הפלסטינים במכתב למדינות המערב: חיקרו אזרחים שלכן שהשתתפו במבצע

שר החוץ הפלסטיני שיגר אגרת בנושא לעמיתיו מארה"ב, בריטניה, קנדה, צרפת, אוסטרליה ודרום אפריקה. רוב המדינות אינן צפויות להיענות לפנייה

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים28
ברק רביד - צרובה

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי פנה אתמול למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולשורה של שרי חוץ ודרש מהם לחקור ולהעמיד לדין את אזרחיהן שמשרתים בצה"ל או מסייעים לו כמתנדבים ושהשתתפו , בשל מעורבותם לכאורה בביצוע פשעי מלחמה.

לידי "הארץ" הגיע עותק מהמכתב ששיגר אתמול אל-מאלכי בעניין אתמול לעמיתיו מארה"ב, בריטניה, צרפת, אוסטרליה, קנדה ודרום אפריקה. במכתב הדגיש שר החוץ הפלסטיני כי על המדינות החברות באו"ם מוטלת החובה לחקור ולהעמיד לדין גורמים שהפרו את החוק הבינלאומי ושנמצאים בתחום השיפוט שלהן.

"בצבא הישראלי יש כעת אלפי אזרחים זרים - גם ישראלים בעלי אזרחות כפולה וגם מתנדבים לא ישראלים שמגויסים דרך תוכנית מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ, ב"ר)", כתב אל-מאלכי. "כל אלה משתתפים בפעולות לחימה ישראליות בתוך השטחים הכבושים של מדינת פלסטין, כולל במתקפה הנוכחית על רצועת עזה. בנוסף, אזרחים זרים מתנדבים במסגרת תוכנית שר-אל (להתנדבות בבסיסי צה"ל) ונותנים סיוע בתחזוקה ולוגיסטיקה לכוחות הכיבוש הישראלים".

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל מאלכיצילום: AP

תוכנית מח"ל - מתנדבי חוץ לארץ - מאפשרת לצעירים יהודים בני 18 עד 24 מרחבי העולם שאינם מחזיקים באזרחות ישראלית להתנדב לשירות קרבי של שנה וחצי בצה"ל ולקבל מעמד של תושב ארעי. תוכנית שר-אל של הסוכנות היהודית וצה"ל מביאה לישראל מתנדבים יהודים מרחבי העולם לתקופה של שבוע עד חודש, במהלכה הם מבצעים משימות תומכות לחימה ב-28 בסיסי צה"ל ברחבי הארץ.

אל-מאלכי טוען במכתבו כי כוחות צה"ל ביצעו ברצועת עזה שורה של פשעי מלחמה גם בעבר וגם במהלך מבצע "צוק איתן" וגרמו למותם של אזרחים רבים חפים מפשע ולהרס תשתיות אזרחיות קריטיות. שר החוץ הפלסטיני הדגיש כי אמנת ז'נבה, עליה חתומות כל המדינות אליהן שיגר את מכתבו, קובעת כי על המדינות מוטלת האחריות לחקור הפרות של הדין הבינלאומי שמבוצעות על ידי אזרחים בתחום שיפוטן.

"פלסטין קוראת לכל המדינות החברות באו"ם לעמוד בהתחייבויותיהן הבינלאומיות בכל הנוגע למעורבות פוטנציאלית של אזרחיהן בביצוע פשעים בינלאומיים שקשורים לכיבוש הישראלי של פלסטין", כתב אל-מאלכי.

שר החוץ הפלסטיני מנה במכתבו שורה של פעולות שאותן הוא מבקש מאותן מדינות לבצע:

א. לזהות ולאתר את כל אזרחיהן שמשרתים בצה"ל או מסייעים לו, כולל במסגרת תוכניות המתנדבים מח"ל ושר-אל.

ב. למסור הודעות לאותם אנשים על פשעי המלחמה והפרות של החוק הבינלאומי שבוצעו לכאורה על ידי ישראל במהלך הלחימה בעזה, על האחריות הפלילית בה עלול לשאת מי שמעורב בביצוע פשעי מלחמה או מסייע לביצועם ועל המחויבות של המדינה לחקור ולהעמיד לדין חשודים שנמצאים בתחום שיפוטן.

ג. לחקור טענות לפיהן אזרחיהן היו מעורבים בביצוע פשעי מלחמה או סייעו לבצעם במסגרת המלחמה בעזה, ולהעמיד אותם לדין במידת הצורך.

לא ברור עד כמה מעשית הקריאה הפלסטינית למדינות המערב לחקור אזרחים שלהן ששירתו בצה"ל. יש להניח שרוב המדינות שקיבלו את הפנייה לא יעשו עמה דבר, וגם אם ירצו לקדם את העניין, הן צפויות להיתקל בקשיים רבים לאתר את האזרחים. עם זאת, מכתבו של שר החוץ הפלסטיני הוא צעד נוסף בנסיון הפלסטיני להגביר את הלחץ המדיני והמשפטי על ישראל בזירה הבינלאומית על רקע הלחימה בעזה. לפני כמה שבועות דחפה הרשות הפלסטינית להקמת ועדת חקירה בינלאומית של המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה סביב פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה על ידי ישראל במהלך הלחימה.

בנוסף, מקיימת הרשות הפלסטינית דיונים פנימיים והתייעצויות עם חמאס לגבי האפשרות לחתום על אמנת רומא ולבקש להצטרף לבין הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. עם זאת, חרף העלייה במינון ההצהרות הפלסטיניות בעניין, נראה שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אינו מעוניין לבצע את המהלך בשלב זה מחשש לתגובה ישראלית ובינלאומית חריפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ