ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) המחיש הלילה (ראשון) את עומק המשבר בין פתח לחמאס, ותקף את הארגון ואת העומדים בראשו בטענה שלא ניתן לסמוך עליהם ושאינם מוכנים לאפשר לממשלת ההסכמה לשאת באחריות לנעשה בשטחי הרצועה.

עבאס, שנפגש הלילה בקהיר עם עיתונאים בכירים, אמר כי הפלסטינים חייבים להגיע למצב שבו יש רשות שלטונית אחת ומנגנון אחד, ושאי אפשר להמשיך במצב הקיים עם חמאס. "לא תהיה בינינו שותפות אם המצב בעזה יימשך כמו שהוא היום", אמר, "בעזה יש ממשלת צללים המורכבת מ-27 מנכ"לי משרדים והיא זו שמנהלת את הרצועה. ממשלת ההסכמה לא יכולה לעשות כלום. אם חמאס לא יקבל מדינה פלסטינית אחת, שלטון אחד, חוק אחד ונשק אחד - אז לא תהיה שותפות בינינו. זה התנאי שלנו ואנחנו לא ניסוג ממנו".

עבאס דיבר גם על המהלכים המדיניים ועל חשיבות התיאום עם מדינות ערב, בין היתר סעודיה ומצרים. לדבריו, הוא אינו יכול לסמוך על חמאס משום שהארגון נוטה לשנות את עמדותיו לעתים תכופות.

עבאס התייחס לדיווח שלשום בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" על אודות הפרוטוקולים של הפגישות בינו לבין ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל בקטאר בחודש שעבר. לפי הדיווח, משעל הביע בפניו הסכמה להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, אך דרש כי חמאס ישותף בכל המהלכים המדיניים שמבצעת הרשות וכן במנגנון קבלת ההחלטות - לא רק בעזה אלא גם בגדה. עבאס אישר את תוכן השיחות ואמר כי "חוץ מהטענה שמצרים וסעודיה היו נגד הפיוס - דברים שמעולם לא אמרתי - יתר הדברים נכונים". הדברים חשפו את חוסר האמון המוחלט שבין שני הארגונים ואת הקושי להתגבר על המחלוקות למרות ההצהרות על הפיוס.

עבאס ברמאללה, לפני כשבועייםצילום: רויטרס

בנוסף לחשיפת פרטי פגישה שהתקיימה בין עבאס לראש השב"כ יורם כהן במוקטעה בתחילת אוגוסט, שדווחה גם ב"הארץ", סיפק עבאס נתונים שאספה הרשות על תוצאות הלחימה בעזה בחודשיים האחרונים. לדבריו, בלחימה נהרגו 2,149 בני אדם מתוכם 942 ילדים, נשים וקשישים. בין ההרוגים יש 91 משפחות שנמחקו כליל. מלבד זאת, יותר מ-11 אלף נפצעו, 461,643 נעקרו מבתיהם ו-280,000 משתכנים כעת בבתי ספר של אונר"א. לדברי עבאס, עשרות אלפי בניינים נהרסו בתקיפות, מתוכם 71 מסגדים שחרבו כליל. הוא הדגיש שלפי החישובים ברמאללה נדרשים שבעה מיליארדי דולרים לשיקום הרצועה. 

עבאס טען כי בלחימה בעזה נהרגו רק 50 אנשי חמאס בעוד שיתר ההרוגים השתייכו לפתח. הוא הבהיר שישראל היא האחראית לתוקפנות נגד העם הפלסטיני בעזה והיא זו שנושאת באחריות למעשיה. לדבריו, ההתקפה על המגדלים בעזה ביומיים האחרונים של המלחמה הוכיחו את השנאה התהומית נגד הפלסטינים. 

דובר החמאס בעזה סאמי אבו זוהרי כתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו כי לדברי עבאס אין הצדקה, וכי הנשיא הפלסטיני הסתמך על נתונים מוטעים ולא מדויקים הגורמים עוול לעם הפלסטיני ולהתנגדות. אבו זוהרי אישר שבקרוב יתקיים מפגש נוסף בין שני הארגונים כדי להמשיך את שיחות הפיוס. הפתח הודיע על הקמת ועדה שתמנה חמישה מחברי הוועד המרכזי של הארגון כדי לנהל שיחות עם חמאס. 

עבאס ייפגש היום עם שרי החוץ של מדינות הליגה הערבית וצפוי להעביר להם דיווח מפורט בדבר קידום המשא ומתן על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, ולבקש את תמיכתם בצעדים שהרשות צפויה לנקוט בכל שלב. בהמשך הוא צפוי להיפגש גם עם נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי.

בכירים פלסטינים שנחשפו לתוכן השיחה שהתקיימה בשבוע שעבר בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לצוות הפלסטיני בראשות סאיב עריקאת ומאג'ד פרג' אמרו כי הבית הלבן לא הביע עמדה רשמית כלפי תוכניתו של עבאס לסיום הכיבוש וקביעת הגבולות, לדברי הבכירים, גם באופן לא רשמי לא הביעו האמריקאים תמיכה בתוכנית משום שמדובר ב"צעדים חד־צדדיים".

בעקבות דברים אלה ביקרו בכירים ברשות, בשיחות סגורות, את החלטת עבאס לפנות קודם כל לאמריקאים ואמרו כי היתה זו טעות טקטית. לדבריהם, היה עליו לפנות קודם כל למדינות אירופה ואמריקה הלטינית - כפי שעשה לפני כשנתיים, עת פנה לאו"ם וביקש הכרה בפלסטין. בסוף השבוע העריכו ברמאללה כי עד דצמבר, ואולי אף עד תחילת 2015, לא יהיו צעדים דרמטיים במישור המדיני.

בשיחה שקיים ביום שישי עם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר עבאס כי ארצות הברית לא דחתה על הסף את תוכניתו. עבאס אמר להרצוג כי האמריקאים ביקשו זמן כדי ללמוד את הפרטים ולגבש עמדה. בשיחה עם הרצוג חזר עבאס על עמדתו כי יש לחזור לשולחן המשא ומתן על בסיס העיקרון של קביעת גבולות הקבע תחילה עם לוח זמנים נוקשה ליישום הנסיגה. אולם הרצוג אמר לעבאס כי הוא מבקש ממנו להימנע מביצוע צעדים חד־צדדיים באו"ם "שעלולים לפגוע בסיכויי ההסדר". הרצוג הוסיף כי הוא תומך ב"כניסה למשא ומתן אמיתי על בסיס עקרונות הביטחון והגדרת הגבולות תחילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ