דיפלומט מערבי: ישראל מספקת מודיעין לקואליציה נגד המדינה האיסלאמית

לדברי הדיפלומט, ישראל מספקת לארה"ב מודיעין ותמונות לוויין המגיעים גם למדינות ערביות וייתכן שגם לאיראן לאחר שטושטש מקורם הישראלי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ישראל מספקת לארה"ב תמונות לוויין ומידע מודיעיני אחר המסייע לפעולות האוויריות שלה נגד ארגון "המדינה האיסלאמית" בעיראק - כך אמר היום (שני) דיפלומט מערבי. לדבריו, המידע המודיעיני מועבר גם לבעלות בריתה הערביות של וושינגטון, כמו גם לטורקיה, לאחר ש"נוקו" ממנו הראיות המצביעות על מקורו הישראלי.

משרד הביטחון לא אישר ולא הכחיש מעורבות ישראלית כלשהי במאמצים הבינלאומיים המופעלים כנגד ארגון הטרור. מטעם המשרד נמסר כי "איננו מגיבים לידיעות על סיוע כלשהו שלנו - אם אכן ניתן סיוע כזה - במלחמה נגד דאע"ש (המדינה האיסלאמית)".

התפשטות כוחות המדינה האיסלאמית בסוריה ובעיראק; הזרים הרבים שמתנדבים לארגון; והוצאתם להורג של שני העיתונאים האמריקאים זעזעו בשבועות האחרונים את מדינות המערב, הקרובות היום יותר מתמיד לפעולה צבאית נרחבת באזור. ישראל, החוששת שמא לוחמי המדינה האיסלאמית יגיעו לגבולותיה, ושואפת בנוסף לתקן את יחסיה עם הקהילה הבינלאומית שנפגעו בשל מדיניותה כלפי הפלסטינים, הציעה לסייע להן, הסביר הדיפלומט המערבי, שביקש להישאר בעילום שם.

מטוס אף-18 בדרכו להפציץ מטרות של המדינה האיסלאמית, בחודש שעברצילום: רויטרס

הוא אמר כי לווייני הריגול הישראליים, שטסים מעל עיראק בזוויות ובתדירויות שאינן זמינות ללוויינים האמריקאיים, סיפקו תמונות שאפשרו לפנטגון "להשלים את האינפורמציה שהיתה לו, וכך להעריך טוב יותר את הנזק שנגרם" כתוצאה מתקיפת מטרות המדינה האיסלאמית.

לדבריו, ישראל מסרה גם מידע שהתקבל ממאגרי נתוני מסע בינלאומיים על אזרחים מערביים החשודים שהצטרפו לשורות הארגון, ועלולים לבצע פיגועים בארצות מוצאם בשובם אליהן. "הישראלים מצטיינים בבדיקת נתוני מסע ובניתוח מידע בערבית העולה ברשתות החברתיות לקבלת מושג טוב יותר מי הם האנשים האלה", הוסיף.

פעילותה של ישראל מאחורי הקלעים של התקיפות האמריקאיות בעיראק זכתה להבלטה על רקע העובדה ששר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, צפוי לבקר בארץ השבוע, כחלק ממאמציו להקים קואליציה בינלאומית נגד המדינה האיסלאמית.

עם זאת, כאמור, המודיעין שישראל סיפקה לארה"ב הגיע לשותפותיה רק לאחר "שהכתוביות בעברית ושאר הסימנים המזהים נמחקו" - כדי למנוע התנגדות לשימוש בו בקרב הערבים, הטורקים ואולי אפילו האיראנים - הרואים בארגון המדינה האיסלאמית אויב שלהם, ציין הדיפלומט.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר היום בכנס של המכון למדיניות נגד טרור של המרכז הבינתחומי בהרצליה כי "לטרור אין גבולות, והעולם החופשי מבין את זה היום. ניתן להביס את הטרור, אבל זה מחייב שילוב זרועות ושיתופי פעולה מודיעיניים ומבצעיים". לדבריו, אולי דווקא המדינה האיסלאמית יעורר את העולם החופשי לפעולה נגד הטרור באשר הוא. הוא הוסיף כי המערכת הבינלאומית לא התארגנה נכון להתמודד עם התופעה, וכי "העולם החופשי סובלני מדי לארגוני טרור".

שר האוצר, יאיר לפיד, התייחס גם הוא היום לנושא במסיבת עיתונאים שקיים בכנס, ואמר כי ישראל צריכה "להקים קואליציה של שפיות", שבה המודיעין הישראלי יהיה "חלק מהמאמץ האזורי" נגד המדינה האיסלאמית, החיזבאללה ואל־קאעדה.

לדבריו של מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, העובדה שלוחמי המדינה האיסלאמית טרם הגיעו פיזית לגבולות המדינה, לא אומר שהארגון לא מאיים על ישראל. "הצעירים נחשפים לרוח הקיצונית של הארגון בעולם האינטרנטי ומושפעים ממנה. לאחרונה הכריז שר הביטחון על דאע"ש כהתאחדות בלתי מותרת. לכן, הנחתי בימים האחרונים לפעול בחומרה כנגד כל גילוי תמיכה בארגון הרצחני".

המפכ"ל, שהתבטא גם הוא בנושא בכנס בהרצליה, הוסיף כי המשטרה תטפל בכל הבעת הזדהות עם המדינה האיסלאמית, כמו הנפת כרזות ודגלים התומכים בו, פרסומים בפייסבוק ובאינטרנט ועוד. "אנו מתייחסים לדאע"ש כאל ארגון טרור. למרות שפורמלית הוא עדיין לא הוכרז, אין ספק שמטרותיו ומעשיו המזעזעים הופכים אותו לכזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ