הסדר טיעון לשני הרופאים הבדואים שעזבו את יחידותיהם בזמן "צוק איתן"

השניים יודו בהיעדרות מן השירות למשך שמונה ימים, וירצו עונש של ארבעה וחצי חודשי מאסר בכלא, לצד הורדת לדרגת טוראי ורישום פלילי מופחת

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הסדר טיעון נחתם בנוגע לעונשם של הרופאים הבדואים שסרבו לשרת במהלך הלחימה בעזה. לפי ההסכם שגובש בין התביעה הצבאית לסנגוריה הצבאית, השניים יודו בכתב אישום מתוקן בהיעדרות מן השירות למשך שמונה ימים, וירצו עונש של ארבעה וחצי חודשי מאסר בכלא, לצד הורדת לדרגת טוראי ורישום פלילי מופחת. בית הדין הצבאי בפיקוד הדרום צפוי להכריע מחר (שני) האם לקבל את הסדר הטיעון.

שני הרופאים עזבו את יחידותיהם ששהו בכוננות בגבול רצועת עזה יום לפני תחילת מבצע "צוק איתן", ב--7 ביולי. לדברי קרוב משפחה, השניים עשו זאת לאחר שראו תמונות של אחת מהפגזות חיל האוויר בעזה. "אלה לא היו תמונות של מחבלים אלא של אזרחים, ועם כל העייפות, ובגלל שמדובר ברמדאן שהוא החודש הקדוש שבו צריך להתפלל, לצום, לעשות חסדים, לא ללחום ולהרוג אנשים - אז ברגע אחד של טיפשות, של טעות אימפולסיבית, הם הלכו מהיחידה", תיאר ל"הארץ" קרוב המשפחה.

לאחר מכן, בעודם נחקרים במצ"ח ביקשו שני האחים, המשרתים שניהם כרופאים גדודיים ביחידות שדה, לשוב אל גדודיהם, אך לא נענו. כתב האישום שהוגש נגדם בחודש יולי ייחס להם עבירה של השתמטות מפעילות קרבית, שעונשה עד 15 שנות מאסר.

חיילים בעוטף עזה במהלך צוק איתן. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

במכתב ששלחו בחודש שעבר ראשי רשויות בדואיות בצפון בעניינם אל בכירי מערכת הביטחון, ביניהם שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל בני גנץ, הם ביקשו לגלות הבנה למצבם של שני הרופאים. "דעתנו לא נוחה ביחס לסעיף האישום שהפרקליטות בחרה לייחס להם אשר עלול לגרור אחריו השלכות מרחיקות לכת, ובכלל זה, גירושם מצה"ל ושלילת רישיונותיהם לעיסוק ברפואה", כתבו ראשי הרשויות. "בשם פורום ראשי הרשויות הבדואיות, אנו מבקשים בכל לשון של בקשה להתייחס לנושא זה בכובד ראש ולנהוג בצמד הרופאים במידת החרמים והחמלה. מדובר בשני קצינים ורופאים איכותיים שטעו טעות מרה, כאשר הם מצויים במערבולת רגשית מורכבת".

בדיון שנערך ביום חמישי האחרון בבית הדין הצבאי הציגה התביעה הצבאית את הסדר הטיעון שהושג בין הצדדים. בין היתר ציינו בתביעה כי הם רואים את המעשה בחומרה, לאחר שמפקד בצה"ל, בעל תפקיד חשוב בגדוד, עוזב בנסיבות של כוננות, דבר "המהווה כשל פיקודי ממדרגה עליונה". לכן, ביקשו לשלול את דרגותיהם של השניים.

עם זאת, ביקשו בתביעה להתייחס גם לעובדה כי הרופאים התנדבו לשירות על אף שאינם מחויבים בכך, ועברו את הכשרתם כרופאים צבאיים בהצלחה, והוסיפו כי מדובר בתיק רגיש, בו הגיעו שני הצדדים להסכמות "שזכו לגיבוי מהדרגים הגבוהים ביותר בפרקליטות". במהלך הדיון הציגה הסנגורית של הרופאים, רס"ן מרב הרשקוביץ-יצחקי, כי קצין הרפואה הראשי מעוניין להחזירם לשירות כרופאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ