התוכנית המדינית של עבאס: מו"מ של 9 חודשים, סיום הכיבוש תוך 3 שנים

לפי התוכנית שתוצג השבוע לקרי, שלושת החודשים הראשונים יוקדשו לקביעת הגבולות ובהם תוקפא הבנייה בהתנחלויות. שרי החוץ הערבים צפויים לתמוך

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) יציג בשבוע הבא את תוכנית השלום שלו המבוססת על קביעת הגבולות של המדינה הפלסטינית וסיום הכיבוש תוך שלוש שנים. התוכנית תוצג כבר השבוע לשר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ובשבוע הבא לשרי החוץ של הליגה הערבית.

מחמוד אלהבאש, מקורבו של אבו מאזן, הסביר כי התוכנית קובעת שהמשא ומתן בין הרשות לישראל יתחדש לפרק זמן של תשעה חודשים. אלהבאש שהתראיין לעיתון הירדני "אלע'ד", אמר כי על פי תוכניתו של הנשיא הפלסטיני, שלושת החודשים הראשונים של המשא ומתן יוקדשו לקביעת הגבולות ולאחר מכן יתקיימו מגעים בנוגע ליתר סוגיות הליבה.

לפי אלהבאש, הפלסטינים עומדים על דרישתם שבמהלך שלושת החודשים לקביעת הגבולות, תוקפא הבנייה בהתנחלויות ותבוצע הפעימה הרביעית של הליך שחרור האסירים מבתי הכלא בישראל. כמו כן, במהלך המשא ומתן יסכמו הצדדים את פרטי הנסיגה כך שישראל תחזור לגבולות שיסוכמו תוך שלוש שנים.

אבו מאזן נואם ברמאללהצילום: אי–פי

לפני כחצי שנה הציג עבאס לוח זמנים דומה בפני חברי כנסת מהעבודה וממרצ בפגישה במוקטעה ברמאללה. כעת הוא צפוי להציג את תוכניתו לשרי החוץ הערבים בין 7 ל-9 בספטמבר במטה הליגה הערבית בקהיר. על פי הערכות פלסטיניות, הוא צפוי לזכות בתמיכה מצד חברי הליגה הערבית לאחר שכבר הציג את היוזמה לסעודים ולמצרים וזכה לתמיכתם.

בסוף השבוע הקרוב תובא התוכנית בפני שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי באמצעות יו"ר צוות המשא ומתן סאיב עריקאת ומפקד המודיעין מאג'ד פרג' שיצאו לוושינגטון. הפלסטינים מבינים שתוכנית כזו לא תתקבל על ידי ישראל ומאוד ספקנים גם לגבי עמדת וושינגטון. מכיוון שכך, עבאס הבהיר בראיונות שהעניק באחרונה כי אם עמדת ישראל וארה"ב תהיה שלילית - הוא יפנה לבית הדין הבינלאומי ואף הזהיר בהצהרות אחרות כי ימסור את ניהול השטחים לידי ישראל .

גורמים פלסטינים בכירים העריכו בשיחה ל"הארץ" כי האיום המוחשי ביותר מצדו הוא פנייה לבית הדין הבינלאומי ולמוסדות האו"ם, ולא פירוק הרשות הפלסטינית. לפי אותם גורמים, עבאס רוצה לחזור לעמדת המוביל בתהליך המדיני כפי שהיה לפני אירוע החטיפה והרציחה של שלושת הנערים - אז חמאס היה זה שקבע את הטון והוביל את העימות מול ישראל. לאחר שיזכה לתמיכת הליגה הערבית, מתכנן אבו מאזן להציג את תוכניתו באו"ם. אם יהיה וטו אמריקאי במועצת הביטחון או לא יצליח לגייס רוב – הוא יפנה לעצרת הכללית של האו"ם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ