גילי כהן
גילי כהן

בית המשפט הצבאי עופר החליט לאסור על הפלסטיני שאיחל בפייסבוק למפקד חטיבת גולני "ללכת לגיהנום" להיכנס לאתר זה והתנה את שחרורו ממעצר בהפקדת 10,000 שקל. רק לאחר שהוגש ערעור, החליט בית המשפט לבטל את איסור הכניסה לפייסבוק ולהפחית את גובה הסכום המופקד לכדי 4,000 שקל.

בכתב האישום שהגישה אתמול התביעה הצבאית לבית המשפט הצבאי עופר (אזור יהודה) מיוחסות לזאהדה סוהיב - בן 32 מחברון, המנהל את דף הפייסבוק "אנשי חברון" - שורה של עבירות, בהן פרסום הודעה בעלת משמעות מדינית, איום על חייל, העלבת חייל, ניסיון לשידול לזריקת חפץ מבעיר וקריאה לקיום תהלוכה ללא רישיון.

סוהיב נעצר ביום חמישי האחרון לאחר שבאחרונה אישר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לחקור אותו, לאחר שכתב שורת סטטוסים בפייסבוק נגד מפקד חטיבת גולני, אל"מ רסאן עליאן. בין היתר כתב כי עליאן הוא "רוצח הילדים", וכי "לכל רשע יש סוף, דמם של ילדי עזה לא נשפך לחינם. רסאן, אתה לגיהנום ומי שהלך בדרכך לגיהנום".

הנאשם, זאהדה סוהיב

סוהיב, שנחקר ביחידת להב 433 של המשטרה, פרסם גם את תמונתו של אל"מ עליאן, ציין כי הוא בן היישוב שפרעם, וכתב: "ככה הורגים אותנו בני שפרעם, אתם שמדברים את השפה הערבית וחיים בפלסטין, כך הסכמתם לרצוח אותנו בידי בניכם...הטבח של הילדים בעזה בחתימת דרוזי משפרעם... כך יירשם בהיסטוריה".

התביעה הצבאית טוענת כי במעשיו של סוהיב הוא העליב ופגע בכבודו ובמעמדו של מפקד חטיבת גולני. התובע הצבאי בתיק, סרן אבישי קפלן, טען בכתב האישום כי כאשר סוהיב קרא לקיים הפגנה גדולה לאות תמיכה והזדהות עם תושבי עזה, וכתב כי "הלילה הוא של המולוטוב", היה בכך ניסיון לשידול לזריקת בקבוק תבערה, ובעצם קריאתו לציבור יש "פרסום הודעה בעלת משמעות מדינית". קפלן ביקש להאריך את מעצרו של סוהיב עד תום ההליכים המשפטיים בעניינו.

שופט בית המשפט הצבאי ביהודה, סא"ל מנשה וחניש, כתב בהחלטה כי "אין ספק כי מדובר באמרות חמורות ומאוד מקוממות כאחת - בהנחה שאכן כך היו הדברים",     אך ציין כי לא מצא שהדברים עולים לכדי מסוכנות הציבור.

רסן עליאן צילום: דובר צה"ל

סא"ל וחניש התייחס גם לסוגיה של סמכותו של בית המשפט הצבאי לדון בסוגיה, לאחר שכבר התקיימו הליכים בבית משפט בתוך תחומי ישראל. בהקשר זה אמר וחניש כי לבית המשפט יש סמכות לדון בכתב האישום ובבקשה למעצר עד תום ההליכים המשפטיים, מאחר שסוהיב תושב חברון, "ומן הסתם פתח את דף הפייסבוק במקום מושבו, ולגרסת התביעה מדובר בעבירות שבוצעו כלפי תושבי ישראל". לכן, הורה השופט לשחרר את סוהיב ממעצרו בתמורה להפקדת עשרת אלפים שקלים, ובמקביל החליט כי אסור לו לפתוח, לנהל, להחזיק או לפרסם סטטוסים בפייסבוק עד לסיום ההליכים המשפטיים.

ואולם לאחר ששני הצדדים הגישו ערעור על קביעה זו, החליט השופט סא"ל רונן עצמון לבטל את איסור הכניסה לפייסבוק ולהפחית את הסכום שעליו להפקיד לכדי 4,000 שקלים בלבד. עוד קבע עצמון כי על סוהיב לשמור על קשר פעם אחת בשבוע עם סנגורו, עורך הדין נרי רמתי ממשרדה של גבי לסקי, כדי לוודא את מועדי הדיונים העתידיים במשפט.

"מלכתחילה היה מופרך לבקש מעצר עד תום ההליכים בתיק הזה", אמר ל"הארץ" עו"ד רמתי, "ובוודאי שההחלטה להרחיק אדם מפייסבוק היא החלטה של בית משפט שאינו מבין מהו האינטרנט ולא חושב שלפלסטינים יש בכלל חופש ביטוי. משפטו של סוהיב צפוי להתקיים בעוד כשלושה שבועות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ