בכירי חמאס: הגענו להבנות מדיניות, המשא ומתן הסתיים

עבאס הודיע על הפסקת אש שתחל ב-19:00. לפי חמאס, ההסכמות כוללות חודש של הפסקת אש ולאחר מכן מגעים להסדרת הסוגיות שבמחלוקת

ג'קי חורי
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
עמירה הס

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) ה, שתחל הערב (שלישי) ב-19:00. בכירי חמאס אסמעיל הנייה ומוסא אבו מרזוק אישרו הערב כי הושגו הבנות מדיניות.

הסכם הפסקת האש הושג באמצעות שיחות ישירות שהם ניהלו עם החמאס מצד אחד ועם ישראל מצד שני - כך דיווח ל"הארץ" מקור פלסטיני בכיר, המעורה היטב במגעים שניהלה המשלחת הפלסטינית המשותפת לחמאס ולאש"ף. לדברי המקור, אין בהסכם ערבויות ישראליות לקיום התחייבויותיה - דרישה שחמאס העלה מלכתחילה. ההסכם, כפי שהוא יודע עליו, הוא כללי מאוד. למיטב ידיעתו, חסר בו גם הסעיף שהיה בהסכם 2012, שלפיו ישראל מתחייבת שלא להתנקש בחיי בכירים. 

בדיווח באתר חמאס שמצטט בכיר בארגון, נכתב שהסכם הפסקת האש יכלול את פתיחת המעברים, הכנסת סיוע הומניטארי ושיקום הרצועה, תמורת הפסקת אש מיידית. חודש לאחר הפסקת האש תזמין מצרים את הצדדים למשא ומתן על שלושה נושאים עיקריים: נמל ימי, שדה תעופה ומעצרם של משוחררי עסקת שליט במסגרת מבצע "שובו אחים".

עבאס בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, שבתצילום: אי־אף־פי

גורם מצרי בכיר אמר בשיחה עם "הארץ" כי החודש הקרוב יהיה מעין מבחן, בעיקר לפלסטינים, בכל הקשור ליישום ההבנות. בנוסף ייבחנו פעילות המעברים ושיקום הרצועה. הגורם הגדיר את התהליך "צעדים בוני אמון", למען פתיחת מעבר רפיח באופן סדיר על ידי החזרת כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית אליו. עם זאת לא ברור עדיין מתי ישובו כוחות הביטחון של הרשות למעבר.

לצד זאת, בכיר חמאס שנמצא בקהיר, מוסא אבו מרזוק, הודיע היום כי "הסתיים המשא ומתן והגענו להבנות שמכתירות את העמידה האיתנה של העם הפלסטיני וניצחון ההתנגדות. אנחנו בהמתנה להודעה הרשמית לקביעת שעת השין והכרזה על הפסקת האש והפסקת התוקפנות הישראלית".

ל"הארץ" נודע כי אבו מרזוק שהה אתמול בדוחא בפגישות עם אנשי הלשכה המדינית של חמאס ועם חאלד משעל, והבוקר שב לקהיר.

סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס בעזה, איסמעיל הנייה, הודיע: "אנחנו קרובים מאוד להשגת הבנות מדיניות, שיתאמו את העמידה האיתנה של בני עמנו ויהלמו את ההישגים של 'ההתנגדות'".

הלילה הודיע בכיר פתח וראש המשלחת הפלסטינית לקהיר, עזאם אל-אחמד, כי אך כי "ידיים עלומות" מונעות את החתימה על הסכם. בראיון לערוץ טלוויזיה פלסטיני מקומי המזוהה עם פתח, חשף אל-אחמד כי בלילה שבין ה-19 ל-20 באוגוסט הצדדים היו קרובים מאוד לחתימה על הסכם, אך המהלך סוכל לבסוף על ידי אותם גורמים "עלומים", כלשונו. הוא הוסיף כי אם המשא ומתן ייכשל, הוא יחשוף מה קרה מאחורי הקלעים של השיחות, ומי עומד מאחורי כישלון המאמצים לגיבוש הפסקת אש.

אל-אחמד הבהיר כי לא תתקבל שום החלטה במועצת הביטחון של האו"ם לפני שהמצרים יודיעו על סיומן הסופי של השיחות בקהיר, על המתווה שהציעו להפסקת אש. לדבריו, לא ניתן להגיע להסדר בלי מצרים, מפני שהיא עורק חיים מרכזי עבור הפלסטינים בכלל ותושבי עזה בפרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ