האלופה הראשונה בצה"ל פורשת משירות

בשלוש השנים האחרונות כיהנה אורנה ברביבאי כראש אגף כוח אדם. על פי נתוני הצבא, נשים מהוות פחות מחמישית מהקצינים בדרגת אלוף-משנה ומעלה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

האלופה הראשונה בצה"ל, אורנה ברביבאי, מסיימת היום את תפקידה כראש אגף כוח האדם, שאותו מילאה בשלוש השנים האחרונות. עם פרישתה של האלופה ברביבאי ייוותרו בצבא ארבע נשים בדרגה הבכירה ביותר, דרגת תת־אלוף. היום יתקיים טקס חילופי ראש אגף כוח אדם בצה"ל, בו יקבל את התפקיד חגי טופולנסקי, טייס קרב ששירת בתפקידים שונים בחיל האוויר. אמש הוענקה לטופולנסקי דרגת אלוף.

במהלך שירותה היתה ברביבאי הקצינה הראשונה ששימשה כשלישה באחד מפיקודי הצבא, הראשונה שמונתה למפקדת חיל שאינו חיל נשים (חיל שבוטל בשנת 2001). ברביבאי גם נבחרה להדליק משואה בטקס יום העצמאות האחרון. כאמור, עם פרישתה הקרובה משירות צבאי, ייוותרו בצה"ל ארבע קצינות בכירות, בדרגת תת-אלוף: ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח האדם באכ"א, תא"ל מירב קרישנר, שנכנסה לתפקיד לאחרונה; הצנזורית הראשית, תא"ל סימה וואקנין־גיל; יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן), תא"ל רחל טבת־ויזל; וכן ראש מחלקת הסגל, תא"ל מיכל בן מובחר, שדרגה זו הוענקה לה כדרגה אישית.

אלוף במיל' חגי טופולינסקיצילום: דובר צה"ל

לפי נתונים שפרסם צה"ל בשנת 2012, נשים מהוות 34 אחוזים מכלל משרתי החובה בצה"ל, אך יותר ממחצית מסך קציני החובה בצה"ל - 51 אחוזים. עם זאת, לאורך השנים שיעור הנשים בתפקידי קצונה יורד בהתמדה. לפי נתוני הצבא משנה זו, נשים הן רק 26.8 אחוזים מסך קציני הקבע בצה"ל. לפי הצבא, בשנים האחרונות אמנם יש עלייה בשיעור הקצינות הבכירות בצה"ל, אך עדיין קיים פער בין ייצוג הנשים לייצוג גברים בתפקידים אלו. שיעור הנשים בדרגת סגן־אלוף ומעלה עומד על כ-18 אחוזים בלבד, ושיעור הנשים בתפקידי אלוף־משנה ומעלה עומד על חמישה אחוזים בלבד.

בטקס הענקת דרגת אלוף לחגי טופולנסקי שנערך אמש בבסיס הקריה, התייחס שר הביטחון, משה יעלון, לפרישתה של ברביבאי ואמר: "כשמדברים על כוח אדם או משאבי אנוש, אני אומר שלא מדובר במספרים אישיים, או בטפסים, אלא בבני אדם. אורנה, הלכת בדרך ארוכה, פרצת דרך. את האלופה הראשונה בצה"ל וזו סלילת דרך לבאות. לא בגלל הפליה מתקנת או מגדרית, בזכות ולא בחסד".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ