משעל: הנהגת חמאס לא ידעה מראש על חטיפת ורצח הנערים הישראלים

ראש הלשכה המדינית של הארגון טען כי למד את פרטי הפעולה רק בדיעבד, אך הביע הבנה למניעיה. דחה את דברי נתניהו: אנחנו לא "המדינה האיסלאמית"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הנהגת חמאס לא ידעה מראש על חטיפת ורצח שלושת הנערים הישראלים בגוש עציון, אף שהחוטפים השתייכו לארגון - כך טען ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, בראיון שהתפרסם הלילה בחדשות "יאהו". זאת, לאחר ששלשום הודה בכיר חמאס כי ארגונו אחראי לחטיפה ולרצח.

לדברי משעל בראיון, "לא ידענו על הפעולה הזו מראש... למדנו על כך מאוחר יותר מהחקירה הישראלית. ההנהגה הפוליטית של חמאס לא היתה מודעת לפרטים האלה". עם זאת, הבהיר משעל: "אנחנו מבינים שאנשים מתוסכלים מהכיבוש ופועלים בדרכים שונות... מבחינתנו, חיילים ומתנחלים הם תוקפנים ולפלסטינים שמורה זכות ההתנגדות".

בהתייחסו להשוואה שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו השבוע, בין חמאס וארגון המדינה האיסלאמית, אמר משעל כי מדובר בשקר שנועד להשפיע על דעת הקהל בארה"ב. לדבריו, "אנחנו לא ארגון דתי ואלים. אנחנו נאבקים נגד דיכוי על אדמתנו". ביום רביעי האחרון אמר נתניהו בנאומו כי "חמאס הוא דאעש ודאעש הוא חמאס, אלה שני ענפים של אותו עץ".

משעל טען עוד בראיון כי ארגונו אינו מעוניין לפגוע באזרחים ויורה לעבר מטרות צבאיות, אך מכיוון שהנשק שבידיו אינו מדויק כמו זה הישראלי הוא מתקשה לפגוע בהן. לדבריו, הארגון יזהיר בעתיד אזרחים ישראלים לפני ירי רקטות.

מאז חטיפתם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח ומציאת גופותיהם ביוני האחרון נמנע חמאס מלקבל עליו אחריות לפעולה, אך בירך עליה. השבוע פורסם סרטון שבו נראה בכיר הארגון צלאח אל-ערורי, השוהה בטורקיה, אומר בכנס איסלאמי באיסטנבול כי גדודי עז א-דין אל-קסאם - הזרוע הצבאית של חמאס - עומדים מאחורי החטיפה והרצח. "אומרים שזו קונספירציה של ישראל, ואני אומר שלא", אמר. "המוג'אהדין של אל-קסאם הם שביצעו את הפעולה, כתמיכה במאבק האסירים הפלסטינים ששבתו רעב". אל-ערורי, שגורש מישראל לאחר שריצה בה 16 שנות מאסר, היה לדברי השב"כ האחראי להקמת תשתית הטרור שנחשפה השבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ