משעל לעבאס: מוכן למדינה בגבולות 67', אך דורש להשתתף בקבלת ההחלטות

ראש המודיעין הפלסטיני: ראש השב"כ נזף בעבאס ואיים בתגובה ישראלית קשה; הנשיא עמד לצד חמאס למרות שידע כי הוא אחראי לחטיפת הנערים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הביע בפני הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) הסכמה להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', אך דרש כי חמאס ישותף בכל המהלכים המדיניים שמבצעת הרשות וכן במנגנון קבלת ההחלטות - לא רק בעזה אלא גם בגדה. הדברים מופיעים בפרוטוקול פגישות השניים שהתקיימו בדוחא בתאריכים 21 ו-22 באוגוסט, שפורסם הבוקר (שישי) בעיתון הלבנוני "אל אחבאר".

בניגוד לפגישה הראשונה בין הבכירים בעת הלחימה בעזה, בה נרשמו חילופי האשמות קשים, בישיבה השנייה קיימו הצדדים דיון ענייני, אשר עסק לפי הפרוטוקול בשתי סוגיות עיקריות -  הפסקת האש והתהליך המדיני. בדיונים השתתפו גם בכירים ברשות ובחמאס, בהם מוסא אבו מרזוק, וכן נסיך קטאר ושר החוץ במדינה.

לפי הפרוטוקול, ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' עדכן את הנוכחים כי ראש השב"כ יורם כהן נפגש עם עבאס ברמאללה, והעביר מסר שלפיו הנשיא הפלסטיני חצה את כל הקווים האדומים וישראל תגיב על כך בצעדים קשים. כהן, כך סיפר פרג', האשים את עבאס כי יצא להגנת חמאס, אסף חתימות מכל הפלגים הפלסטיניים כדי לפנות לארגונים בינלאומיים ולבית הדין הבינלאומי בהאג.

משעל, נסיך קטאר ועבאס בדוחא, בחודש שעברצילום: רויטרס

בשיחה דרש ראש השב"כ מעבאס לפרק את ממשלת הפיוס עם חמאס אולם האחרון השיב כי זהו אינטרס פלסטיני שהוא מתכוון להגן עליו. עוד אמר עבאס כי יפנה לבית הדין בהאג. לאחר מכן אמר כהן כי ישראל תגיש בעצמה תלונה נגד הרשות ועבאס השיב כי הוא מוכן לכך. 

פרג' ציין באוזני משעל כי עבאס עמד לצד חמאס לאורך הלחימה, וכי הגן על הארגון בפני ישראל וארה"ב אף שהגיעו לידיו ראיות לכך שהיה אחראי לחטיפת שלושת הנערים הישראלים בגוש עציון.

בפרוטוקול חשף משעל כי ההתנגדות העיקרית להפסקת האש על פי המתווה הראשוני שהציגו המצרים, היה מצד הנהגת חמאס בעזה. זאת, לדבריו, משום שאלה חששו שהפסקת אש ללא כל התחייבות למשא ומתן בין הצדדים לא תקדם את הדרישות הפלסטיניות. לאורך הפגישה התעקש משעל על קבלת תשובות ופרטים מעבאס על תוכניתו לקידום התהליך המדיני. "אל תבוא אליי רק עם תוצאות או עדכונים, אני רוצה שנהיה שותפים גם בגיבוש המדיניות לעתיד", אמר משעל.

בפגישה הבהיר עבאס כי אין יותר מדי פרטים בתוכנית זו, משום שמבחינתו הדברים צריכים להיות ברורים. לפי פרוטוקול הפגישה, לשיטתו של הנשיא הפלסטיני, או שיש פתרון לפי המתווה שיציג שבמהותו הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', או שאין פתרון ועל ישראל והקהילה הבינלאומית לשאת באחריות לכך.

לשאלתו של משעל כמה זמן ייקח יישום מתווה זה אם יתקבל בידי ארה"ב, השיב הנשיא הפלסטיני - שלוש שנים. במקרה של אי קבלת המתווה אמר יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת כי הפלסטינים ינקטו בשני צעדים: הפסקת התיאום הביטחוני, ופנייה למוסדות הבינלאומיים להכיר במדינת פלסטין כמדינה תחת כיבוש, תוך קריאה לאו"ם, ישראל ולקהילה הבינלאומית לשאת באחריות ולנהל את הגדה.

ראש הלשכה המדינית בחמאס ציין בדיונים את הצורך בהקמת מנגנונים משותפים לניהול ענייני הרצועה, כולל בסוגיית השיקום לאחר הלחימה במסגרתו גם ממשלת הפיוס תיטול אחריות על הנעשה בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ