המו"מ על תנאי קבע להפסקת האש בעזה יימשך חודש

ברצועת עזה חגגו את הפסקת האש ופורסמה הקלטה של מוחמד דף המודיע לכאורה על "הסרת המגבלות" מישראל. עבאס: "לא ניכנס שוב למו"מ מעורפל"

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
ג'קי חורי

לאחר 50 ימי לחימה ברצועת עזה הסכימו ישראל, חמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים לקבל את מתווה הפסקת האש שגיבשה ממשלת מצרים. לפחות מחצית משרי הקבינט התנגדו להפסקת האש, אולם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לתת את הסכמתו למתווה ללא דיון והצבעה בקבינט, על פי חוות דעת משפטית של היועץ המשפטי לממשלה.

לפי הודעת משרד החוץ המצרי שפירטה את המתווה, הפסקת האש ההדדית לא תהיה מוגבלת בזמן. ישראל תפתח באופן מיידי את מעברי הגבול בינה לבין רצועת עזה לצורך העברת סיוע הומניטארי וחומרי בניין לשיקום רצועת עזה.

המתווה המצרי לא מזכיר כל מנגנון פיקוח על החומרים שיוכנסו לרצועה. פקיד ישראלי בכיר ציין אמש כי ישראל תפקח על החומרים שיוכנסו לרצועה, אולם לא השיב לשאלה כיצד תוודא ישראל שאלה לא ישמשו לייצור אמצעי לחימה או בניית מנהרות.

במסגרת מתווה הפסקת האש, יורחב אזור הדיג מול חופי רצועת עזה עד למרחק של שישה מיילים ימיים. מתווה הפסקת האש המצרי לא התייחס לדרישות הביטחון של ישראל או אפילו לצורך לדון בסידורי ביטחון ברצועת עזה. פקיד ישראלי בכיר ציין כי מתווה הפסקת האש לא כולל את דרישות חמאס כמו נמל ימי, שדה תעופה, שחרור אסירים והעברת המשכורות לעובדי הממשלה בעזה.

עוד בעניין הפסקת האש: המבצע הסתיים בתיקו עגמומי (עמוס הראל) | נתניהו זקוק לתקופת שיקום (יוסי ורטר) | להיערך מהיום למבצע הבא (אמיר אורן) | חמאס מנסה למכור ניצחון (עמירה הס) | הגיעה העת לגלות נדיבות (גדעון לוי)

משרד החוץ המצרי הודיע כי במהלך החודש הראשון להפסקת האש יגיעו משלחות מטעם ישראל והפלגים הפלסטיניים לקהיר כדי לחדש את המשא ומתן בשורה של סוגיות תלויות ועומדות. חמאס צפוי להעלות בשיחות את דרישתו לנמל ימי ולשדה תעופה בעזה, וכן לפתרון משבר המשכורות ושחרור משוחררי עסקת שליט שנעצרו שוב במבצע "שובו בנים". פקיד בכיר בירושלים ציין כי ישראל תעלה בשיחות את דרישתה לפירוז רצועת עזה ולמניעת התחמשות חמאס.

פקיד ישראלי בכיר ציין שהדיונים על מתווה הפסקת האש צברו תאוצה בימים האחרונים, וכי כבר בראשון בלילה היה נראה שההסכם קרוב מאוד. גם ביום שני נראה היה שהצדדים קרובים להכרזה על הסכם, אולם המהלך לא הבשיל. לבסוף, אתמול אחרי הצהריים הושגו ההבנות שאפשרו את ההכרזה המצרית על הפסקת האש.

חמאס ארגן מפגן כוח בעזה עם כניסת הפסקת האש לתוקפה, והחגיגות ברצועה נמשכו עד שעות הלילה. מפקד הזרוע הצבאית של הארגון, מוחמד דף, שלא ברור אם נפגע בהתקפת חיל האוויר בשבוע שעבר או לא, נשמע מודיע בהודעה מוקלטת כי חמאס נוצר את האש וכל "המגבלות" שהוטלו על היישובים בעוטף עזה הוסרו, כמו המגבלות על נתב"ג. דוברי הארגון, פאוזי ברהום וסאמי אבו זוהרי, נאמו בפני קהל נלהב ודיברו בשבח ההתנגדות. אבו זוהרי אמר כי ארגונו "מרשה" לתושבי היישובים בעוטף עזה לשוב לבתיהם, "השגנו ניצחון כשהצלחנו לרסק את כוח ההרתעה הישראלי", אמר.

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, הודיע על ההסכמה על הפסקת האש אתמול אחר הצהריים, ולאחר מכן נמסרה הודעתו של מוסא אבו מרזוק, חבר בלשכה המדינית של חמאס וחבר המשלחת הפלסטינית לקהיר: "הסתיים המו"מ והגענו להבנות שמכתירות את העמידה האיתנה של העם הפלסטיני ומהוות ניצחון להתנגדות". בראיונות לתקשורת על סעיפי ההסכם אמר אבו מרזוק שההסכם מבטיח גם את הפסקת מדיניות ההתנקשות בבכירי חמאס הן בזרוע המדינית והן בזו הצבאית, ותשלום המשכורות לכל פקידי הממשלה בעזה בהם פקידי חמאס. כמו כן אמר אבו מרזוק כי ממשלת הפיוס תוביל את שיקום הרצועה, לצד הרחבת אזור הדיג.

בעצרת של החמאס הצהיר בכיר הארגון, מחמוד א-זהאר, "אנחנו נקים נמל ימי ונמל תעופה. אנחנו לא צריכים אישור מאיש כדי לעשות זאת. אנחנו נקים נמל ימי, ומי שיתקוף את הנמל הימי שלנו - נתקוף את הנמלים שלו. נקים נמל תעופה, ומי שיתקוף את נמל התעופה שלנו, נתקוף את נמלי התעופה שלו, בדיוק כפי שעשינו הפעם. לאסירים הגיבורים, אני מבטיח, נעמוד בהבטחה ונשחרר אתכם, בכל האמצעים".

בחמאס ניסו לאורך הערב אתמול להבליט את ההישגים המדיניים של ההסכם וציינו שההסכם יבטיח את פתיחת המעברים, הכנסת סיוע הומניטרי ושיקום הרצועה, תמורת הפסקת אש מיידית. גורם מצרי בכיר אמר בשיחה עם "הארץ" כי החודש הקרוב יהיה מבחן, בעיקר לפלסטינים, בכל הקשור ליישום ההבנות. בנוסף, ייבחנו פעילות המעברים ושיקום הרצועה. הגורם הגדיר את ההסכמה על הפסקת אש כשורת צעדים בוני אמון לקראת פתיחת מעבר רפיח באופן סדיר, על ידי החזרת כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית אל המעבר.

חצי שעה לפני כניסת הפסקת האש לתוקף יצא הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, בהודעה ראשונית והכריז על ההגעה להסכמה. עבאס הדגיש כי ארצות הברית וקטאר סייעו בהשגת הפסקת האש. במקביל, עבאס הבהיר שמבחינת ההנהגה הפלסטינית יש החלטה אסטרטגית לשנות את דפוס ההתנהלות בכל הקשור למו"מ המדיני, וכי בכוונתו להציג בפני ההנהגה הפלסטינית תכנית מקיפה ומפורטת שמטרתה הקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67'. "לא ניכנס עוד למשא ומתן מעורפל שלא יודעים איך יסתיים", אמר עבאס והתכוון לתכנית מדינית שמטרתה סיום הכיבוש והשגת פתרון קבע לסכסוך תוך תקופת זמן מוגבלת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ