לאחר 50 ימי לחימה ברצועת עזה הסכימו ישראל, חמאס ושאר הפלגים הפלסטינים לקבל את מתווה הפסקת האש שגיבשה ממשלת מצרים. לפחות מחצית משרי הקבינט התנגדו להפסקת האש, אולם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לתת את הסכמתו למתווה המצרי ללא דיון והצבעה בקבינט.

לפי הודעת משרד החוץ המצרי שפירטה את המתווה, הפסקת האש ההדדית לא תהיה מוגבלת בזמן. ישראל תפתח באופן מיידי את מעברי הגבול בינה לבין רצועת עזה לצורך העברת סיוע הומניטארי וחומרי בניין לשיקום רצועת עזה.

המתווה המצרי לא מזכיר כל מנגנון פיקוח על החומרים שיוכנסו לרצועה. פקיד ישראלי בכיר ציין הערב (שלישי) כי ישראל תפקח על אילו חומרים יוכנסו ואילו חומרי לא יוכנסו, אולם לא השיב לשאלה כיצד תוודא ישראל שהחומרים שיוכנסו לא ישמשו לייצור אמצעי לחימה או בניית מנהרות.

ליברמן ואהרונוביץ' במפגש עם ראשי רשויות הדרוםצילום: אילן אסייג

במסגרת מתווה הפסקת האש, יורחב אזור הדיג מול חופי רצועת עזה עד למרחק של שישה מיילים ימיים, וזאת בניגוד לשלושה מיילים ימיים במהלך הקרבות. מתווה הפסקת האש המצרי לא התייחס לדרישות הביטחון של ישראל או אפילו לצורך לדון בסידורי ביטחון ברצועת עזה. פקיד ישראלי בכיר ציין כי מתווה הפסקת האש לא כולל את דרישות חמאס כמו נמל ימי, שדה תעופה, שחרור אסירים וסוגיית העברת המשכורות לעובדי הממשלה בעזה.

משרד החוץ המצרי הודיע כי במהלך החודש הראשון להפסקת האש יגיעו משלחות מטעם ישראל והפלגים הפלסטינים לקהיר כדי לחדש את המשא ומתן בשורה של סוגיות תלויות ועומדות. חמאס צפוי להעלות בשיחות את דרישתו לנמל ימי ולשדה תעופה בעזה, וכן לפתרון משבר המשכורות. פקיד בכיר בירושלים ציין כי ישראל תעלה בשיחות את דרישתה לפירוז רצועת עזה ולמניעת התחמשות חמאס.

פקיד ישראלי בכיר ציין שהדיונים על מתווה הפסקת האש צברו תאוצה בימים האחרונים, וכי כבר שלשום בלילה היה נראה שההסכם קרוב מאוד. גם אתמול נראה היה שהצדדים קרובים להכרזה על הסכם, אולם המהלך לא הבשיל. לבסוף, היום אחרי הצהריים הושגו ההבנות שאפשרו את ההכרזה המצרית על הפסקת האש.

ראש הממשלה נתניהו לא קיים בימים האחרונים דיון מסודר בקבינט בעניין המגעים ואת מעט העדכונים העביר לשרים בשיחות שקיים איתם בנפרד. היום, לאחר שהחלו הדיווחים בתקשורת הערבית על כך שהושג הסכם הפסקת האש, קיימו מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט והיועץ לביטחון לאומי, יוסי כהן, סבב שיחות עדכון טלפוניות עם שרי הקבינט.

שר הכלכלה נפתלי בנט, שר החוץ אביגדור ליברמן, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושר התקשורת גלעד ארדן הבהירו בשיחות העדכון כי הם מתנגדים למתווה. מנדלבליט וכהן הבהירו להם כי לא מתקיימת הצבעה אלא עדכון בלבד.

השר בנט, שידע שמחצית משרי הקבינט מתנגדים להפסקת האש, דרש לקיים הצבעה, אך בתגובה שלפו יועצי נתניהו חוות דעת משפטית של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ולפיה אין חובה לקיים הצבעה. הנימוק שנתנו אנשי נתניהו היה כי לפני יותר משבועיים, באחת מישיבות הקבינט שבה הועלתה האפשרות להגיע להפסקת אש זמנית של 24 עד 72 שעות, החליטו השרים להסמיך את ראש הממשלה נתניהו ואת שר הביטחון יעלון לקבל את ההחלטה על כך לבדם. בלשכת נתניהו טענו כי ההסמכה רלוונטית גם למתווה הפסקת האש המצרי שהתקבל הערב.

שרת המשפטים לבני התייחסה גם היא אמש בספקנות למתווה הפסקת האש. "רק הזמן יוכיח אם הושגה הרתעה מספקת מול חמאס ושקט לטווח ארוך", אמרה. לבני ציינה כי כעת על ישראל לפעול לעיגון עקרונות בינלאומיים של פירוז, מניעת התעצמות ומנגנוני פיקוח אפקטיביים בעזה. "יש לייצר חזית מדינית מחודשת עם המתונים באזור שבוחרים בסיום הסכסוך על פני טרור", אמרה לבני.

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח״כ איילת שקד, הודיעה כי תכנס את הסיעה לאלתר כדי לדון ״במצב שנוצר״. לדבריה, ״הפסקת אש שמונעת מישראל לפעול נגד מפעל טילים או חפירת מנהרות מהרצועה  מקרבת את המלחמה הבאה. ארגון חמאס הוא כמו דאע"ש. צריך להכריע אותו, לא לשאת ולתת איתו״.

גם חברתה לסיעה, אורית סטרוק, מתחה ביקורת על נתניהו. ״ההחלטה על הפסקת האש משקפת זלזול בחיי חיילינו שנפלו במערכה ובחיי תושבי הדרום", אמרה. "האופן שבו התקבלה ההחלטה משקף זלזול בדמוקרטיה הישראלית״.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, חבר ממשלת נתניהו, מתח אף הוא ביקורת ישירה על ההחלטה. לדבריו, ״כל הסכם שאינו כולל את חיסול האיום הרקטי על תושבי ישראל ופירוז הרצועה הוא לא יותר מחצי עבודה. במציאות כזאת לא נותר למערכת הביטחון אלא להיערך לסבב הבא, שיהיה קרוב״.

גם ח״כ דני דנון מהליכוד הביע זעם על ההחלטה. לדבריו, ״החלטה כזאת צריכה להתקבל לא בסבב טלפוני או בקבינט, אלא בכינוס מורחב של הממשלה״. לדבריו, ״למרות המחיר הכבד, לא הכרענו את חמאס. בסופו של דבר חזרנו להבנות עמוד ענן. ההכרעה היתה דרושה כדי לשדר לכל המזרח התיכון כולל חיזבאללה, דאע"ש ואיראן שעם ישראל לא מתעסקים. אני חושש שבעניין הזה לא הצלחנו מספיק״.

יו"ר מרצ זהבה גלאון מתחה ביקורת על המתווה וטענה כי הוא מגיע מאוחר מדי, וכי תנאיו מוכיחים שהמלחמה בעזה הסתיימה בכישלון אסטרטגי של נתניהו. "הוא יצא למלחמה ללא יעדים וסיים כשהוא נותן הישג עצום לחמאס על גבם של תושבי הדרום", אמרה גלאון.

גלאון ציינה כי "ניתן היה להגיע לאותן הסכמות כבר לפני חודשים מול המתונים ברשות, לא תחת אש מול חמאס ובלי יציאה למלחמה מיותרת, שעליה אנחנו משלמים מחיר כבד מאוד בחיי אדם, בפגיעות בגוף ובנפש, ובקרוב גם מחיר כלכלי כבד מנשוא. ראש הממשלה עשה בחודשים האחרונים כל טעות מדינית אפשרית, לכן, עליו לשלם את המחיר וללכת הביתה".

מנגד, השר השר לנושאים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, המכהן כמשקיף בקבינט, גיבה הערב את החלטתו של נתניהו שלא להביא את ההסכם לאישור חברי הקבינט. בראיון לערוץ 2 אמר שטייניץ: ״אני בדברים האלה סומך על היועץ המשפטי לממשלה. הוא קובע את הנורמות, ראש הממשלה נוהג על פיהם״.  

שטייניץ מכהן כמשקיף ולכן אין לו זכות הצבעה בנושא, אולם לדבריו, אילו יכול היה להצביע, היה תומך בהסכם: ״הייתי תומך בזה עם המון תחושה של חמיצות שיש לכולנו, ודאי בערב הזה״, אמר. 

גם ח"כ גילה גמליאל מהליכוד תמכה בהחלטתו של נתניהו. לדבריה, ״ראש הממשלה נאלץ, בחלק מהדיונים, למזער אינפורמציה כדי שלא תדלוף החוצה״. גמליאל הוסיפה כי החלטתו של נתניהו לאמץ את ההסכם ללא הצבעה בקבינט, ״מגובה משפטית״. לדבריה, ״זאת זכותו לחלוק את הנושא הזה עם שר הביטחון ולקבל את ההכרעה החשובה שקיבל״, אמרה אתמול. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ