גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ימליץ להעניק אות מערכה למי שלקח חלק בלחימה ברצועת עזה, בדומה למלחמות העבר. בציוץ שפרסם הערב (שבת) בחשבון הטוויטר שלו, כתב כי ימליץ להעניק את האות "למי שהשתתף במבצע 'צוק איתן'". אות המערכה הוענק במלחמות ישראל לציון "השתתפותו של חייל במלחמה, במערכה או בקרב", כך לשון חוק העיטורים בצה"ל. שר הביטחון הוא הסמכות לאישור הזכאים לקבלתו, באישור הממשלה, וכן אחראי על קביעת עיצובו.

עד היום הוענקו שבעה אותות כאלו - ממלחמת העצמאות ועד למלחמת לבנון השנייה. אות מלחמת ההתשה ניתן למשתתפים בה יותר מ–30 שנה לאחר סיום המלחמה, ב–2003. רשויות המדינה לא הורו על חלוקת אותות מעין אלו לאחר מלחמת המפרץ או לאחר שתי האינתיפאדות.

יעלון לא התייחס לעצם הגדרת המבצע - אם יוכרז כמלחמה או לא. במסגרת עתירה לבג"ץ שהוגשה החודש בנושא, טענה המדינה כי אין קשר בין ההכרזה על הלחימה בעזה כמלחמה לבין מתן פיצוי או סיוע כלכלי לתושבים שנפגעו כתוצאה ממנה. בכירים בצבא מתייחסים למבצע "צוק איתן" כאל מלחמה, ואף משתמשים בביטוי זה בשיחות סגורות. עם זאת, ההחלטה לגבי הגדרת הלחימה נמצאת בסמכות הממשלה בלבד.

לצד זאת, בשבוע שעבר אישרה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת את הגדרת השירות במילואים במסגרת הלחימה בעזה כשירות חירום. כך, עשרות אלפי המילואימניקים שגויסו במסגרת הפעילות יוכלו לדחות תשלומים שונים, בהתאם לחוק "הארכת מועדים". טרם נקבעו אילו מועדי תשלום יוכלו אנשי המילואים לדחות, עד לחודש ימים, אך לפי החוק לא יהיה ניתן לשנות את התשלום המיועד לתשלומי מזונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ