"הארץ"

ארה"ב מתחה היום (שני) ביקורת על ההחלטה להכריז על קרוב ל-4,000 דונמים בגוש עציון כעל אדמות מדינה, ואמרה כי זו אינה מועילה למאמצי השלום וקראה לממשלה לשנות את החלטתה. "כבר הבהרנו בעבר כי אנו מתנגדים להמשך הבנייה בהתנחלויות", אמר בכיר במשרד החוץ האמריקאי. "ההכרזה הזו, כמו כל הכרזה של ישראל בדבר אישור תכנוני בנייה בהתנחלויות ופרסום מכרזים, אינה מועילה למטרתה המוצהרת של ישראל להגיע לפתרון שתי מדינות".

ממשלת בריטניה הצטרפה אף היא לביקורת על ההכרזה. "בריטניה מגנה את ההחלטה הישראלית על הפקעת השטחים בסביבת ההתנחלויות בגוש עציון", אמר שר החוץ הבריטי פיליפ האמונד. "זוהי החלטה לא שקולה, אשר תסב נזק למעמדה של ישראל בקהילה הבינלאומית, ומגיעה בזמן בו העדיפות צריכה להיות לבנייה בזמן הפסקת האש בעזה".

הערב הצטרפה ממשלת צרפת לארה"ב ולבריטניה בגינוי הסיפוח, וקראה לישראל לבטל את ההחלטה. בהצהרה ששחרר משרד החוץ הצרפתי נאמר כי "צרפת מגנה את ההחלטה שהתקבלה על ידי הרשויות הישראליות להפקיע אדמות במחוז בית לחם לטובת בנייה בהתנחלות השכנה גבעות. על ישראל לחזור בה מהחלטה זו".

גם במשרד החוץ בקהיר גינו את ישראל על ההכרזה ואמרו כי "מדובר בצעד לא חיובי, הנוגד את החוק הבינלאומי, אשר יהיו לו השלכות שליליות על תהליך השלום".
מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הצטרף לגינויים ואמר הערב כי הוא מוטרד מתפיסת הקרקע על ידי ישראל והוסיף כי הבנייה בהתנחלויות מנוגדת לשאיפה לפתרון שתי המדינות.

בלשכתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) הגיבו אתמול בקצרה להודעה הישראלית. דוברו, נביל אבו רודיינה, אמר כי צריך לבטל את ההחלטה, שרק גורמת נזק ומסבכת עוד יותר את האופק המדיני. הוא הדגיש שכל מפעל ההתנחלויות הוא מפעל לא לגיטימי המנוגד לחוק הבינלאומי. 

ההכרזה נעשתה בהוראת הדרג המדיני בתגובה לחטיפת ורצח שלושת הנערים אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל־עד שער בגדה ביוני האחרון, ונחתמה ב-25 באוגוסט. מפת ההכרזה כוללת שטחים נרחבים ממערב להתנחלויות בגוש עציון לכיוון ירושלים, שנועדו ליצור רצף טריטוריאלי בין הקו הירוק להתנחלויות ביתר עילית, כפר עציון וגבעות ובאופן שימחק למעשה את הקו הירוק. האדמות שייכות לכפרים ג'בעה, צוריף, ואדי פוכין, חוסאן ונחאלין.

בקבינט הועלו כמה הצעות לבנייה בהתחלויות, שהדיון ביחס לרובן לא הוכרע לאחר שתשומת הלב עברה להתמקד במבצע בעזה. כעת, לאחר ההכרזה, יכולים המתנחלים להגיש תוכניות לבנייה על השטח המוכרז. רוב השטחים אינם מוקצים למועצה מקומית כלשהי באופן רשמי.

הכפר ואדי פוכין, ב-2011. ברקע: צור הדסהצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ