צה"ל פתח בחקירה פלילית של חמש תקריות ב"צוק איתן"

בפרקליטות הצבאית אמרו כי מבדיקת הרג ארבעת הילדים בחוף בעזה והפגיעה בבית ספר של אונר"א עולה חשד סביר לפעולה שלא בהתאם לכללים בצה"ל

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הפרקליטות הצבאית הורתה למצ"ח לפתוח בחקירה פלילית של חמש תקריות בחשד להפרה של הדין הבינלאומי בעת הלחימה ברצועת עזה. הוועדה בראשות האלוף נועם תיבון, שתחתיה פועלים שישה צוותים, החלה לבדוק 44 תקריות ומתכוונת לבדוק בסך הכל 99 אירועים. הצוותים יבדקו גם את הפעילות הצבאית ברפיח בעקבות חטיפת גופתו של סגן הדר גולדין והפעלת "נוהל חניבעל". הוועדה סיימה עד כה לבדוק 12 תקריות, ואלו הועברו לפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, לצורך מתן חוות דעתו. 

האלוף עפרוני המליץ לפתוח חקירת מצ"ח בשני אירועים, בהם הרג ארבעה ילדים מאש חיל האוויר בחוף הים בעזה. ממצאי הוועדה ביססו "יסוד סביר לחשד כי התקיפה בוצעה שלא בהתאם לכללים המחייבים את צה"ל" - כך מסר רס"ן הראל וינברג, סגן הפרקליט לעניינים מבצעיים, לארגון "עדאלה", בנוגע לחקירת מותם של ארבעת הילדים.

חקירה נוספת נפתחה בנוגע לפגיעה בבית הספר של אונר"א בבית חאנון, שבה נהרגו 15 פלסטינים. בתחקיר הצה"לי נטען לאחר התקפה שחצר בית הספר היתה ריקה בעת הירי. במקרה זה סבורים בפרקליטות הצבאית כי קיים "יסוד סביר לחשד כי באירוע נעשתה חריגה מהכללים המחייבים את כוחות צה"ל".

בית הספר של אונר"א שנפגע בהפגזה בבית חאנון, ביולי האחרוןצילום: AP

בנוסף, ייחקר מקרה בו נער בן 17, שנעצר באזור חוזעה שליד חאן יונס על ידי כוח גבעתי, טען כי שימש כמגן אנושי. טענותיו של הנער פורסמו, בין היתר, בכתבה ב"ניו יורק טיימס". חקירה נוספת נפתחה לאחר שאשה פלסטינית נהרגה בדהנייה מירי, אף שיציאתה מאזור הלחימה תואמה עם כוחות צה"ל מראש. חקירה אחרת תעסוק בחשד לביזה במקרה שבו הודה חייל מחטיבת גולני כי לקח לעצמו כסף מבית בשג'עייה.

עד כה החליט הפצ"ר שלא לפתוח בחקירת מצ"ח בשבע תקריות נוספות במהלך הלחימה, ביניהן הפגיעה בבית משפחת קוארע בחאן יונס ב-8 ליולי. בית המשפחה הופצץ מהאוויר לאחר שבוצע נוהל "הקש בגג", אך בני המשפחה שבו לבית ושבעה מהם נהרגו. התחקיר הצבאי מצא כי לא ניתן היה להסיט את הטיל שכוון לבית ועל כן אין חשד להפרה של הדין הבינלאומי, אך המליץ לבחון את הנהלים כדי למנוע הישנות אירועים כאלה בעתיד. 

עוד הוחלט שלא לחקור את האירוע שבו הותקפה בשכונת רימאל שבעזה מכונית שסומנה באותיות TV, סימון שלא ניכר בתצלום שתיעד את התקרית. בתקיפה נהרג חאמד שיאהב, שלפי דיווחים פלסטיניים היה נהג בסוכנות הידיעות המקומית "מדיה 24", אך בצבא טוענים כי למכונית הוכנס אמצעי לחימה, ומגדירים את שיהאב פעיל טרור. בצבא נטען שסימון המכונית כרכב תקשורת נועד להסוות את הובלת אמצעי הלחימה, אך לא זוהה בזמן אמת על ידי צה"ל. בפרקליטות הצבאית ציינו כי "לא היה בסימן זה כדי למנוע את תקיפת הרכב".

"הצוותים מוסמכים לתפוס כל חומר קיים ויכולים לגבות עדויות מאנשי צבא ומאזרחים, גם פלסטינים", אמר היום קצין בכיר בפרקליטות הצבאית בשיחה עם כתבים. "כאשר יש חשד סביר להפרת הדין הבינלאומי, מעמיקים (את הבדיקה) באמצעות חקירת מצ"ח. לא כל חקירה פלילית מגיעה לכתב אישום, ואני דוחה על הסף את הסטטיסטיקה הזו (שמנסה לבדוק כך את יעילות המערכת) - זה טיעון דמגוגי ולא מקצועי".

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הודיע היום כי הוא בוחן אפשרות להקמת ועדת חקירה נוספת, שתבדוק את נסיבות הפגיעה במוסדות ובעובדי האו"ם ברצועת עזה במבצע "צוק איתן". לפי באן, שהתראיין לעיתון "אל-חיאת", ועדה זו תפעל בנוסף לוועדה שהקמתה כבר אושרה, הבוחנת האם צה"ל ביצע פשעי מלחמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ