חמאס בשטח. אבל אפשר גם לראות בה ביטוי לאובדן עשתונות של שלטונות החמאס לאחר הריגת אישתו וילדיו הקטנים של מוחמד דף והריגת שלושה מפקדים בכירים בגדודי עז א-דין אל קסאם (ועוד חמישה אזרחים שגרו בבתים סמוכים). בלי שהתכוונו לכך, בהכריזם על "שלב חדש במאבק נגד המלשנים" לשם הרתעה, החמאס והזרוע הצבאית שלו משדרים בהלה ואובדן שליטה. 

מקורות ביטחוניים של החמאס טענו שהמוצאים להורג הובאו לדין בהליך מזורז, אך חוקי, ושנתפסו "בשעת מעשה". אבל הדיבורים על הרתעה ושלב חדש הכרחי בטיפול בחשודים ובמשתפי פעולה – יותר משהם מגיעים למשתפי הפעולה הם מכוונים לציבור המותש, שייזהר בכל מה שהוא אומר ועושה. הגדרת שיתוף פעולה ומלשנות יכולה להיות גמישה ועמומה מאוד בעתות מלחמה, בייחוד כשהמלחמה מסתבכת כל כך.

ביטוי לדאגה על ההשפעה השלילית שיש להוצאות להורג אלו על החברה אפשר למצוא בהודעה שפרסם היום (שישי) המרכז הפלסטיני לזכויות האדם, שצוותיו עסוקים בששת השבועות האחרונים בתיעוד הפגיעות מידי צה"ל וברישום האבידות בנפש וברכוש. לפי הודעת המרכז ברור שהוא אינו משתכנע שההוצאות להורג מבוצעות כחוק. הוא קובע שאלו הוצאות להורג "בלא משפט", וקורא לרשות הפלסטינית ולקבוצות ההתנגדות (הארגונים הצבאיים) להתערב כדי לעצור אותן, "יהיו אשר יהיו סיבותיהן". 

ההוצאה להורג בעזה, היוםצילום: רויטרס

מנהל המרכז, עו"ד ראג'י סוראני, שלח הבוקר, אחרי ההוצאה להורג הראשונה, מכתב למנהיגים פלסטינים ודרש מהם להתערב מיד לעצירת ההוצאות להורג "שגורמות נזק לכולנו". עוד נאמר במכתב ש"על אף שאנו מודעים לנסיבות המתקפה הישראלית המתמשכת והשימוש במשתפי פעולה כדי לבצע התנקשויות בלא-משפט ופשעים אחרים של ישראל, עלינו לדבוק בשלטון החוק ולכבד זכויות אדם". 

השימוש באותה הגדרה בדיוק - "בלא משפט" – הן להתנקשויות הישראליות והן להוצאות להורג  יכולה להעיד על החומרה שבה רואים משפטנים ופעילים חברתיים ברצועה את התופעה. גם אמנסטי אינטרנשיונל גינה את ההוצאות להורג ודרש את הפסקתן המידית.

בשבועות הראשונים למלחמה היו כמה דיווחים לא מפורטים – כמעט על סף שמועות - על הוצאה להורג של חשודים בשיתוף פעולה. לפי אותם דיווחים, החשודים נתפסו בשעת מעשה של מסירת מידע כביכול לשב"כ או לצה"ל, כלומר לא היו מי שנעצרו לפני המלחמה. אישור מרומז ראשון לכך שהיו הוצאות להורג גם בשבועות האחרונים ניתן היום בהודעות הרשמיות על ההריגות ביומיים האחרונים, והגורמים הביטחוניים הפלסטיניים אמרו שהמצב החדש שנוצר דורש פעולה תקיפה יותר "ושאין להתעלם מאף צעד חשוד".

בעזה שמו לב היטב שההוצאות להורג הקודמות לא היו פומביות ושלטונות הביטחון של חמאס לא מסרו כל הודעה רשמית לגביהן, וזאת בניגוד למה שהיה במתקפת 2008-9. זה דווקא העניק אמינות לצעדי החמאס, ועורר רושם שאכן מנגנון הביטחון שלו הניח את ידו על סייענים ולא על שעירים לעזאזל. ההוצאות להורג התקבלו בהבנה. שמות המוצאים להורג לא פורסמו, וכדי לא לבייש את בני המשפחות, הגופות הובאו לבתי החולים בין גופות כל ההרוגים מהפצצות (תחקירנים בארגוני זכויות האדם הבחינו שמדובר בהרוגים מירי קרוב, ולכן לא כללו אותם ברשימת קורבנות ההפצצות הישראליות). 

עד כה גם שמות המוצאים להורג היום ואתמול לא פורסמו. בין המוצאים להורג – שתי נשים. בהודעה רשמית נאמר שאסור בשום פנים לפרסם את השמות או תמונות המוצאים להורג, כדי שהמשפחות לא ייפגעו וכדי לשמור על "המרקם החברתי". 

בפיסת נייר שהודבקה על קיר המסגד אל עומרי בעיר העתיקה בעזה, שם הוצאו להורג 11  איש היום לאחר תפילת הצהריים, נכתב שהם סיפקו לאויב מידע על מנהרות, בתים ומקום שיגור רקטות, ושאלו הופצצו אחר כך וגרמו להריגתם של לוחמי חמאס.  

כמה אתרי חדשות פלסטיניים ציטטו מקור ביטחוני פלסטיני שאמר שזהו שלב חדש הכרחי ושהתקבלו כמה החלטות "תקיפות" על נקיטת צעדים "מהפכניים" נגד החשודים והמשת"פים. החלטות אלו גם מציינות את החובה "שלא להתעלם מאף ניסיון לשיבוש הנהלים הביטחוניים שקבעה 'ההתנגדות' (מובילי המערכה הצבאית)".  

לטענת המקור, מי שנתפסו וייתפסו מובאים לבתי משפט צבאיים מהפכניים שמפקחים עליהם מומחים בתחומי הביטחון והמשפט. אלו צעדים המעוגנים בחוק בכל המדינות בזמן מערכות ומלחמות, אמר. בכך הוא מרמז שאינו שוכח את דעת הקהל העולמית ומזכיר לה שהיא עברה מצבים דומים.

אבל הצילומים ששלטונות החמאס הרשו לפרסם היום (של חמושים רעולי פנים לפני שירו בחשודים, רעולי פנים גם הם) מזכירים מאוד את הצילום שזעזע בימים האחרונים את כל העולם: עריפת ראשו של העיתונאי האמריקאי ג'יימס פולי בידי ארגון "המדינה האיסלאמית". ברצונו להרתיע ולהטיל אימה בקרב הציבור שלו, חמאס מספק תחמושת למי שמשווים - לצרכי תעמולה - בינו לבין הארגון הסוני הקיצוני.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ