אחרי אישור החוק החדש, מספר החרדים שהתגייסו לצה"ל עלה השנה ב-39%

1,972 חרדים גויסו ב-2014, מהם 863 למסלול קרבי. רק כ-800 בחרו במסלול שירות אזרחי בשל חסמים ביורוקרטיים, פחות מהיעד הממשלתי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עלייה של 39 אחוז חלה בשנה האחרונה במספר הצעירים שהתגייסו , בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. על פי נתונים שהוצגו הבוקר (ראשון) בדיוני ועדת השרים למעקב על יישום חוק הגיוס החדש, בשנה החולפת התגייסו 1,972 חרדים לשירות צבאי, מתוכם 863 למסלולים קרביים, לעומת 1,416 שהתגייסו בשנה הקודמת ו-1,327 בשנה שלפניה. יעד הגיוס שהציבו בצה"ל לשנה זו היה 2,000 מתגייסים חרדים, כך שמספר המתגייסים בפועל קרוב ליעד זה. 

"הנתונים מוכיחים שחוק הגיוס החדש סולל את הדרך לקראת מהפכה חברתית וחוקית בישראל", אמר יו"ר הוועדה, (יש עתיד), "צלחנו את תהליך החקיקה למרות נבואות הזעם ואזהרות חוזרות ונשנות על צעדים קיצוניים מצד החברה החרדית ולצד תחזיות לכישלון המתווה. היום, כ-14 חודשים לאחר אישור החוקים בממשלה וכחמישה חודשים לאחר אישורם הסופי בכנסת, אני שמח לומר כי אנחנו עדים לתחילתה של מהפכה חברתית בישראל".

הוועדה, שבה חברים גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שרת התרבות והספורט לימור לבנת, שר הבינוי והשיכון אורי אריאל והשר להגנת הסביבה עמיר פרץ, התכנסה הבוקר כחלק ממעקב שגרתי אחרי נתוני הגיוס. על פי הנתונים שהציגו נציגי צה"ל בוועדה, בשל חסמים ביורוקרטיים הצטרפו רק 801 משרתים חרדים לשירות האזרחי, מספר הנמוך מהיעד הממשלתי.

עוד נמסר לשרים כי 11 אלף חרדים התייצבו במרכז המיון והקליטה הייעודי שהוקם בבקו"ם במטרה להעניק צווי פטור, דחיות שירות והפניה לשירות צבאי ואזרחי על פי החוק החדש. מרכז המיון פועל להפנות צעירים חרדים הזכאים לפטור משירות לנציגי ההכוון התעסוקתי של משרד הכלכלה. 

חרדים בבסיס הקליטה והמיון של צה"ל ב-2012צילום: מוטי מילרוד

אושר בקריאה שנייה ושלישית במארס האחרון ברוב של 67 תומכים ומתנגד אחד. הוא קובע כי עד יוני 2017 יעלה יעד הגיוס בחברה החרדית באופן הדרגתי מדי שנה, והחל מ-2017 יתגייסו לצבא ולשירות ממלכתי 5,200 חרדים בשנה. החוק גם קובע כי הממשלה תוכל להעלות את יעד הגיוס אך לא להוריד אותו. 

עוד קובע החוק כי 1,800 צעירים חרדים יוגדרו כעילוי ויזכו לפטור מלא משירות. עם כניסת תקופת הקבע של החוק יוטלו סנקציות פליליות, בהן מאסר, על צעירים חרדים שלא יתייצבו לשירות. לצד הסנקציות הפליליות כולל החוק גם סנקציות כלכליות: תקציב כלל הישיבות החרדיות ייפגע אם לא יעמדו במכסת הגיוס. ישיבות שיעמדו ביעדים יתוגמלו כלכלית. 

החוק גם מתייחס לקיצור שירות הגברים בצה"ל מ-36 חודשים ל-32 חודשים, ומאפשר לשר הביטחון להאריך את שירות הנשים בצבא החל מ-2016. הוא קובע כי תלמידי ישיבות ההסדר ישרתו 17 במקום 16 חודשים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ