ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

"המערכה האחרונה החזירה את הביטחון בהתנגדות כאפשרות מציאותית בעבור העם הפלסטיני" - כך הצהיר הערב (חמישי) ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, שדחה את דרישת ישראל לפירוז רצועת עזה מנשק. משעל, שהבהיר כי "זה אינו סוף המערכה למען שחרור האדמה", נשא דברים במסיבת עיתונאים בקטאר יומיים לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש ברצועת עזה.

בהתייחסו למתווה הפסקת האש ארוכת הטווח הבהיר משעל כי "נשק ההתנגדות הוא קדוש, הוא הערבות לביטחון העם הפלסטיני. הנשק צריך להיות מחוץ לכל ויכוח, פוליטי או מדיני". לדבריו,  "הנשק הוא המדליה על חזהו של העם הפלסטיני. אין כוח בעולם שיכול לפרק את חמאס וההתנגדות מנשקם. ההתנגדות, ובראשה גדודי עז א-דין אל-קסאם (הזרוע הצבאית של חמאס) תהיה הגרעין להקמת צבא שחרור לאומי פלסטיני".

כאשר נשאל אם קבלת היוזמה המצרית מהווה הישג לחמאס בהתחשב בכך שהוצגה עוד בתחילת הלחימה, השיב משעל: "הדרישות שלנו צודקות, אבל מולן ניצב הכאב של האזרחים ברצועה. לכן הסכמנו להפסקת אש, מתוך ידיעה שהמצור יוסר ושאר הדרישות - הנמל, שדה תעופה ושחרור האסירים - יעלו על שולחן המשא ומתן בעוד חודש. הנשק של ההתנגדות הוא הערבות להשגת המטרות הללו". לדברי משעל, "הרקטות והמנהרות קיימות, אם המשא ומתן ייכשל ויהיה צורך נחזור להתנגדות עד שנשיג את מטרותינו".

משעל שיבח את "כוחות ההתנגדות" על הישגיהם והצהיר: "התוקפנות הישראלית לא הצליחה לשבור את האחדות הפלסטינית. שברנו את תפיסת הצבא שלא נכנע. זה כבר קרה בעבר, אבל הפעם זה היה חסר תקדים. הצלחנו ליצור הרתעה הדדית ומשוואה של כאב מול כאב, וישראל לא הצליחה להרתיע אותנו על ידי פגיעה בנשים ובילדים. הוכחנו שאי אפשר להטיל מצור על ההתנגדות, כיוון שהיא מייצרת את הנשק לעצמה. ישראל פותחת במערכה ואז מאבדת מומנטום, ואנחנו מובילים ויוזמים". על הרמטכ"ל בני גנץ, אמר משעל כי הלחימה הוכיחה שאינו יצירתי מספיק. בתשובה לשאלה בעניין גורלו של ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, הצהיר משעל כי מצבו טוב.

"הצפנו את הסוגיה הלאומית הפלסטינית והמצור על עזה מול הקהילה הבינלאומית", אמר משעל, בהתייחסו להישגי הלחימה מבחינת חמאס. לדבריו, "המשא ומתן המדיני שיפר את תדמיתה של ישראל בעולם, ואילו ההתנגדות חשפה בפניו את פניה. ישראל שוב אינה יכולה להציג את עצמה כקורבן, והפכה למעמסה על העולם". משעל ביקש לפנות לישראלים ואמר: "ההנהגה שלכם משקרת ופועלת מתוך אינטרסים פוליטיים כדי לשרוד. אתם צריכים להבין שאין ביטחון עם כיבוש. אנחנו אויבים לא בגלל הדת, אנחנו מכבדים כל דת. האויב שלנו זה הכיבוש".

משעל פירט את דרישות חמאס בעתיד ובהן שיקום הרצועה והעברת סיוע הומניטארי; פתיחת מעבר רפיח על ידי "אחינו במצרים", שלהם קרא להתעלם מחליוקי הדעות העבר; זירוז יישום הסכם הפיוס, שבמסגרתו תקבל ממשלת הפיוס את האחריות על עזה "כפי שהיא עושה בגדה". בפנייה לארה"ב ולמדינות אירופה אמר משעל כי "המערכה בעזה היא תחילת סופו של הכיבוש, ועליכם לקחת אחריות לסיומו ולהקמת מדינה פלסטינית ובירתה ירושלים". משעל ביקש להודות לשליט קטאר האמיר תמים בן חליפה ולנשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן.

חאלד משעלצילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ