מחוץ לבית רה"מ, תושבי הדרום אינם יודעים כיצד ישובו לבתיהם

תושבי הדרום באו למחות מול בית רה"מ, אך האווירה האופטימית של קבלת השבת התחלפה בייאוש עם ההודעה על מותו של ילד בשער הנגב

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

כמה עשרות מתושבי הדרום ביחד עם תומכים מירושלים נאספו היום (שישי) אחר הצהריים לקבלת שבת של מחאה מול בית ראש הממשלה. מאחורי האירוע, שיימשך גם מחר, נמצאת התארגנות חדשה של תושבי הדרום – "התנועה לעתיד הנגב המערבי".

קבלת השבת עברה בנעימים, רבה ירושלמית העבירה שיעור תורה והנוכחים שרו שירים. "מוגזם להגיד שהיתה תחושה של אופטימיות, אבל היה קירוב לבבות וסולידריות", אומרת אחת המארגנות, ענץ חפץ, תושבת קיבוץ נירים.

אבל דקות לאחר סיום קבלת השבת החלו להגיע המסרונים מהדרום, בהתחלה שמועה על פגיעה ואחר כך ידיעה ברורה – ילד בן ארבע מאחד הישובים נהרג מפגיעת רסיסים בבית המשפחה. תחושת ההתרוממות התחלפה במהירות, אחדים בכו, "אנחנו פה מוקפים בילדים שלנו, ילדי עוטף עזה זה כמו בעיטה בבטן", אומרת חפץ.

קבלת השבת של תושבי הדרום מחוץ לבית ראש הממשלה, היוםצילום: אורן נחשון

תושבי הדרום שהגיעו למחאה בירושלים משוכנעים שלאירוע הערב תהינה השלכות ארוכות טווח. רובם כבר ביטלו את תוכניתם לשוב לבית בתום אירוע המחאה מחר בערב, בעבור רבים האסון יהיה נקודת השבר והם יחפשו לבנות את חייהם מחוץ לטווח המרגמות והקאסמים. "אין לי ספק שיהיו אנשים שיעזבו, גם אנחנו מאוד אוהבים את המקום אבל זה יגרום לנו לשקול", אומרת מיכל קורן, תושבת קיבוץ מפלסים, גם היא ממארגני הקבוצה.

הדרישה הבסיסית של "התנועה לעתיד הנגב המערבי" היא שראש הממשלה יסביר לתושבים מה כוונותיו בנוגע לעתידם ויציג להם פיתרון מדיני ארוך טווח למצב הביטחוני. "אנחנו רוצים הכרעה, צבאית או מדינית. ברור שמה שעוד לא ניסו זו הכרעה מדינית קבועה", אומרת קורן.

מקימי התנועה מבקשים להשמיע קול אחר, מורכב יותר, מזה שמושמע לרוב בתקשורת מצד תושבי הדרום. "המסר שנשמע לרוב של 'תכנסו בהם' הוא משהו שהתקשורת אוהבת להראות", אומרת קורן, "זה מסר פחות מורכב ויותר קליט בעיתות מלחמה. המסר שלנו משקף הבנה קרובה עם הסביבה ועם המצב. ישראל גילתה את מגבלות הכוח שלה. עובדה שלא כובשים את עזה, מסתבר שזה לא הפיתרון, אם בגלל סיבות מדיניות, צבאיות, בינלאומית או פוליטיות, אז צריך לחשוב על משהו אחר. מה שברור הוא שהסטטוס קוו הוא לא אופציה, לזה לא נסכים".

תושבי הדרום מחוץ לבית ראש הממשלה בירושלים, היום צילום: אורן נחשון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ