מועצת הביטחון תאיץ הדיונים לניסוח החלטה על סיום הלחימה

בירושלים עוקבים אחר התפתחות שלוש הטיוטות להחלטה באו"ם - האירופית, הירדנית והאמריקאית. עבאס נפגש עם א־סיסי ומשעל בסוף השבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועצת הביטחון של האו"ם עתידה להאיץ בימים הקרובים את קבלת נוסח ההחלטה לסיום הלחימה ברצועת עזה. ישנן שלוש טיוטות להחלטה – ירדנית, אירופית ואמריקאית. בירושלים עוקבים אחר המגעים לניסוח ההחלטה כדי לוודא שדרישות ישראל בתחומי הבטחון, פירוז הרצועה והעברת השליטה לידי הרשות אכן יופיעו בנוסח הסופי. מקור ישראלי המעורה במגעים אמר אתמול “חשוב מאוד לראות שהתוצאה הסופית היא משהו שישראל תוכל לחיות איתו".

במקביל לדיונים במועצת הביטחון, אמור גם הערוץ המצרי להוסיף ולפעול בניסיון להגיע להסכם הסדרה עם חמאס. אתמול דווח בערוץ 10 שהמצרים מתכוונים להזמין שוב את ישראל וחמאס לחדש את השיחות בתוך 48 שעות. על פי ההערכות, אין סתירה בין שני המסלולים: החלטת מועצת הביטחון תעסוק רק בעקרונות הכלליים, והיא אמורה לספק מטרייה בינלאומית להסדרה שתושג (אם תושג) בקהיר.

מועצת הביטחון של האו"ם

שר החוץ, אביגדור ליברמן, האשים את הממשלה בכך שלא גיבשה יעד ברור למבצע "צוק איתן", וקרא לפעול עד להכרעה של חמאס. בריאיון לאולפן שישי בערוץ 2 אמר ליברמן כי "המבצע צריך להסתיים כשחמאס מרים דגל לבן ומתחנן להפסקת אש ללא דרישות... זה לא צריך לקחת חודש וחצי ולא שבוע וחצי". כשנשאל אם הוא תומך ביוזמה הסעודית לפתרון הסכסוך, אמר ליברמן כי יש להגיע ל"פתרון אזורי כולל, עסקת חבילה עם מדינות ערב, הפלסטינים וישראל. אנחנו לא שולטים בעזה, מחצית משטח יו"ש נמצא בידי אש"ף, ואני חושב שאנחנו בהחלט בשלים לכך, וגם העולם בשל לכך".

לפי מקורות פלסטיניים, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מתכוון לפנות לאו"ם ולתבוע החלטה שתקבע מועד לסיום הכיבוש ולהקמת מדינה פלסטינית. סוכנות הידיעות הקטארית מסרה כי בפגישות שקיים עבאס עם שליט קטאר ועם יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, סוכם לפנות למוסדות האו"ם ולדרוש החלטה שתקבע לוח זמנים להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה ירושלים המזרחית.

עבאס נפגש אתמול בקהיר עם הנשיא המצרי עבד אל־פתח א־סיסי. בתום הפגישה אמר לעיתונאים כי הוא ממשיך במאמצים לחידוש השיחות בין המשלחת הישראלית לזו הפלסטינית והוסיף ש"מה שחשוב עכשיו זה להפסיק את האש ולעצור את שפיכות הדמים. לאחר מכן תהיה נהירה של סיוע הומניטארי לשיקום הרצועה". עבאס הבהיר עוד שהיוזמה המצרית היא הבסיס לכל משא ומתן וכי החמאס מקבל עליו את התיווך המצרי.

עבאס התייחס גם לכוונת הפלסטינים להצטרף לארגונים בינלאומיים, ובראשם בית הדין הבינלאומי בהאג. הוא אמר כי פלסטין הצטרפה כבר ל–15 ארגונים וכעת נמשכים ההליכים להצטרף לעוד ארגונים, לאחר שהתקבלה הסכמה של כל הפלגים.

עבאס וא-סיסי בפגישתם בקהיר, אתמולצילום: רויטרס

אתמול פרסם משרד החוץ המצרי הודעה שבה קרא לישראל ולפלסטינים להסכים להפסקת אש בלתי מוגבלת בזמן ולשוב לשולחן המשא ומתן. דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר בתגובה כי חמאס "ידון בכל הצעה להפסקת אש לגופה ולפי מידת ההיענות שיש בה לדרישות העם הפלסטיני".

מוקדם יותר אמר חבר הלשכה המדינית של חמאס וחבר המשלחת הפלסטינית לקהיר, מוסא אבו מרזוק, כי הפלגים הפלסטינים סיכמו כי אין עוד חזרה להסכם הרגיעה עם ישראל. אבו מרזוק, שהתראיין לערוץ אלג'זירה, אמר כי "ההתנגדות" ניסתה את אופציית הרגיעה עם ישראל יותר מפעם אחת ללא תועלת. "ישראל מבינה רק את שפת הכוח וההתנגדות ממשיכה במלחמת ההתשה עד להשגת המטרות", אמר. יחד עם זאת אמר אבו מרזוק כי אין פתרון צבאי למשבר ובסופו של דבר צריכים למצוא מתווה פוליטי־מדיני. לדבריו, חמאס מגבש מתווה מדיני שמתמקד בהתנגדות לישראל כדי להמשיך במאבק למען שחרור השטחים הכבושים.

דבריו של אבו מרזוק, שנחשב לגורם המתון בחמאס, נמסרו לאחר פגישת עבאס עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, שלשום בדוחא, בירת קטאר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ