עליית מדרגה באלימות בירושלים: מג"ב ירה בפלסטיני שחשוד בירי לפסגת זאב

תושבים דיווחו אתמול על ירי מכיוון מחנה הפליטים שועפט, מארב שהוצב באזור היום זיהה את היורה ופגע בו. תינוק יהודי נפצע קל בעיר העתיקה מיידוי אבנים

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

צעיר כבן 20 ממחנה הפליטים שועפט נורה ונפצע באורח קשה על ידי כוח מיוחד של , לאחר שזוהה על ידי הכוח כשהוא יורה לעבר בתים בפסגת זאב.

אתמול (שישי) אחר הצהריים התלוננו תושבים ברחוב אליהו מרידור שבפסגת זאב כי שמעו יריות. בתי השכונה היהודית שוכנים כמאתיים מטרים בלבד מבתי מחנה הפליטים שועפט. בחיפוש שערכה המשטרה התגלה קליע שננעץ בדלת אחד הבתים. בעקבות האירוע הורה מפקד משטרתניצב יוסי פריינטה על הצבת מארב של כוח מיוחד של מג"ב עם תצפיתנים וצלפים במקום. 

היום בצהריים זיהה הכוח המתצפת ירי מאותו הכיוון. השוטרים ירו וזיהו פגיעה בחשוד בירי. לאחר מכן הבחינו השוטרים בצעירים תושבי שופעט כשהם מפנים את הפצוע מהמקום. דקות לאחר מכן הגיע למחסום מחנה הפליטים אמבולנס של הסהר האדום כשהוא נושא צעיר פצוע באורח קשה לאחר שנפגע מירי בבטנו.

מהומות במזרח ירושלים בתחילת החודש צילום: אוליבייה פיטוסי

האמבולנס שוחרר לאחר בדיקה והצעיר פונה לבית החולים הדסה עין כרם, שם הוא הוכנס לחדר ניתוח. לאחר הניתוח הוגדר מצבו כבינוני. הוא נחשב כעצור ומאושפז תחת שמירה משטרתית בבית החולים. במשטרה מעריכים כי באירוע מעורבים חשודים נוספים ונפתחו סריקות לאיתורם. 

ברובע המוסלמי בעיר העתיקה השליכו הערב אבנים מהגגות לעבר יהודים שעברו ברחוב אנטוניה. תינוק כבן 10 חודשים נפצע קל, הוא פונה על ידי מגן דוד אדום לבית החולים הדסה עין כרם. המשטרה פתחה בחקירה ומבצעת סריקות באזור. 

בירושלים נמשכים מאז על ידי יהודים לפני כחודשיים. בחודש יולי האחרון כמעט הוכפל מספר מקרי האלימות כלפיי יהודים תושבי מזרח ירושלים. בחודש זה התרחשו 360 אירועים אלימים במרחב העיר העתיקה והשכונות הסמוכות, עלייה של כמעט 100 אחוזים לעומת אותה תקופה בשנה שעברה, שבה אירעו פחות מ-200 תקריות. זאת אף על פי שגם אשתקד חל חודש הרמדאן, שבו מורגשת עלייה במתיחות בירושלים, בחודש יולי.

המשטרה יצאה במבצע מעצרים כדי לדכא את המהומות האלימות שפרצו בשכונות הפלסטיניות. עד כה נעצרו במבצע למעלה מ-600 חשודים, רובם צעירים תושבי מזרח העיר. נגד כ-200 מהם כבר הוגשו כתבי אישום בגין תקיפת שוטרים, ידויי אבנים וונדאליזם. נגד חלק מהחשודים הוגשו גם דרישות לתשלום בגין הנזק שנגרם בזמן ההתפרעויות. 

במשפחת אבו חדיר טוענים שמשפחתם "סומנה" על ידי המשטרה, וכי מיום הרצח נעצרו לא פחות מ–35 צעירים בני המשפחה, 21 מהם עדיין במעצר. "מכל הכפר עצרו אולי 6–7 אנשים ממשפחות אחרות, כל השאר מהמשפחה שלנו. היום מספיק שיש לך את השם אבו חדיר ועוצרים אותך", אומר ווליד אבו חדיר, דודו של מוחמד.

בתחילת האירועים נעצר אזרח אמריקאי נוסף, גם הוא ממשפחת אבו חדיר – טארק אבו חדיר. טארק הוכה קשות בידי שוטרי מג"ב שעצרו אותו ובמחלקה לחקירת שוטרים הוחלט על הגשת כתבי אישום נגד השוטרים בכפוף לשימוע. 

גם דוברת משרד החוץ האמריקאי, מארי הארף,  בשבוע שעבר שבני המשפחה מקבלים יחס חריג מהמשטרה. "אנחנו מביעים דאגה מכך שנראה כי חברים במשפחת אבו חדיר "סומנו" למעצר בידי הרשויות הישראליות", אמרה הארף. 

הדוברת אף גינתה את מעצרו של אזרח אמריקאי ותושב מזרח ירושלים בשם מוחמד אבו חדיר, בן משפחתו של הנער מוחמד אבו חדיר, שנעצר בסוף חודש יולי במסגרת מבצע המעצרים של המשטרה. 

במשטרת ירושלים דחו את הטענות על התנכלות לבני המשפחה. "כל מפר סדר שאנחנו מאתרים אנחנו עוצרים וחוקרים במטרה להביאו לדין, בלי קשר לשמו או לשם משפחתו. מה לעשות שחלק ניכר ממפירי הסדר בשועפט הם ממשפחת אבו חדיר", נמסר מהמשטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ