המדינה האיסלאמית בסוריה דחפה את אל-קאעדה לעבר גבול ישראל

הקיצונים שוטפים את הגולן הסורי וצה"ל נאלץ להיערך מחדש. בינתיים במזה"ת: הטורקים מפציצים בסוריה ועיראק, ואיחוד הנסיכויות תוקפת בלוב

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

גדודי חטיבת גולני, שהשתתפו בחודש שעבר בלחימה ברצועת עזה ואיבדו 16 לוחמים בקרבות הקשים בשכונת שג'עייה, עלו השבוע לרמת הגולן. עוד לפני הפסקת האש בדרום, בשעה שבקבינט התווכחו על הצורך בפעולה קרקעית חדשה ברצועה, כזו שתכניע את חמאס אחת ולתמיד, החטיבה כבר חזרה למשימתה המקורית, שבה החלה לפני פרוץ הקרבות בעזה: תעסוקה מבצעית בגבול עם סוריה.

אנשי המילואים, שהוזעקו בצו 8 להחליף את חיילי גולני שירדו לרצועה, הספיקו לראות את גזרת הגבול בגולן משתנה לנגד עיניהם בחודש וחצי האחרונים. גם בצד הסורי של הגבול מתנהלת תחלופה של כוחות, אבל שם נעשים הדברים באופן פחות מתוכנן ויותר אלים. אנשי ג'בהת אל־נוסרה, הפלג האיסלאמי הקיצוני שמזוהה עם אל־קאעדה בסוריה, הגיעו באחרונה בהמוניהם לדרום סוריה. חלקם התקדמו גם לפינה הדרום־מערבית של המדינה, בקרבת הגבול עם ישראל. מאות מאנשי הארגון מסלקים מדרכם את פעילי הארגונים המתונים יותר במחנה האופוזיציה הנאבק להפלת משטרו של נשיא סוריה, בשאר אל־אסד. מכיוון שאנשי נוסרה נעזרים גם בטנקי־שלל שלקחו מצבא סוריה, בהם טי-62 וטי-72, הפלגים האחרים אינם מתאמצים מאוד לחסום את דרכם.

פעילי נוסרה, מרביתם ילידי סוריה, אינם פנים חדשות בגולן. כבר ב-2012, כשנה אחרי פרוץ מלחמת האזרחים הסורית, הם הגיעו לקרבת הגבול עם ישראל ונאחזו בעיקר במחצית הדרומית שלו, עד אזור מעבר הגבול בקונייטרה. אבל התגבורת שקיבלו באחרונה קשורה לתהליכים עמוקים יותר המתרחשים בסוריה, ובעיקר עליית הפלג הקיצוני ביותר במחנה האיסלאמי, "המדינה האיסלאמית" (דאע"ש). אנשי הארגון הזה, שהכריזו בסוף יוני על הקמת חליפות איסלאמית בשטחים נרחבים במזרח סוריה ובמערב עיראק, לא רק טובחים בחיילי צבא אסד ובמיעוטים עדתיים באזורים שבשליטתם, הם גם מגרשים בהתמדה כל ארגון אופוזיציה אחר.

בימים האחרונים השלים הארגון האולטרה־קיצוני, שאפילו אל־קאעדה דואג להיבדל ממנו, את כיבוש בסיס חיל האוויר בעיירה ראקה בצפון מזרח סוריה. לעיני המצלמות פעיליו צדים, כמו במטווח ברווזים, את החיילים הסורים המנסים להימלט מן המקום. ראקה הוכרזה בירת החליפות החדשה. עוד קודם לכן הוסר ממנה, ומאזורים נרחבים מדרום לה, כל זכר לארגונים המתחרים. בשל כך זורמים פעילי נוסרה נוספים דרומה ומערבה, חלקם עד אזור הגבול בגולן.

אנשי נוסרה, שבבואם לראשונה לגולן הסורי - לפני יותר משנתיים - נקטו יד ברזל כלפי התושבים, מיתנו מאז את התנהגותם. אגודות צדקה ומערכי תשתית אזרחית שהקים הארגון בדרום סוריה מילאו חלק מהחלל שהותיר במנוסתו משטר אסד. ועדיין, גם בחלק מהכפרים בקרבת הגבול עם ישראל, נאכף בהדרגה קוד התנהגות איסלאמי נוקשה, ממגבלות צניעות לנשים ועד איסורי עישון. קווי השליטה באזור הגבול נזילים ומשתנים תדיר. ייתכן שפעילי נוסרה יעמדו בהמשך הזמן לפני אתגר חדש, גם באזור שהם שולטים בו כעת.

לדברי קצינים בפיקוד הצפון, המדינה האיסלאמית (דאע"ש) כבר מידפקת על השער בגולן. עד כה נצפו רק פעילים ספורים המזוהים עם הארגון הזה, באזורים שבקרבת הגבול, אך בכמה מהכפרים כבר נשמעות הצהרות הזדהות של מנהיגים דתיים, ופה ושם מונף דגל של הארגון או של פלגים הקרובים לו. כפי שקרה בעיראק, ייתכנו בעתיד בריתות אינטרסים בין הארגון לעיירות וכפרים שאינם חולקים בהכרח את האידיאולוגיה הרצחנית שלו. "זה עוד לא נראה בקו החזית המיידי אתנו", אומר קצין בכיר ל"הארץ". "אבל נוכחות חזקה של המדינה האיסלאמית כבר מורגשת במרחב כולו. הכל כאן משתנה, מבעבע, גם בין ארגוני האופוזיציה לבין עצמם. יש כאן מגמה חזקה, שמנסה להחזיר את סוריה ועיראק אלף שנה אחורה. ההקצנה מורגשת: הצד הסורי של הגולן כבר צבוע בחמישים גוונים של שחור".

היום אין כמעט נוכחות של צבא סורי לאורך הגבול עם ישראל, מצב חדש שקשה לעכל אחרי יותר מ-65 שנה. חטיבה 61 של הצבא הזה, שהחזיקה באחת הגזרות, פשוט התאיידה, אחרי שספגה אבידות כבדות בקרבות עם האופוזיציה. הצבא עדיין נאבק על החזקת המובלעת סביב מעבר הגבול קונייטרה, והפרוזדור המוביל ממנה לכיוון צפון־מזרח עד הבירה דמשק. יש לצבא אסד גם מאחז באזור החרמון, המגובה במובלעת דרוזית, המגלה אהדה למשטר, סביב הכפר חאדר בצפון הרמה. מחוץ לזה - מדרום לקונייטרה וגם באזור שמצפון לה עד מורדות החרמון כמעט - שולט ערב־רב של ארגוני אופוזיציה. ביניהם בולט החלק של נוסרה, שפעיליה מגיעים עד קרבת הגבול. יש להם מאחז די גדול בכפר צידא, שלושה קילומטרים בקו אווירי ממושב רמת מגשימים.

גבול סוריה, היוםצילום: גיל אליהו

מלחמת האזרחים נמשכת בסוריה כולה. המשטר מצליח לשמור על רוב האזורים החשובים לו, מהמרחב העלאווי בחוף הים התיכון שבצפון המדינה, דרך הערים הגדולות במרכזה ועד דמשק. אבל המשטר נטש כמעט לגמרי את הפריפריה ואזורי הגבול, למעט הגבול עם לבנון, החשוב לו בשל הקשר עם חיזבאללה. עליית המדינה האיסלאמית דווקא משרתת אותו במידת מה, כי בהשוואה אליה אסד נראה הרע במיעוטו.

בינתיים, מה שתואר בתקשורת הזרה כדפוס פעולה ישראלי - תקיפות ליליות מהאוויר של מטרות צבאיות ושיירות נשק, תוך ערפול מכוון והימנעות מנטילת אחריות - הפך מגיפה אזורית. ארצות הברית וטורקיה תוקפות מטרות של המדינה האיסלאמית בסוריה ובעיראק, בעוד מצרים ואיחוד האמירויות מפציצות מהאוויר יעדים של מיליציות איסלאמיות בלוב. ברוב המקרים, אף תוקף אינו מכריז בגלוי שעמד מאחורי התקיפה.

לנוכח ההבנה שהגבול הסורי עומד לפני שינוי עמוק, הרמטכ"ל בני גנץ הוביל אשתקד שני מהלכים: שדרוג ניכר של גדר המערכת בגבול והקמתה של אוגדה חדשה, אוגדת הבשן (210), שההתמחות שלה היא טיפול בגבול. אוגדה 36, שהרמה היתה באחריותה קודם לכן, פינתה את האזור ותמשיך לעסוק באימון כוחות בסדיר ובמילואים ובהפעלתם בגזרות אחרות, כפי שעשתה גם בלחימה בעזה.

צדקת המהלכים הללו מתגלה כעת, לאור חוסר היציבות בגבול. מתחילת השנה כבר הופעלו כמה מטעני חבלה נגד חיילי צה"ל, נורו רקטות לשטח ישראל (בפעם האחרונה, חמש רקטות במוצאי שבת), ונהרג נער ערבי ישראלי, מוחמד קרקה, מטיל נ"ט שפגע במשאית ליד הגדר ב-22 ביוני. כמה מהפעולות האלה הסתמנו כפיגועים מכוונים שיוזם משטר אסד באמצעות שליחים (כנראה כתגובה של אסד וחיזבאללה על תקיפות שהם מייחסים לישראל בלבנון). תקריות אחרות הן תוצאה של "זליגה" בלתי מכוונת של ירי, בהתכתשות הפנימית בין המשטר למורדים הסורים.

גם ביום שני, בחילופי אש בין צבא אסד למורדים מדרום למעבר קונייטרה, נחתו כמה פצצות מרגמה בשטח מוצב של כוח האו"ם בצד הישראלי של הגבול. צה"ל העביר אזהרה לצבא סוריה והאש פסקה. כל אותה העת, במרחק כמה מאות מטרים משם, המשיכו חקלאים ישראלים לעבד את מטע התפוחים של קיבוץ עין זיון. היום (רביעי) נפצע קצין צה"ל מירי של צבא סוריה, כנראה בשוגג, לעבר מוצב צבאי באזור. עד כה הצליח צה"ל להציב חיץ בין האזרחים בגולן למה שקורה ממזרח לגבול. אבל בצבא יודעים שצריך להביא בחשבון, בטווח הרחוק יותר, ניסיונות פיגוע שאפתניים נגד מטרות אזרחיות ישראליות, מצד נוסרה, המדינה האיסלאמית או ארגונים קנאיים אחרים.

גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן, היוםצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ