יעלון: "הניצחון של ישראל ברור"; ליברמן: "לא גמרנו את העבודה"

שר הביטחון התראיין לערוצי הטלוויזיה ואמר כי חמאס הוכרע בלחימה ואין סיכוי שיקבל נמל ימי. כשנשאל אם מוחמד דף חי או מת השיב: "ימים יגידו"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר בריאיון ל"אולפן שישי" בערוץ 2 כי מבצע "צוק איתן" הסתיים בהישג צבאי ומדיני ישראלי מול חמאס. "מבחינה צבאית הניצחון הוא ברור - בכל מגע שצה"ל היה בו, הוא הכריע את הצד השני, השמיד את מערך המנהרות ההתקפי של חמאס, פגע בלא מעט אמצעי שיגור איתם נכנס למבצע, פגע בנכסים, מצבורי אמל"ח ומפקדות וביצע סיכולים ממוקדים", אמר יעלון.

שר הביטחון הוסיף כי תנאי הפסקת האש מיטיבים עם ישראל: "גם מבחינה מדינית חמאס נכנס ללא תנאי לאן שרצינו להכניס אותו והוא לא רצה: היוזמה המצרית. חמאס קיבל למעשה הפסקת אש כפי שאנחנו רצינו, בלי כל הנושאים שניסה להעלות - נמל ימי, נמל תעופה ואסירים. אין סיכוי שחמאס יקבל נמל ימי - זה לא אינטרס ישראלי, זה לא אינטרס מצרי, זה אפילו לא אינטרס של הרשות הפלסטינית".

כמו כן התייחס יעלון למתיחות בקבינט על רקע ימי הלחימה. "איני גאה בהתנהלות של הקבינט, ואני מקווה שהשרים שבפעם הראשונה חווים את חווית האחריות של הקבינט יפיקו לקחים מזה - אני לא זוכר קבינט כזה, ואני בקבינטים קרוב ל-20 שנה". לדברי יעלון, חלק מהשרים התבטאו בחדר הדיונים באופן אחד, והשמיעו אמירות סותרות לתקשורת: "אתה יושב בתוך חדר והדברים עולים ואנשים מתבטאים, ובסוף בחוץ עושים פוליטיקה. זה ממש לא ראוי, ואני מקווה שהצעירים בחבורה יפיקו לקחים", אמר. שר הביטחון הוסיף כי "יש כאלה שכנראה לא נוכל לחנך אותם, אבל יש כאלה שאולי יתחנכו בעתיד".

יעלון במסיבת עיתונאים לפני שבוע וחציצילום: עופר וקנין

כששר הביטחון נשאל אם ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, חי או מת, לאחר ניסיון ההתנקשות בחייו, הוא ענה "ימים יגידו, בואו ניתן לדברים להיחשף מעצמם, נמתין ונראה". כמו כן התייחס יעלון לראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, והבהיר: "כל מנהיג חמאס, מדיני או לא, עומד בראשות רשות טרוריסטית, וכל מי שמפעיל נגדנו טרור הוא בן מוות. אם הוא רוצה לבוא לעזה, שיבוא".

בראיון ל"יומן" בערוץ 1 סיפק הערב שר החוץ, אביגדור ליברמן, תשובה שונה מיעלון לשאלה אם ישראל ניצחה בעימות עם חמאס והשיב כי "עצם העובדה שהשאלה נשאלת היא סימן לא טוב. כשיש תוצאה ברורה, בדרך כלל לא שואלים שאלה כזו. העובדה שארגון טרור המונה 20 אלף איש עמד 50 יום מול הצבא הכי חזק במזרח התיכון ונשאר בשלטון מאוד מפריעה לי".

ליברמן אמר כי חמאס אמנם נפגע קשות בלחימה, אך מתח ביקורת על ההחלטה על הפסקת האש הנוכחית. "אני לא מבין למה נתנו להם פסק זמן להשתקם. ההיגיון הפשוט אומר שאם כבר נכנסת למלחמה והיריב שלך מוכה ומוחלש, תגמור את העבודה", אמר. הוא הוסיף כי "יש לחסל את ראשי חמאס או לגרש אותם מהרצועה. שוחחתי עם בכירי הקצינים שפיקדו על אוגדת עזה והיו בתפקיד אלוף פיקוד הדרום - זה היה אפשרי, היינו קרובים לזה מאי פעם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ