המשטרה בודקת חשד למסירת מסמכים סודיים ממקורבי ברק או גלנט לאזרחים

המסמכים כוללים עדויות שמסר המועמד לרמטכ"לות יואב גלנט למבקר המדינה ובהן חשף בין היתר תוכניות ללחימה בחמאס ומערכות נשק רגישות. החקירה בעניין התעכבה חודשים ללא הסבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), שהודיעה בשבוע שעבר על סיום חקירתה בספיחי פרשת בועז הרפז, "תיק 404", פתחה השבוע בבדיקה נוספת ונפרדת - "תיק חדש", לדברי מקור משטרתי בכיר - של מידע שהגיע אליה בחקירה הקודמת, אך שהטיפול בו עוכב עד כה, ללא הנמקה. 

ראש יאח"ה, תת־ניצב אפרים ברכה, מינה צוות שאחד מחבריו הוא רב־פקד עו"ד עודד ראם, לבדיקת חשד כי מסביבתו של שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, או מקרב תומכיו של האלוף במילואים יואב גלנט, נמסרו מסמכים סודיים ביותר לאזרחים שאינם מורשים להיחשף אליהם. המסמכים כוללים ניתוח של פערי האיסוף המודיעיני במערכים שונים באמ"ן, יחסי הארגונים השותפים־יריבים בקהילת המודיעין, תוכניות מבצעיות של פיקוד הדרום ללחימה בחמאס וכינויים מסווגים של מערכות נשק.

לפי אמות המידה המחמירות ששימשו את יאח"ה בחקירת תיק 404, ניתן להניח שהחומר שעותקיו רבצו במשרדיה בלוד ללא טיפול מועבר תחילה לחוות דעת של ראש מחלקת ביטחון מידע בצה"ל, אלוף־משנה אורי הורביץ. על קביעותיו של אל"מ הורביץ באשר לסיכון הגלום בשיחות רקע עם עיתונאים ובהחזקת מסמכים מסווגים בידי אזרחים, כולל קציני קבע בכירים לשעבר, נשען ייחוס הממד הפלילי לתשתית הראייתית שמצאו החוקרים בתיק 404.

ברק וגלנט, ב-2010צילום: REUTERS

יאח"ה התמהמהה למעלה מחמישה חודשים בפתיחת התיק החדש, אף שידוע לה מאז סוף מארס כי המידע ממשיך להימצא בידי אנשים שאינם שותפי סוד. ההתמהמהות עשויה להביא בהמשך לחקירת מח"ש נגד קצינים ביאח"ה בגין התרשלות.

הימנעות המשטרה עד כה מחקירת החשדות שבמרכז התיק החדש תמוהה במיוחד, לנוכח טענת יאח"ה שנמצאה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של הפרת אמונים וגילוי בהפרת חובה - כלומר גילוי ידיעה לאדם שאינו מוסמך לכך - מצד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, משום ש"מסר לעיתונאים מידע ברמת סיווג 'סודי ביותר'" ולמעלה מכך; וכי נגד עוזר הרמטכ"ל לשעבר אל"מ ארז וינר ודובר צה"ל לשעבר תא"ל אבי בניהו "התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות התרשלות בשמירת ידיעות שהגיעו לידיהם - ברמת סיווג 'סודי' ולמעלה מכך, שהוחזקו ללא אישור וללא סמכות - וסיכון ביטחון הידיעה".

פרקליטיו של בניהו, עורכי הדין איל רוזובסקי וציון אמיר, פנו לקציני יאח"ה ברכה, ראם וסגן־ניצב יורם נעמן שלוש פעמים, ב–26 במארס, ב–18 ביוני וב–23 ביוני, והתריעו בפניהם על המצאות מסמכים סודיים ביותר בידי משרד הפרסום "מקאן אריקסון", שנגדו ניהל בניהו תביעת דיבה (שהסתיימה בהליך גישור, ללא שמיעת ראיות). ברכה וחוקריו העדיפו להתעלם מההתרעות. רק לאחר שעורכי הדין פנו לפרקליטה המלווה - של התיק הקודם, אם כי לא בהכרח של התיק החדש - מפרקליטות מחוז תל אביב, עו"ד טוני גולדנברג, והתלוננו על הסיכון הביטחוני ועל אכיפה בררנית, הורה ברכה לפתוח בבדיקה.

רוזובסקי ואמיר העבירו ליאח"ה בסוף מארס אסופת מסמכים שקיבלו ממקאן אריקסון כחלק מההליך האזרחי שניהל בניהו נגד משרד הפרסום. "יש להניח כי מסמכים אלה נמצאים גם במקומות אחרים", הזהירו. המסמכים "כוללים גם חומרים סודיים רבים, בדרגות סודיות שונות, ובין היתר הסיווג 'סודי ביותר'".

מימין: ברק ואשכנזי, שני משמאל: גלנט, ב-2010צילום: אוליבייה פיטוסי

דאגה מיוחדת אמורות לעורר, לדעת פרקליטי בניהו, "שתי תרשומות מפגישות באפריל 2011, כשנמסרה עדותו של האלוף גלנט לנציגי משרד מבקר המדינה בפרשת הרפז. בתרשומות אלה, המוגדרות כ'סודיות ביותר', התייחס גלנט בהרחבה לנושאים ביטחוניים רגישים ביותר". 

ברשימת העדים שביקש משרד הפרסום לזמן מטעמו בהליך מול בניהו, וש"נפגשו עם עורכי הדין של משרד הפרסום ומסרו להם מידע ומסמכים", נכללו גלנט, ראש מטהו של ברק יוני קורן, העיתונאית איילה חסון ואחרים - לדברי עורכי הדין. "בהחלט אפשרי שהמסמכים נמסרו למשרד הפרסום על ידי מי מגורמים אלה או באמצעותם, וברור כי הדבר מחייב בדיקה. בנוסף, שיתפו פעולה עם המשרד בהליך המשפטי ברק והעיתונאי אלכס פישמן, ואין לפסול את האפשרות כי הם המקור לחלק מהמסמכים שנמסרו", ציינו עורכי הדין בפנייתם למשטרה.

באחד ממסמכי גלנט, שחוברו כחודשיים לאחר ביטול מינויו לרמטכ"ל, טען גלנט באזני ראש החטיבה לביקורת הביטחון במשרד מבקר המדינה, האלוף במילואים יעקב (מנדי) אור, כי "במשך החודשים שבהם למדתי את תפקיד הרמטכ"ל הבנתי שמערכת המודיעין נמצאת בשפל - שנגרם בתקופת אשכנזי וראש אמ"ן בתקופתו, אלוף עמוס ידלין". לטענת גלנט, "ידלין התחיל לתת הערכת מודיעין בהתאם לדעת אשכנזי".

להמחשת מצבו החמור של המודיעין בצה"ל, נקב גלנט בשמותיהם ובמספריהם של ארבעה מערכים ויחידות, שאחד מהם "השתפר" ושלושה נחלשו. מערך איסופי חשוב נפגע, "ונפגעו מערכים קשורים אליו", במערך שני של איסוף ומבצעים "התרחשו דברים חמורים מאוד ונפגעו מאוד תפוקותיו" ויחידה מסוימת "הולכת ומאבדת יכולות". גלנט חשף עוד את רקמת הקשרים בין הגורמים הצבאיים והאזרחיים השונים בקהילת המודיעין: "מערכות היחסים בין אמ"ן למוסד ובין אמ"ן לשב"כ היו גרועות ביותר".

במסמכים המתעדים שתי שיחות קודמות של גלנט עם אנשי מבקר המדינה ושנמסרו למקאן אריקסון פירט אלוף פיקוד הדרום, שהיה מפקד מבצע "עופרת יצוקה", את החלופות השונות לפעולות מהאוויר ומהקרקע, כולל כינויי הצופן שלהן. במסמך נוסף מופיע כינוי סודי של מערכת נשק שצה"ל מפעיל בעזה ובגזרות שונות.

אסופת המסמכים שמשרד הפרסום קיבל ממקורותיו כוללת גם תכתובת סודית ביותר ("רגיש, אישי למכותב בלבד") בין הרמטכ"ל אשכנזי לראש השב"כ יובל דיסקין ואחרים, תצהירים ששלחו ברק וגלנט למבקר המדינה ותמלילי שיחות בין אשכנזי לעוזריו ובין וינר להרפז.

המסמכים אינם עוסקים רק בנושאים סודיים. יש בהם גם עדויות של גלנט על סגנונו ("אמרתי לבניהו, על נציג דובר צה"ל בפיקוד הדרום: תחזיר את חיית המחמד שלך לכלוב, אחרת אהרוג את שניכם"); על אשכנזי ("בראש המערכת הצבאית עמד נוכל, דוקטור ג'קיל ומיסטר הייד", שרחש כלפיו "קנאה ושנאה", כי "פתאום התברר שבמטכ"ל יש מישהו שיודע יותר ממנו"); על קשריו עם עיתונאים, לא בהכרח באישור ("לא היתה לי ברירה"); על בקשתו מאשכנזי, לאחר שסירב למנותו לסגנו, שיאפשר לו לכהן כראש אמ"ן שנה וחצי בלבד; על תת־אלוף משה (צ'יקו) תמיר, מפקד אוגדת עזה בתקופתו, שהסתבך ברישום כוזב במסמך צבאי ("אני מודע לחסרונותיו, וכמובן איני תומך במה שעשה, אני לא נגד אמירת אמת, אבל צריך לעשות ממוצע של חסרונות ויתרונות"); ועל חסידו יוני קורן, שפעל למענו אצל ברק ("קורן לא משפיע על ברק. קשר עם קורן יכול רק להזיק").

על עצמו, מלמדים מסמכי גלנט, היתה לו דעה טובה למדי. על פרשת האונייה הטורקית "מאווי מרמרה" אמר: "אני היחיד בצה"ל שמצא תוכנית שתפעל באופן הטוב ביותר", ולראש הממשלה בנימין נתניהו גילה גלנט, סמוך לאותה עת, "אני הכי מתאים להיות רמטכ"ל". צניעות, ככל הנראה, לא יחפשו חוקרי יאח"ה, גם כשבדיקת המשטרה תהפוך לחקירה גלויה, לגביית עדויות ולפשיטה על משרדים לצורך איתור מסמכים סודיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ