נתניהו: היינו שמחים לראות את כוחותיו של אבו מאזן נכנסים לעזה

יעלון על ביקורת שרי הקבינט: "גם כשהותקפנו מבית בזמן הלחימה נשכנו שפתיים". נתניהו: "אנחנו לא עוסקים בפופוליזם או בפייסבוק"

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל בני גנץ כינסו הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים בירושלים בה התייחסו למבצע בעזה. נתניהו אמר הערב כי "היינו שמחים לראות את כוחותיו של אבו מאזן נכנסים לרצועת עזה ולא את כוחות חמאס נכנסים ליהודה ושומרון. אבו מאזן צריך לבחור באיזה צד הוא נמצא. אנחנו מקווים שהוא ימשיך לדגול בהסכם עם ישראל ובתהליך מדיני עם ישראל".

נתניהו ויעלון התייחסו לביקורת הפנימית מצד שרי הקבינט כלפיהם. ראש הממשלה אמר כי "אני מנהל את המדינה ומוביל אותה יחד עם עמיתי באחריות, מתוך שיקולים גלובליים. אנחנו לא עוסקים בפופוליזם או בפייסבוק, אנחנו עוסקים בהבטחת ביטחון מדינת ישראל. שר הביטחון אמר: "גם כשהותקפנו מבית בזמן הלחימה, נשכנו שפתיים וניווטנו לפי מצפן ולא לפי שבשבת הרוחות".

לדברי נתניהו, "אני יכול לומר שיש פה הישג צבאי גדול, והישג מדיני גדול למדינת ישראל. החמאס הוכה קשות והוא לא קיבל אף לא אחד מהתנאים שהוא הציב להפסקת אש. מהרגע הראשון הצבנו יעד ברור והוא לפגוע קשה בחמאס ובארגוני הטרור, ותוך כדי הפגיעה הזו להביא לשקט ממושך לכל אזרחי ישראל", אמר.

יעלון ונתניהו במשרד רה"מ בירושלים, הערבצילום: מיכל פתאל

עוד אמר ראש הממשלה כי "קודם כל השמדנו את מערך המנהרות ההתקפיות והכנסנו את הכוח הקרקעי למטרה הזאת. כשהושלמה המשימה הזאת, אנחנו משכנו את הכוחות אחורה כדי למנוע מהחמאס את האפשרות להרג חיילינו או לחטיפתם ופציעתם. המשכנו לתקוף מהאוויר. כאלף מחבלי האויב נהרגו, כולל בכירים ובכירים מאוד בצמרת הפיקוד שלו".

נתניהו הוסיף: "אני חושב שהחמאס מבודד מדינית. קודם כל קיבלנו 50 ימים ללחימה והטמענו בקהילה הבינלאומית שהחמאס, דאע"ש, אל קאעדה וארגוני טרור איסלאמיסטיים אחרים הם בני אותה משפחה. גם הטמענו את ההבנה שהיעד לטווח הרחוק הוא פירוז נשקו של חמאס ברצועה. כל אלו, לצד שינוי אזורי עם הכוחות המתונים במזרח התיכון, ייצור אופק מדיני אפשרי למדינת ישראל. אני חושב שהוא טומן בחובו אפשרויות חדשות למדינה שלנו. אנחנו בהחלט ננסה לקדם אפשרויות אלו בצורה אחראית ומפוקחת כפי שנהגנו עד עכשיו. האם נשיג את היעד שלנו לרגיעה ממושכת? אני חושב שמוקדם לומר, אבל אני חושב שהפגיעה הקשה בחמאס ובארגוני הטרור והיכולת שלנו למנוע התעצמות מחודשת שלהם על ידי בקרה בגבולות. אלו מגבירים את הסיכוי שהיעד יושג".

בתשובה לשאלה מדוע לא שיתף את שרי הקבינט בהחלטה לקבל את הסכם הפסקת האש, השיב נתניהו כי "הקבינט קיבל החלטה לתמוך ביוזמה המצרית שקראה להגבלת אש ללא מגבלות וללא תנאים. אחר כך, הקבינט קיבל החלטה שהסמיכה אותי ואת שר הביטחון לקבל הפסקות אש. אמרתי שבמקרה שיהיה הסדר עם החמאס - מה שלא ברור בכלל שיהיה -  אז נביא את זה בפני הקבינט, אבל היתה לי הסמכה מלאה להחליט על הפסקת אש. חשבתי שזה הדבר הנכון לעשות כשחמאס מתנער מכל תביעותיו ואומר 'אני לא דורש שום דבר'".

שר הביטחון יעלון אמר כי "רצועת עזה לא נראית היום כמו שנראתה ערב המבצע. השיח עכשיו בחמאס הוא של כעס ותסכול, שמדבר על שיקום של 10 שנים לפחות. וכשיתפזר האבק מעל הרצועה, יופנו לא מעט שאלות קשות לראשי החמאס בעקבות המכה הקשה וחסרת התקדים שהנחיתה עליהם ישראל והעובדה שלהם אין הישגים. אל תתרשמו, אזרחי ישראל, מדברי הרהב של ראשי חמאס שנאמרים לאחר יציאתם מבונקרים במרפאות ובבתי ספר, שסביבם נשים וילדים כמגן אנושי. הם גם יודעים שספגו מכה קשה ופנו בעל כורחם להפסקת אש".

מוקדם יותר הערב אמר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, כי "המערכה בעזה החזירה את הכבוד לסוגייה הפלסטינית וההתנגדות הרשימה את העולם כולו בביצועיה שלא היו כדוגמתם". הנייה, שנאם בעצרת הניצחון שארגן חמאס בעזה ויצא לקהל בפעם הראשונה מאז תחילת מבצע צוק איתן, אמר כי "ההתנגדות פיתחה את ביצועיה תוך כדי המערכה והדבר הכניס את ישראל למצב של בלבול". "ההתנגדות פתחה את המערכה בתקיפת חיפה, וסיימה אותה בתקיפת חיפה", אמר.

הנייה מניף נשק, הערב בעזהצילום: אי-אף-פי

הנייה שיבח גם את בכירי הארגון שחוסלו בידי ישראל, ובראשם המפקדים הצבאיים ראאד אל-עטאר, מוחמד אבו שמאלה ומוחמד ברהום. לדבריו, "המערכה בעזה הכשירה את הקרקע להחזרת העקורים וחסרי הבית, והניצחון הזה הוא תוצאה של פעילות אינטנסיבית והכנה מראש במהלך השנים האחרונות".

נתניהו צפוי להתפנות בימים הקרובים לקרבות פוליטיים, נגד הקואליציה והאופוזיציה גם יחד. בליכוד, בבית היהודי ובישראל ביתנו זועמים על מה שהם מכנים "רפיסות" המבצע בעזה והישגיו הדלים. מנגד, ביש עתיד ובתנועה ידחקו בנתניהו לקדם יוזמה מדינית. השר יעקב פרי ויו"ר יש עתיד ח"כ עפר שלח כבר התריעו הבוקר שסיעתם תפרוש מהקואליציה אם ראש הממשלה לא יפעל בכיוון.

שר החוץ אביגדור ליברמן כתב בדף הפייסבוק שלו מוקדם יותר היום כי "עם חמאס אסור להגיע להסדרה וכל עוד יש חמאס אי-אפשר להגיע להסדר". ליברמן הוסיף כי "כל עוד החמאס שולט בעזה אי-אפשר להבטיח לאזרחי ישראל ביטחון ואי-אפשר להגיע להסדר מדיני. חמאס הוא לא פרטנר להסדרה מכל סוג שהיא, לא מדינית ולא ביטחונית. אי-אפשר ואסור לסמוך על רוצחים שפלים. לכן, אנו מתנגדים להפסקת אש שבחסותה יוכל החמאס להמשיך ולהתעצם וינהל מערכה נוספת נגד ישראל בעיתוי שיהיה לו נח". לדברי שר החוץ, אסור שלחמאס יהיה הישג מדיני בעקבות הפסקת האש. "גם תהליך מדיני אמיתי ואפשרות לפריצת דרך אסטרטגית יהיו אפשריים רק אחרי שנצליח לשחרר את המזרח התיכון ואת הפלסטינים מאיום החמאס", הוא הוסיף. 

מנתוני סקר "הארץ" שנערך היום בקרב הציבור הכללי (328 נשאלים), הביע רוב הציבור (52%) שביעות רצון מתפקודו הכולל של נתניהו במהלך המבצע, מול 40% שאינם שבעי רצון.  עם זאת, בסקר קודם של "הארץ", שנערך בדיוק לפני שלושה שבועות ב-5 באוגוסט, נתניהו זכה ל-77 אחוזי שביעות רצון. כלומר, הוא איבד 25 אחוזים, שרובם עברו לעמודת הביקורתיים כלפיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ