עדכונים שוטפים

הפסקת האש נכנסה לתוקף; הותרו לפרסום שמות ההרוגים בנירים

רבש"צ הקיבוץ זאב עציון ושחר מלמד נהרגו מפגיעת פצמ"ר ■ ההסכם אושר בלי דיון והצבעה בקבינט - ליברמן, בנט ואהרונוביץ' מתנגדים לו ■ לפי חמאס, הושגו הבנות שכוללות חודש של הפסקת אש ולאחר מכן מגעים להסדרת הסוגיות שבמחלוקת ■ ראשי רשויות בדרום: זאת כניעה לטרור והפקרה של התושבים

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

שעת ההתחלה של הפסקת האש בתיווך המצרי נקבעה ל-19:00, הירי לעבר יישובי הדרום נמשך גם בדקות שאחר כך. בשעתיים שקדמו לכניסתה לתוקף נורו מטחים כבדים לדרום הארץ, אדם אחד נהרג ושישה נוספים נפצעו מפגיעת פצמ"ר במועצה האזורית אשכול. בסך הכל שוגרו היום לעבר ישראל כ-160 רקטות ופצמ"רים, 27 יורטו. צה"ל תקף היום יותר מ-60 יעדים ברחבי הרצועה. 

ראש הממשלה נתניהו קיבל את ההסכם בלי דיון והצבעה בקבינט. על פי פקיד ישראלי, המתווה כולל הכנסת סיוע הומניטרי לרצועה דרך המעברים שבשליטה ישראלית. ההסכם לא עוסק בשלב זה בדרישות חמאס כמו נמל ימי, שדה תעופה ושחרור אסירים. בהמשך המו"מ יציג כל אחד מהצדדים את דרישותיו וישראל תעלה את סוגיית הפירוז, כך אמר הפקיד. 

כל הפרשנויות:דווקא בגלל החיסולים: ישראל מחזקת את משעל | עמוס הראל ■ מקור ישראלי: משלוח הנשק מארה"ב ייצא לדרכו בקרוב | גילי כהן ■ היוזמה המדינית של עבאס: ניסיון להישאר רלוונטי או שינוי כללי המשחק? | ניו יורק טיימס

00:40: הותר לפרסום שמו של ההרוג השני מפגיעת פצמ"ר בקיבוץ נירים": שחר מלמד, חבר הקיבוץ, בן 43. מלמד, שהיה נשוי לענת ואב לשלושה ילדים, ניהל בעבר את המוסך בקיבוץ. בני משפחתו אמרו כי "שחר היה איש משפחה למופת ואב מסור לילדיו, שבהם השקיע את כל זמנו ומרצו" (שירלי סיידלר).

23:42: הותר לפרסום שמו של אחד ההרוגים מפגיעת פצמ"ר בקיבוץ נירים: זאב עציון (55), אב לחמישה. עציון היה רבש"צ הקיבוץ, התנדב במד"א מעל ל-30 שנה ושימש כנהג אמבולנס בישוב. בקיבוץ אמרו עליו הערב כי "כל מה שעשה, עשה תמיד עם חיוך גדול על השפתיים וטוב לב שופע" (שירלי סיידלר). 

זאב עציון

22:50: נקבע מותו של פצוע נוסף מפגיעת פצמ"ר ביישוב במועצה האזורית אשכול. בכך עלה מניין ההרוגים לשניים בתקרית שאירעה כשעה לפני שהפסקת האש נכנסה לתוקפה. בבית החולים סורוקה בבאר שבע מאושפז עדיין אדם נוסף שנפצע קשה מרסיסים (שירלי סיידלר). 

22:27: בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, בעצרת "הניצחון" בעיר עזה לפני זמן קצר: "נקים נמל ימי ונמל תעופה. אנחנו לא צריכים אישור מאיש כדי לעשות זאת. מי שיתקוף את הנמל הימי שלנו – נתקוף את הנמלים שלו, ומי שיתקוף את נמל התעופה שלנו, נתקוף את נמלי התעופה שלו, בדיוק כפי שעשינו הפעם. ולאסירים הגיבורים, אני מבטיח, נעמוד בהבטחה, נשחרר אתכם, בכל האמצעים" (ג'קי חורי). 

22:12: נתוני צה"ל על הירי בתום 50 ימי לחימה: 4,564 שיגורים, 3,641 נפילות מהן 224 בשטחים בנויים, 735 יירוטים. צה"ל תקף ברצועה 5,262 מטרות.

22:01: בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק: "אחד הסעיפים שעיכבו את ההסכם הסכמה ישראלית להפסקת מדיניות ההתנקשות, הן בדרג הצבאי והן בדרג המדיני". לדבריו, המתווה הנוכחי מבטיח גם תשלום משכורות לכל פקידי החמאס, והממשלה הפלסטינית המאוחדת תדאג לתשלום המשכורות ולשיקום הרצועה.

21:48: סוכנות הידיעות הפלסטינית: מוחמד דף מרשה לתושבי עוטף עזה לשוב לבתיהם. 

21:03: ארה"ב בירכה על הפסקת האש בין ישראל לפלסטינים וקראה לצדדים לציית לה‎.

זירת נפילת הפצמ"ר במועצה האזורית אשכול, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

20:50: ראשי רשויות בדרום אומרים כי הפסקת האש היא כניעה לטרור והפקרתם של התושבים. "כל ויתור לחמאס הוא כניעה לטרור. תושבי הדרום רצו לראות הכרעה במערכה הזו, אבל זה כנראה כבר לא יקרה", כך אמר הערב איתמר שמעוני ראש עיריית אשקלון. ראש המועצה האזורית חוף אשקלון יאיר פרג'ון אמר כי "אסור להיכנס לשאננות. אנחנו צריכים להמשיך להיות דרוכים לפחות בימים הקרובים. על הממשלה לעמוד על המשמר ולא לאפשר שום הישג בעל משמעות לארגון טרור". ראש מועצת שדות נגב תמיר עידאן קרא לצה"ל להגיב לירי של השעות האחרונות: "ההסכמה שבשתיקה של מדינת ישראל כי מותר לירות ללא כל הגבלה או תגובה לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש היא דבר חמור ביותר", אמר. בינתיים תושבי עוטף עזה לא ממהרים לחזור לבתיהם, כ-60% מהתושבים ביישובים סמוכי הגדר נמצאים עדיין בהפוגות ברחבי הארץ (שירלי סיידלר).  

20:25: תושבי עוטף עזה מורשים לצאת מהמקלטים אך נדרשים להישאר במרחק 15 שניות מהמרחב המוגן (שירלי סיידלר).

20:00: עד לשעה זו שוגרו היום 182 רקטוות ופצמ"רים לעבר ישראל. מתוכם 148 נפלו (5 בשטח בנוי) ו-27 ייורטו. היתר נפלו ברצועה. חיל האוויר תקף 60 מטרות (גילי כהן).‎

19:58: גורם ביטחוני בכיר: "ישראל התעקשה על התיווך המצרי, והתיווך המצרי הוא זה שנשאר. בימים האחרונים היה לחץ כבד בתוך חמאס להגיע להפסקת אש, תוצאה של המחיר שרצועת עזה שילמה והארגון עצמו שילם. לא צריך להתרשם מהחגיגות ברצועה, גם אם יישאר שם פלסטיני אחד הוא יגיד שהוא ניצח. בתוך הרצועה עצמה, ההערכה היא שייקח עשר שנים לשיקומה. חמאס ספג מכה אנושה מישראל. עם זאת, אנו חיים במזרח התיכון ואיננו חיים באשליות" (גילי כהן). 

19:48: הפצמ"ר שהרג אדם ופצע עוד שישה ביישוב במועצה האזורית אשכול פגע בארון חשמל ובכבל חשמל. כתוצאה מכך הופסקה אספקת החשמל ליישוב (שירלי סיידלר).

19:40: נשיא הרשות הפלסטינית עבאס סיים לפני זמן קצר נאום שנשא בפני ההנהגה הפלסטינית ברמאללה. אבו מאזן ציין שהאו"ם יכניס סיוע לרצועה באופן מיידי והביע תקווה שבסוף החודש ישובו הצדדים להמשך המו"מ על סוגיות נוספות. הוא ציין גם שהפסקת האש נכנסה לתוקף, וכי ארה"ב וקטאר סייעו בהשגתה. עבאס הבהיר שמבחינת ההנהגה הפלסטינית יש החלטה אסטרטגית לשנות את דפוס ההתנהלות בכל הקשור למו"מ המדיני, וכי בכוונתו להציג הערב בפני ההנהגה הפלסטינית תכנית מקיפה ומפורטת שמטרתה הקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67'. "לא ניכנס עוד למשא ומתן מעורפל שלא יודעים איך יסתיים", אמר עבאס.

במקביל לנאומו של אבו מאזן קיימו דוברי חמאס מסיבת עיתונאים ברצועת עזה, בה הודיעו כי הארגון מקבל את הפסקת האש. דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר כי ארגונו "מרשה" לתושבי עזה לשוב לבתיהם, "השגנו ניצחון כשהצלחנו לרסק את כוח ההרתעה הישראלי" לדבריו (ג'קי חורי). 

19:32: ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, אומר כי לא יקרא לתושבים לחזור ליישובים עד שלא יהיה שקט חד משמעי. "במצב כזה אנחנו לא פותחים את הלימודים, יש מטחים בלתי פוסקים. זה לא פצמ"ר או קסאם בודד, אלא מטחים של 15 טילים בו זמנית, ולפעמים בלי צבע אדום כך שמי שנמצא בחוץ לא יכול להתמגן. אלה לא חיים" דברי ילין (שירלי סיידלר). 

19:14: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. 

19:05: על אף הודעתו של נשיא הרשות הפלסטינית עבאס כי הפסקת האש תחל בשעה שבע, אזעקות נשמעו במועצות האזוריות שדות נגב, שער הנגב ואשכול.

19:03: בחצי השעה האחרונה נורו 15 פצמ"רים ורקטות לעבר ישראל. רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית באר טוביה, שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בבאר שבע, שלוש יורטו באשקלון ושתיים התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב (גילי כהן ושירלי סיידלר)‎.

19:00: שר הכלכלה נפתלי בנט, שר החוץ אביגדור ליברמן והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הודיעו כי הם מתנגדים להסכם הפסקת האש עם חמאס. המתווה התקבל ללא דיון והצבעה רשמית בקבינט והשרים רק עודכנו בפרטיו (ברק רביד). 

18:56: אזעקות נשמעו באשקלון, קרית מלאכי, בגן יבנה ובמועצות האזוריות שפיר, יואב, באר טוביה וחוף אשקלון.

18:51: חמש רקטות יורטו בנתיבות ובמועצה המקומית שדות נגב. קודם לכן נשמעו אזעקות בבאר שבע, בנתיבות ובמועצות האזוריות שדות נגב, שער הנגב, בני שמעון, מרחבים ואשכול.

דובר חמאס פאוזי ברהום בחגיגות בעזה, היום צילום: רויטרס

18:45: חמישה פלסטינים נפצעו בהפצצת ביתו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי נאפד' עזאם במזרח רפיח (ג'קי חורי).

18:41: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בבאר שבע. קודם לכן נשמעו אזעקות בעיר וגם במועצה האזורית אשכול. 

18:37: פקיד בכיר: ישראל השיבה למצרים כי היא מקבלת את ההצעה להפסקת אש לא מוגבלת בזמן. התשובה ניתנה רק לאחר שכל שרי הקבינט עודכנו. לפי חוות דעת משפטית לא היה צורך בהצבעה. על פי הפקיד, מתווה הפסקת האש לא כולל את דרישות חמאס כמו נמל ימי, שדה תעופה, שחרור אסירים וסוגיית הכספים. בהמשך המו"מ יעלה כל אחד מהצדדים את דרישותיו וישראל תעלה את סוגיית הפירוז. תתאפשר הכנסת סיוע הומניטרי דרך המעברים בהם היא שולטת כולל ציוד וחומרים לשיקום ההרס ברצועת עזה. החומרים יוכנסו לעזה תחת פיקוח. ייתכן שאזור הדיג יורחב (ברק רביד). 

18:33: נקבע מותו של הפצוע באורח אנוש מפגיעת פצמ"ר במועצה האזורית אשכול. שלושה פצועים, שניים באורח קשה ואחד בינוני, פונו במסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

18:20: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. רקטה התפוצצה בשטח פתוח סמוך ליישוב במועצה האזורית יואב, לא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

קרדיט: דובר צה"ל

18:04:  7 פצועים מפגיעת פצמ"ר במועצה האזורית אשכול, בהם פצוע אנוש, שני פצועים באורח קשה ופצוע בינוני. שלושה בני אדם נוספים נפצעו באורח קל.  

18:03: הסכם הפסקת האש שעליו אמורים המצרים להכריז הערב הושג באמצעות שיחות ישירות שהם ניהלו עם החמאס, מצד אחד, ועם ישראל, מצד שני. כך דיווח ל"הארץ" מקור פלסטיני בכיר המעורה היטב במו"מ שניהלה המשלחת הפלסטינית המשותפת לחמאס ולאש"ף. לדבריו, אין בהסכם ערבויות ישראליות לקיום התחייבויותיה -  דרישה מוקדמת של החמאס. ההסכם, כפי שהמקור יודע עליו, הוא כללי מאוד. למיטב ידיעתו לא כלול בו הסעיף שהיה בהסכם 2012 -  של התחייבות ישראלית שלא להתנקש בחיי בכירים.  

17:53: בחצי השעה האחרונה, שעה וחצי בלבד לפני ההכרזה הצפויה על הפסקת אש, ירו הפלסטינים מטחי רקטות לעבר הדרום. אזעקות נשמעו בדקות האחרונות באשדוד, בקרית מלאכי, באופקים ובמועצות האזוריות באר טוביה, מרחבים, יואב ואשכול. כיפת ברזל יירטה רקטה אחת מעל אשקלון ואחת באשדוד (שירלי סיידלר).

17:25: דיווח פלסטיני: צה"ל תקף את ביתו של מנהיג הג'יהאד האיסלאמי נאפד' עזאם.

17:08: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת מפי מקור פלסטיני בכיר כי הנשיא עבאס יודיע על הפסקת אש ארוכת טווח בשעה שבע בערב. מלשכתו של נשיא הרשות הודיעו כי הוא צפוי לשאת דברים בשעה זו. 

16:59: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב. 

16:49: בדיווח באתר חמאס שמצטט בכיר בארגון נכתב שהסכם הפסקת האש יכלול את פתיחת המעברים, הכנסת סיוע הומניטרי ושיקום הרצועה, תמורת הפסקת אש מיידית. חודש לאחר הפסקת האש תזמין מצרים את הצדדים למשא ומתן על שלושה נושאים עיקריים: נמל ימי, שדה תעופה ומעצרם של משוחררי עסקת שליט במסגרת מבצע 'שובו אחים'. גורם מצרי בכיר אמר בשיחה עם "הארץ" כי החודש הקרוב יהיה מעין מבחן, בעיקר לפלסטינים, בכל הקשור ליישום ההבנות. בנוסף ייבחנו פעילות המעברים ושיקום הרצועה. הגורם הגדיר זאת צעדים בוני אמון למען פתיחת מעבר רפיח באופן סדיר, על ידי החזרת כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית אליו. עם זאת לא ברור עדיין מתי ישובו כוחות הביטחון של הרשות למעבר. (ג'קי חורי).

פגיעת רקטה בחצר גן ילדים באשדוד, היוםצילום: אילן אסייג

16:30: מוסא אבו מרזוק, בכיר חמאס שנמצא בקהיר, הודיע: "הסתיים המו"מ והגענו להבנות שמכתירות את העמידה האיתנה של העם הפלסטיני וניצחון ההתנגדות. אנחנו בהמתנה להודעה הרשמית לקביעת שעת השין והכרזה על הפסקת האש והפסקת התוקפנות הישראלית."

ל"הארץ" נודע כי אבו מרזוק שהה אתמול בדוחא בפגישות עם אנשי הלשכה המדינית של חמאס ועם חאלד משעל, והבוקר שב לקהיר (ג'קי חורי).

16:21: סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס בעזה, איסמעיל הנייה, הודיע: "אנחנו קרובים מאוד להשגת הבנות מדיניות, שיתאמו את העמידה האיתנה של בני עמנו ויהלמו את ההישגים של 'ההתנגדות'" (ג'קי חורי).

16:12: שתי רקטות יורטו בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. אזעקות נשמעו שם קודם לכן, וגם במועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

16:05: אזעקות נשמעו באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון. מאז חצות נורו לעבר ישראל 92 רקטות ופצצות מרגמה. מתוכן 78 נפלו ו-12 ייורטו. שתיים נוספות התפוצצו ברצועת עזה (גילי כהן).

15:40: חמש רקטות יורטו בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. רקטיה אחת התפוצצה על כביש בשדרות, נזק נגרם לתשתיות, אין נפגעים בגוף, אישה אחת הוגדרה נפגעת חרדה. רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב, לא נגרם נזק לרכוש. קודם לכן נשמעו אזעקות בשדרות וביישובי שתי המועצות (שירלי סיידלר).

15:35: צה"ל תקף מהאוויר ארבעה פעילי טרור בשני מוקדים שונים בצפון הרצועה. באחד המקרים כלי טיס פגע בשני פעילים שעמדו לשגר רקטות לעבר ישראל. לפי הצבא, בשני המקרים זוהתה פגיעה במטרה (גילי כהן).

14:55: 21 פצמ"רים התפוצצו בחצי השעה האחרונה בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, פצמ"ר נוסף התפוצץ בתוך יישוב - לא היו נפגעים אך נזק נגרם לסככה. קודם לכן נשמעו אזעקות חוזרות ביישובי המועצה (שירלי סיידלר).

14:29: צה"ל תקף מחצות יותר מ-40 יעדים בעזה. שירותי הרפואה הפלסטיניים מדווחים על ארבע הרוגים בתקיפות צה"ל בשעה האחרונה. שניים מההרוגים הם עובדי חברת החשמל שנהרגו לאחר שטיל פגע במכוניתם בעיירה בית להיא שבצפון הרצועה. באירוע אחר דווח על שני הרוגים בהפצצה בשכונת שג'עיה שבמזרח העיר עזה. מהבוקר נהרגו ברחבי הרצועה שישה בני אדם (ג'קי חורי וגילי כהן).

14:11: רקטה התפוצצה בחצר גן ילדים באשדוד, אין נפגעים בגוף אך יש שלושה נפגעי חרדה. החצר ומבנה הגן נפגעו מרסיסים, וכך גם בתים סמוך לגן - שהיה ריק מילדים. כמו כן, רקטה נוספת יורטה באשקלון. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור ובמועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר).

בית באשקלון שנפגע מרקטה, הבוקרצילום: אילן אסייג

13:51: לפי צה"ל, מאז חצות שוגרו לדרום 69 רקטות ופצצות מרגמה. 61 מהן התפוצצו בשטח ישראל, שש רקטות יורטו והשאר התפוצצו בשטח הרצועה (גילי כהן).

13:42: מצה"ל נמסר כי הבוקר הפציץ חיל האוויר משגר ממנו בוצע אמש ירי רקטות לעבר גוש דן. זוהתה פגיעה במטרה (גילי כהן).

13:10: שלוש רקטות יורטו במועצה האזורית שדות נגב, רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח במועצה. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

13:00: כ-70 נפגעים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים בעקבות פגיעת הרקטה בבית משפחת כהן באשקלון הבוקר. בין הנפגעים ישנם שבעה ילדים. 45 מהם סבלו מתגובת דחק חריפה והשאר סבלו גם מפגיעות קלות בגוף. אחת הפצועות, אשה מבוגרת, תנותח בגלל שבר בצוואר הירך. מרבית הנפגעים כבר שוחררו לביתם (שירלי סיידלר).

12:47: שני יירוטים במועצה האזורית חוף אשקלון. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

11:50: 11 פצמ"רים התפוצצו במועצה האזורית אשכול, אחד מהם בתוך יישוב. נזק נגרם לכבל חשמל אך לא היו נפגעים. קודם לכן נשמעו אזעקות חוזרות לאורך 40 דקות ביישובי המועצה. משעות הבוקר מתרכז הירי בארבעה יישובים עיקריים באשכול, כולם צמודים לגדר.

חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול, אמר הבוקר בעקבות המטח הכבד לעבר יישובי המועצה כי "מבצע 'צוק איתן' הסתיים, אך מלחמת ההתשה נמשכת". לדבריו, "מאז תחילת ההסלמה נפלו באשכול מעל ל-1,300 טילים. פירוז הרצועה נמשך בריקון מחסני חמאס באמצעות ירי מאסיבי על אשכול. ממשלת ישראל מתבקשת להתעורר, להפסיק לדבר ולהתחיל לעשות. הנהגת החמאס בבונקרים ואתם בירושלים. אתם מוזמנים להגיע לקבל החלטות באשכול ולקיים ישיבות באחד מיישובי הגדר. אני בטוח שההחלטות שתקבלו יהיו נכונות, מהירות ומחוברות למציאות" (שירלי סיידלר).

אתמול טען פרשננו עמוס הראל כי חמאס משקיע כעת את רוב מרצו בירי מאסיבי של פצצות מרגמה ורקטות לטווח קצר לעבר עוטף עזה, לאחר שזיהה נקודת תורפה ישראלית בהתגוננות מפניהן. לפרשנות המלאה

11:20: העימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון בירושלים בימים האחרונים, בהם יודו אבנים ובקבוקי תבערה, הסבו נזק רב לרכבת הקלה. שמונה רכבות מושבתות מתוך 23, וכתוצאה מכך נפגעה תדירות הגעת הרכבות לתחנות לכל אורך הקו. סיטי פס, החברה המפעילה את הרכבת הקלה, מסרה כי "קצב הפגיעה ברכבות הוא גדול מאוד, כשכבר למעלה מחודש רכבות נפגעות מידי יום. אנו עושים מאמצים רבים על מנת להחזיר את הרכבות לכשירות מלאה בזמן הקצר ביותר" (ניר חסון).

10:59: בכיר פתח וראש המשלחת הפלסטינית לקהיר, עזאם אל-אחמד, אמר הלילה כי ניתן להגיע להפסקת אש בכל רגע, אך יש "ידיים עלומות" שמונעות את החתימה על הסכם. בראיון לערוץ טלוויזיה פלסטיני מקומי המזוהה עם פתח, חשף אל-אחמד כי בלילה שבין ה-19 ל-20 באוגוסט הצדדים היו קרובים מאוד לחתימה על הסכם, מהלך שסוכל לבסוף על ידי אותם גורמים "עלומים", כלשונו. הוא הוסיף כי במידה והמשא ומתן ייכשל, הוא יחשוף מה קרה מאחורי הקלעים של השיחות, ומי עומד מאחורי כישלון המאמצים לגיבוש הפסקת אש.

כמו כן, אל-אחמד הבהיר כי לא תתקבל שום החלטה במועצת הביטחון של האו"ם לפני שהמצרים יודיעו על סיומן הסופי של השיחות בקהיר, על המתווה שהציעו להפסקת אש. לדבריו, לא ניתן להגיע להסדר בלי מצרים, מפני שהיא עורק חיים מרכזי עבור הפלסטינים בכלל ותושבי עזה בפרט (ג'קי חורי). לידיעה המלאה

10:56: שמונה פצמ"רים התפוצצו במועצה האזורית אשכול, אחד מהם בתוך יישוב. נזק נגרם לקו חשמל. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

10:30: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

שרידי בניין רב קומות בעזה שהופצץ הלילה על ידי צה"לצילום: אי־אף־פי

10:12: שני בני אדם נהרגו הלילה בתקיפת צה"ל בעיר עזה. כמו כן, חיל האוויר תקף הלילה שני רבי קומות בעיר. באחת התקיפות הופצץ וקרס "המגדל האיטלקי" ברחוב אל-נסר, בן 13 קומות, שהכיל משרדים ודירות מגורים. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית מען, בבניין היו יותר מ-100 דירות. הצבא הזהיר את התושבים וקרא להם להתפנות מהמקום לפני התקיפה. על כן, למרות שעשרות משפחות מתגוררות בבניין, הוא היה כמעט ריק בעת ההפצצה. 20 בני אדם נפצעו בתקרית, בהם חמישה אנשי צוותי רפואה. לפי הצבא, בבניין פעלו חמ"לים של חמאס, והוא הכיל דירות מסתור של פעילים בארגון.

בתקיפה השנייה הופצץ וקרס באופן חלקי מגדל "אל-באשה", בן 12 קומות, שבשכונת תל-אלהווא בעיר. הבניין הכיל משרדים, ברובם של גופי תקשורת, ללא דירות מגורים (ג'קי חורי וגילי כהן).

09:54: ארבעה פצמ"רים התפוצצו במועצה האזורית אשכול, אחד מהם בתוך יישוב. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

09:50: לפי צה"ל, מאז חצות שוגרו לעבר הדרום 14 רקטות ופצמ"רים. זוהו 12 נפילות, רקטה אחת יורטה ורקטה נוספת התפוצצה בשטח הרצועה (גילי כהן).

08:40: שני פצמ"רים התפוצצו במועצה האזורית אשכול, אחד ביישוב ואחד בשטח פתוח. אין נפגעים. כמו כן, אותרה נפילה נוספת סמוך לגדר המערכת במועצה. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

07:31: ארבעה פצמ"רים התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר). 

07:16: מצה"ל נמסר כי חיל האוויר תקף הלילה יותר מ-15 מטרות, בהן בניינים המשמשים כמוקד פיקוד ושליטה של חמאס, כמו גם אתרים לייצור אמצעי לחימה. בנוסף, הופצצו מתחמים בשני בתי ספר במרכז הרצועה ובצפונה, מהם בוצע ירי מרגמות לעבר ישראל. מאחד מבתי הספר ומסביבתו בשכונת זייתון, שוגרו, לפי הצבא, פצצת המרגמה שהרגה את הילד דניאל טרגרמן ורקטות לעבר העיר אשדוד. לפי צה"ל, טרם התקיפה נשלחו אזהרות לתושבים ששהו בבית הספר, המשמשים כמחסה לפליטים, שקראו להם להתפנות מהאזור (גילי כהן).

06:46: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור אשדוד, לא נגרם נזק. כמו כן, רקטה יורטה מעל גוש דן. שני בני אדם נפגעו באורח קל כשמעדו בדרכם למרחב מוגן. קודם לכן נשמעו אזעקות בתל אביב, בגוש דן, בשרון, בשפלה, באשדוד, באשקלון ובמועצות האזוריות באר טוביה וחוף אשקלון (שירלי סיידלר וגילי כהן).

06:42: 20 בני אדם נפצעו באורח קל לאחר שרקטה פגעה ישירות בבית באשקלון, נזק רב נגרם למקום ולעשרות בניינים ובתים מסביב. הפצועים והמבנים נפגעו מההדף, משברי זכוכיות ומחלקי הבית שנפגע והתעופפו לכל עבר. 18 בני אדם נוספים לקו בחרדה. כתוצאה מהפגיעה התפוצץ צינור מים במקום.

בבית שנפגע מתגוררים יובל ועופרה כהן עם שני ילדיהם - בני 14 ו-17. ההורים התעוררו מהאזעקה ורצו להעיר את הילדים בחדרים שלהם. עוד לפני שהספיקו להגיע למרחב המוגן הרקטה התפוצצה בחדר השינה של ההורים ומוטטה את הגג. עם זאת, בני המשפחה יצאו מהבית רק עם כמה שריטות (שירלי סיידלר).

04:28: סוכנות הידיעות הפלסטינית צפא מדווחת כי מטוסי קרב של חיל האוויר הפציצו את רב הקומות "אל-באשה" בעיר עזה, בן 12 קומות.

01:00: דיפלומטים מארה"ב וממדינות אחרות החברות באו"ם אמרו כי וושינגטון הכינה טיוטה עצמאית להסכם הפסקת אש בין ישראל לפלסטינים ברצועת עזה. לפי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, ארה"ב פועלת עם כוחות אירופיים ועם ירדן על מנת לגבש מסמך משותף.

00:47: סוכנויות הידיעות ופא ורויטרס מדווחות כי 20 בני אדם נפצעו בהפצצה של חיל האוויר על "המגדל האיטלקי" בעיר עזה. לפי גורמי בריאות ברצועה, כ-70 משפחות התגוררו בבניין שהופצץ, בן 13 קומות, ששימש גם מרכז מסחרי. לפני התקיפה שוגרו שתי פצצות אזהרה ישראליות למקום, ולאחריהן פגעו במבנה ארבעה טילים.

25.8.2014

23:13: גורמי ביטחון בלבנון אמרו לעיתון "דיילי סטאר" כי צה"ל ירה עשרות פגזים בתגובה לרקטות שהתפוצצו בישראל. לפי הדיווח בעיתון הלבנוני, הפגזים שירה צה"ל נפלו סמוך לכפר אל-ירמק ולעיירה עיישה, הקרובים לנהר הליטני. צבא לבנון העלה את הכוננות לאורך הגבול (ג'קי חורי). לידיעה המלאה

22:56: צה"ל משיב אש ללבנון בתגובה לירי הרקטות לעבר הגליל. מהצבא נמסר כי כוחות תותחנים יורים פגזי ארטילריה למקור הירי (גילי כהן).

22:31: מצה"ל נמסר כי שתי רקטות נורו מלבנון לעבר ישראל, והתפוצצו בגליל העליון. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור קרית שמונה ומטולה, תושבי אצבע הגליל דיווחו ששמעו קולות נפץ. גם חבר היישוב מרגליות, איתן דוידי, סיפר ל"הארץ" כי בשעות הערב המאוחרות נשמע קול נפץ. הוא הוסיף כי בסריקות שנעשו ביישוב לא אותרה נפילה. לדבריו, התושבים התבקשו להישאר סמוך למרחבים המוגנים, אך הדגיש כי לא התקבלו הנחיות מפיקוד העורף, ולכן ימשיכו בשגרתם (גילי כהן, ג'קי חורי).

משתתפים בסיקור: גילי כהן, שירלי סיידלר, ג'קי חורי וניר חסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ