ארה"ב והאיחוד האירופי לישראל: בטלו את ההכרזה על אדמות מדינה בגוש עציון

שר החוץ ליברמן הביע תמיכה בהחלטה: "גוש עציון בקונצנזוס". מאידך, שר האוצר לפיד אמר כי מדובר ב"מחטף הגורם נזק מדיני גדול"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

האיחוד האירופי גינה היום (שלישי) את ההכרזה על 4,000 דונם באזור גוש עציון כאדמות מדינה. "ברגע העדין הזה יש להימנע מכל פעולה שעלולה לערער את היציבות ואת האפשרות למשא ומתן אחרי הפסקת האש בעזה", נמסר מדוברות האיחוד האירופי. "אנו קוראים לרשויות בישראל לבטל את ההחלטה ולפעול למען שלום המבוסס על פתרון שתי מדינות".  

גם משרד החוץ של ארה"ב מתח ביקורת על ההחלטה. דוברת משרד החוץ של ארה"ב ג'ן סאקי אמרה כי החלטת ממשלת ישראל הינה "מדאיגה ביותר", והדגישה כי ארה"ב קוראת לישראל לחזור בה מהמהלך. סאקי ציינה עוד כי ההחלטה על הפקעת הקרקעות יחד עם תוכניות חדשות לבנייה בהתנחלויות עומדות בסתירה להצהרותיה של ממשלת ישראל כי היא מעוניינת בקידום פתרון שתי המדינות.

מוקדם יותר היום ביקר בחריפות שר האוצר יאיר לפיד את ההחלטה, ואמר כי מדובר ב''מחטף שלא הועבר לאישור הקבינט הגורם נזק מדיני גדול לישראל".

לפיד, בדברים שנשא בוועידת "כלכליסט" בתל-אביב, קרא לנהוג באופן מדיני מחושב. "אנחנו זקוקים להתנהלות מדינית שקולה יותר. תמכתי ואתמוך גם בעתיד בחיזוק גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון, אבל חלק מהתנהגות שקולה היא השאלה מתי ואיך עושים דברים".

שר האוצר תהה לגבי התזמון של ההכרזה על הלאמת האדמות לטובת בניה וטען כי לאחר הלחימה בעזה יש להימנע מעימותים עם הקהילה הבינלאומית. "אנחנו אחרי מבצע צבאי, עומדת בפנינו חזית בינלאומית רגישה, גם ככה היה לנו קשה לשמור על תמיכת העולם, מה היה דחוף כל כך דווקא עכשיו לייצר עוד משבר עם האמריקאים ועם העולם?". 

בניגוד ללפיד, שר החוץ אביגדור ליברמן אמר היום במסיבת עיתונאים עם חברי הקונגרס האמריקאים, אד רוייס ואליוט אנגל כי ממשלת ישראל "שלמה עם החלטתה". "המדיניות הרשמית של ממשלת ישראל היא קודם כל להתמקד בגושי ההתיישבות שברור שיישארו בריבונות ישראלית בכל הסדר שיהיה", ציין ליברמן. "גוש עציון מבטא קונצנזוס רחב ביותר בחברה הישראלית וברור לכולם שבכל הסדר גוש עציון יהיה חלק ממדינת ישראל. אני חושב שאנחנו שלמים עם ההחלטה הזו". 

ארה"ב מתחה אף היא אתמול ביקורת על ההחלטה, ואמרה כי זו אינה מועילה למאמצי השלום וקראה לממשלה לשנות את החלטתה. ממשלות בריטניה וצרפת הצטרפו לממשל בוושינגטון בגינוי הסיפוח. שר החוץ הבריטי פיליפ האמונד אמר כי "זוהי החלטה לא שקולה, אשר תסב נזק למעמדה של ישראל בקהילה הבינלאומית", ובצרפת קראו לישראל לבטל את ההחלטה. 

המינהל האזרחי הכריז בשבוע שעבר על 3,799 דונם בשטח של חמשה כפרים באזור בית לחם כאדמות מדינה, בתגובה על חטיפת ורצח שלושת הנערים אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל־עד שער בגדה ביוני האחרון. 

ההכרזה נעשתה בהוראת הדרג המדיני ונחתמה ב–25 באוגוסט. מפת ההכרזה כוללת שטחים נרחבים ממערב להתנחלויות בגוש עציון לכיוון ירושלים, שנועדו ליצור רצף טריטוריאלי בין הקו הירוק להתנחלויות ביתר עילית, כפר עציון וגבעות ובאופן שימחק למעשה את הקו הירוק. האדמות שייכות לכפרים ג'בע, צוריף, ואדי פוכין, חוסאן ונחאלין.

במקביל, הבוקר נחשף ב"הארץ" כי ביום חמישי שעבר פרץ עימות סוער בישיבת הקבינט המדיני־ביטחוני בין שרת המשפטים ציפי לבני לבין שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. שלושה שרים שהשתתפו בישיבה אמרו ל"הארץ" כי הרקע לעימות היה השאלה אם צריכה ישראל לצאת ביוזמה מדינית כלפי הרשות הפלסטינית והקהילה הבינלאומית בעקבות המלחמה בעזה. יעלון אמר כי לא צריך למהר למהלך מדיני, ולבני מצדה טענה כי על ישראל לצאת ביוזמה מדינית משמעותית כדי להתמודד עם המתקפה המשפטית והדיפלומטית הצפויה בעקבות המלחמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ