עציר ביטחוני התאבד בתאו בכלא אשל בבאר שבע

ראיד אלג'עברי הואשם בנסיון דריסה בגוש עציון והכחיש כוונות זדון; אסירים ביטחוניים הכריזו על שביתת רעב מחר, שב"ס יחקור את האירוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראיד אלג'עברי, עציר ביטחוני בן 37 ואב לחמישה, התאבד היום (שלישי) בתאו בכלא אשל בבאר שבע. הוא הואשם בניסיון דריסה בגוש עציון בחודש יולי, בתקיפה הגורמת חבלה, הפקרת פצוע וסיכון חיי אדם והיה עצור עד תום ההליכים. אלג'עברי טען כי לא היתה לו כוונה לדרוס וכי הוא איבד שליטה על הרכב ככל הנראה בשל תרופה שנטל לשיכוך כאבי גב. 

חברו של אלג'עברי לתא הבחין בו תלוי בשירותים בצהריים והזעיק סוהרים למקום. הסוהרים וצוות ניידת טיפול נמרץ שהגיעו לתא ביצעו בו פעולות החייאה שהשיבו לו את הדופק אך בבית החולים נקבע מותו. שירות בתי הסוהר עדכן כי הודעה תימסר לצלב האדום ובמקביל תוקם ועדת חקירה לבדיקת האירוע.

אלג'עברי, תושב חברון יליד 1977, לא הוגדר כאובדני. הוא השתייך לפת"ח ועסק במכונאות ופחחות רכב. בעברו ריצה מאסר פלילי. עם היוודע דבר התאבדותו החלו אסירים בכלא אשל לדפוק על דלתות תאיהם בשני אגפים, אך הפסיקו כעבור מספר דקות. בכל בתי הסוהר נשמר מאז השקט. האסירים הביטחוניים יקיימו מחר שביתת רעב בת יום אחד בעקבות מותו. 

כרזה של משרד האסירים הפלסטיני ומועדון האסיר הפלסטיני לזכרו של אלג'עברי

עורכת הדין עביר בכר שמייצגת את משפחתו של אלג'עברי פנתה בבקשה דחופה לחקור את נסיבות המוות ולהורות על נתיחת הגופה בטרם העברתה לרשות הפלסטינית, כשהנתיחה תהיה בנוכחות הפתולוג הפלסטיני ד"ר סאבר אלעאלול.

לפי עו"ד בכר עד עתה המשפחה לא עודכנה בדבר, לרבות מועד מסירת הגופה: "כל שיחותיי עם הפרקליטות ושב"ס העלו חרס. הן הפרקליטות והם שב"ס לא ידעו להשיב אפילו על השאלה מי חוקר את הארוע", לדבריה. 

מתקני הכליאה של הצבא הועברו רק בעשור האחרון לאחריות השב"ס. לאחר בריחת האנס בני סלע מהכלא בשנת 2006, הוחלט שכל מתקני הכליאה בישראל יהיו באחריות השירות. בשנים 2008-2005 הועברו לשב"ס מתקני הכליאה של המשטרה וצה"ל, ואתם קיבל הארגון אוכלוסייה שמוגדרת בסיכון הגבוה ביותר להתאבדות.

מחקרים בארץ ובעולם מראים שרוב המתאבדים בבתי הסוהר הם "עצורי ימים" או "עצורים עד תום ההליכים", אנשים שדינם לא נגזר עדיין והם נתונים במצב הנפשי הקשה ביותר.

בשב"ס מנסים בשנים האחרונות להילחם בתופעת ההתאבדויות בין כותלי הכלא, ביתר שאת מאז התאבדותו של דודו טופז. אחד הצעדים שננקטו הוא הטלת האחריות במקרה של התאבדות על כלל המשרתים בארגון. בעבר, במידה ואסיר היה מתאבד, האחריות היתה מוטלת על העובד הסוציאלי שלא הצליח לאתר את הבעיה.

כיום נושא ההתאבדות הוא חלק מההכשרה של סוהרים ובכל חצי שנה נבחן כל סוהר בשב"ס על הנושא באמצעות תוכנת מחשב.

בידי השב"ס כמה אמצעים למניעת התאבדויות, בהם "תא חללית" המרופד כולו במזרונים, התקנת מערכת המזהה תנועה ונשימה של אסיר בתא וברזים גמישים שעליהם לא ניתן להיתלות. כמו כן נבחן שימוש במערכת "צמיד לחיים", שמוצמד לידו של האסיר ומפעיל אזעקה במקרה של היעדר דופק או נשימה. כמו כן נבדקה גם הצעה לשימוש במדי אסיר מנייר ומצעים מנייר שאין דרך להתקין מהם חבל תלייה, אך לעת עתה היא אינה מיושמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ