כתב אישום נגד מפקד חוליית חוטפי הנערים: ארגן ומימן אותה בעזרת אחיו

220 אלף שקלים הועברו לחוסאם קוואסמה עבור הפעולה. "רצינו לחטוף אחד, והסתבכנו. הרגנו אותם", הוא אמר. בכיר בשב"כ: זו היתה יוזמה מקומית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כתב אישום הוגש הבוקר (חמישי) נגד חוסאם קוואסמה, בן 40, שמואשם שעמד בראש חוליית חטיפת שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח בגדה, לפני כחודשיים וחצי. שני מבצעי הרצח והחטיפה, מרוואן קוואסמה ועאמר אבו עישה, עדיין מוגדרים כנעדרים. עם הגשת כתב האישום, מתברר כי גם לאחר החטיפה, כאשר אלפי כוחות חיפשו אחר השניים, הם יצרו קשר עם חוסאם, שאף סידר להם מחסה ולינה במסגד מקומי באזור חברון. 

חוסאם קוואסמה מואשם בבית המשפט הצבאי בעופר כי ארגן את חוליית החטיפה, ריכז את הפעילות עצמה ומימן אותה באמצעות אחיו, מחמוד, ששוחרר בעסקת שליט וגורש לעזה. חוסאם הודה, לפי השב"כ, במעורבות בפיגוע והצביע על פלסטינים נוספים שלקחו חלק בהסתרתם של שני המבוקשים. מחקירת השב"כ עולה כי בחודש אפריל האחרון, פנה מרוואן קוואסמה לקרוב משפחתו חוסאם, וסיפר לו כי גייס אדם נוסף לטובת הפיגוע - עאמר אבו עיישה. מאז ביצוע החטיפה השניים מבוקשים על ידי מערכת הביטחון.

בחקירתו, טען חוסאם קוואסמה, כך לפי השב"כ, כי אמר לאחיו ברמיזה כי הוא צריך כספים לפעילות צבאית, ולאחר מכן הועברו לו 220 אלף שקלים. שלוש פעמים הגיעה שליחה לבית אמו של חוסאם, כשהיא נושאת עמה 50 אלף שקלים ומעבירה אותם לידיה. 70 אלף שקלים נוספים הועברו לידי חוסאם בעסקת קיזוז. בעזרת סכום כסף זה, נרכשו שני רובי אמ-16 ושני אקדחים מפלסטיני נוסף, ענדאן זרו. אבו עיישה רכש את המכונית ששימשה לביצוע החטיפה, מסוג יונדאי איי-,35 מאדם נוסף, נוח אבו עיישה, שפנה לגנבי רכב מהכפר אידנא. ביום החטיפה, רכש מרוואן כלי רכב נוסף, ששימש כרכב המילוט של החוליה.

החשודים בחטיפת הנערים מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה

בליל הפיגוע, בשעה אחת בלילה, הגיע מרוואן קוואסמה אל חוסאם ואמר לו, כך לפי חקירתו בשב"כ: "רצינו לחטוף אחד, חטפנו שלושה. הסתבכנו. הרגנו אותם". לאחר מכן, השניים נסעו לכיוון מסגד באזור במטרה לאסוף את עאמר אבו עישה, אך בשל הנוכחות הצבאית באזור התחרטו מרוואן וחוסאם. הם החליטו לנסוע אל חלקת האדמה שרכש חוסאם עוד בחודש ינואר - שם קברו את גופותיהם של שלושת הנערים. לדברי איש שב"כ, חלקת האדמה לא נרכשה מראש כדי להוות קבר לגופות החטופים. לכן, טען איש השב"כ, מרגע מציאת גופות הנערים בחלקת האדמה, שרשומה על שמו של חוסאם, הוא החל במנוסה - תחילה הסתתר ביריחו, ולאחר מכן, במחנה הפליטים שועפט, עד שנעצר על ידי כוח ימ"מ בחודש יולי, כשהוא מגולח מזקנו.

בחקירת השב"כ התברר כי על אף המצוד שניהלו כוחות הצבא באזור חברון, לאחר הפיגוע קיבלו מרוואן קוואסמה ועאמר אבו עישה, סיוע בהימלטות משני תושבי חברון נוספים. תחילה, כפי שפורסם ב"הארץ", הם ניסו להסתתר בבור באדמה, ובהמשך גם במערות ובבתים באזור חברון. לפי השב"כ, במשך כל התקופה הזו, השניים לא יצאו מנפת חברון. עוד מתברר כי גם לאחר מכן יצרו מרוואן ועאמר קשר עם חוסאם, וזה סידר להם מקום לינה במסגד - כל זאת כשאלפי חיילים נפרשו באזור וערכו חיפושים רחבי היקף בכל חברון.

נפתלי פרנקל , גיל עד שער ואייל יפרח, חטופים
שלושת הנערים החטופים, נפתלי פרנקל , גיל עד שער ואייל יפרחצילום: רויטרס

בנוסף, במסגרת חקירתו של חוסאם התברר כי עוד כמה פלסטינים תושבי חברון סייעו לשני המבוקשים להסתתר, בהם ערפאת קוואסמה, בן 50, אף הוא כלוא לשעבר בכלא שנחשב לבכיר בחמאס באזור חברון, וכן אחמד קוואסמה, בן 64 מחברון, שהודה בחקירתו כי עוד טרם הפיגוע, ביקש ממנו מרוואן קוואסמה סיוע ב"הסתרת מבוקשים לרשות הפלסטינית". בסיום חקירתם, הועברו תיקיהם של הנחקרים לפרקליטות הצבאית באיו"ש, שם גובש נגדם כתב אישום.

"מאז מעצרם, הם מסתובבים. המצוד בעיצומו, וזה שאלה של זמן", טען עובד בכיר בשב"כ. בתשובה לשאלה כיצד הצליחו השניים להסתתר כל תקופת הזמן הזו וגם כעת, על אף הפעילויות הנרחבות של צה"ל והשב"כ, טען כי מספר האנשים שהיו מעורבים בפעילות הזו לפני החטיפה עמד על ארבעה אנשים, ולאחר מכן שותפו בסוד עוד ארבעה. בנוגע לשאלה אם מדובר בפעילות טרור שקיבלה הכוונה מעזה או מגורמי חמאס בכירים, טען עובד השב"כ כי בארגון לא סבורים שמדובר בהנחיה מגבוה, אלא במימון שהועבר, "וגם הוא - לא בהכרח לחטיפה אלא לפעילות צבאית". בעיני הבכיר, פעילות החטיפה היא תוצאה של יוזמה מקומית של תא חמאס בחברון, בניסיון להוציא פיגוע מיקוח שהשתבש. 

קוואסמה היה כלוא בעבר בכלא הישראלי, בדומה לשני המבוקשים, מרוואן קוואסמה ועאמר אבו עישה. הוא שהה בכלא בין השנים 1995- 2002 על רקע פעילותו בחמאס וחברותו בחוליה שביצעה פיגועים שכללו השלכת מטענים. אחיו, חסן קוואסמה, מרצה מאסר עולם על חלקו בפיגוע ליד בנייני האומה ב-2011, אז נהרגה תיירת בריטית ועשרות נפצעו. אח נוסף, מחמוד, שהיה איש הקשר ברצועה דרכו הועברו הכספים לביצוע הפיגוע, סייע להוצאת פיגוע ההתאבדות הכפול בבאר שבע ב-2004, בו נהרגו 16 ישראלים. מחמוד שוחרר מהכלא הישראלי ב-2011 במסגרת עסקת שליט, וגורש לעזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ