נתניהו: ישראל מבצעת את חלקה במאבק נגד דאעש

ראש הממשלה אמר כי אל מול איומי הטרור יש להגדיל את תקציב הביטחון והזהיר שלא לחזק את איראן על מנת להחליש את המדינה האיסלאמית

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) בכנס הלוחמה בטרור במרכז הבינתחומי בהרצליה כי לאור איומי הטרור ובראשם ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) יש להגדיל את תקציב הביטחון בצורה משמעותית. נתניהו אמר את הדברים גם על רקע דיוני תקציב המדינה לשנת 2015 שמתקיימים בימים אלה ודרישת צה"ל להגדיל את תקציב הביטחון. 

"מול המציאות החדשה צריך לשנות את סדר העדיפויות שלנו", אמר נתניהו. "אי אפשר להילחם את מלחמות האתמול. צריך להגדיל את תקציב הביטחון בצורה אחראית שלא תוביל להגדלה חסרת רסן של הגירעון. צריך לשמור על האיזון בין צורכי הביטחון הגדלים לבין צורכי הכלכלה האחראית". נתניהו הוסיף כי ישראל צריכה להצטייד בכמות גדולה של מערכות הגנתיות כמו "כיפת ברזל" אך גם בכמות גדולה של נשק התקפי כמו טילים מדויקים.

במהלך נאומו הביע נתניהו תמיכה בקואליציה הבינלאומית שמגבש נשיא ארה"ב ברק אובמה נגד ארגון המדינה האיסלאמית. "ישראל תומכת בצורה מלאה בקריאתו של הנשיא אובמה לפעולה בינלאומית מאוחדת נגד ארגון המדינה האיסלאמית", אמר. ראש הממשלה ציין כי ישראל תורמת גם כן לקואליציה הבינלאומית שמוקמת. "ישראל מבצעת את חלקה במאבק נגד ארגון המדינה האיסלאמית", הדגיש. "חלק מהדברים ידועים יותר וחלק מהדברים ידועים פחות".  

נתניהו נואם במרכז הבינתחומי, היוםצילום: אבישג שאר ישוב

עם זאת, שיגר נתניהו מסר לממשל האמריקאי ולשאר הקהילה הבינלאומית לפיו אסור לעשות ויתורים מול איראן בנושא תכנית הגרעין שלה כדי לגייס אותה למאבק בארגון המדינה האיסלאמית. "איננו יכולים לשכוח את הטרור השיעי בשעה שאנחנו עומדים מול הטרור הסוני", אמר נתניהו. "אסור לנו לאפשר לקיצונים השיעים להתחזק כדי להחליש את הקיצונים הסונים. אסור לנו לאפשר לקיצונים השיעים או לקיצונים הסונים להשיג נשק גרעיני".  

נתניהו התייחס למו"מ בין איראן למעצמות המערב בעניין תכנית הגרעין שיתחדש בשבוע הבא בניו-יורק וטען כי עסקה טובה עם איראן תהיה כזו שדומה לעסקה מול סוריה בנושא פירוק הנשק הכימי. "איראן מעוניינת לשמור את החומר הגרעיני המועשר שבידיה ואז יום אחד, בשעה שתשומת לבו של העולם ממוקדמת במשבר בינלאומי אחר, לגרש את הפקחים ולפרוץ קדימה לפצצת אטום", אמר, "אם איראן תשיג נשק גרעיני אתם תראו דברים שלא העלתם על דעתכם שאפשריים – הטרור האולטימטיבי".

ראש הממשלה אמר עוד כי מדינות ערביות רבות באזור מבצעות הערכה מחדש של יחסיהן עם ישראל לאור העובדה שהן מתמודדות עם אותם אויבים. הוא הדגיש עוד כי חמאס וארגון המדינה האיסלאמית הם "שני ענפים של אותו עץ מורעל". לדבריו, לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר ישראל התאבלה, אבל בעזה חגגו וחילקו ממתקים. הוא הוסיף כי אחרי שמנהיג אל-קאעידה אוסמה בן-לאדן חוסל ע"י ארה"ב בישראל חגגו ובעזה התאבלו. "זה קו השבר המוסרי", אמר. 

לוחם בצפון סוריה מניף את דגל המדינה האיסלאמית, בחודש שעבר צילום: אי־פי

אתמול כינס נתניהו דיון על ההתמודדות עם חדירה אפשרית של ארגון המדינה האיסלאמית לישראל ולגדה המערבית, כך מסר פקיד בכיר בירושלים. הדיון עסק בין השאר באמצעים משפטיים וביטחוניים שיש לנקוט נגד פעילים תומכי הארגון בקרב ערביי ישראל ובקרב הפלסטינים בגדה.

בישיבה השתתפו השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שרת המשפטים ציפי לבני, ראש השב"כ יורם כהן, היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו ובכירים במערכת הביטחון. שר הביטחון משה יעלון לא נכח בדיון משום שהוא מבקר עתה באזרבייג'אן. "בישיבה נדונה שורת צעדים להחמרת האכיפה מול גילויי הזדהות עם ארגוני הטרור האיסלאמיים באזור", ציין הפקיד הבכיר.

למערכת הביטחון אין מידע על תשתית של ממש של הארגון בישראל, ומדובר ככל הנראה בגילויי תמיכה בלבד. אתמול אמר השר אהרונוביץ' לרשת ב' כי יש סימנים לפעילות הארגון בארץ, אולם סימנים אלה אינם מדאיגים בשלב זה והמשטרה תפעל בהתאם. שלשום התייחס מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לאיום המדינה האיסלאמית ואמר כי פעילי הארגון אינם נמצאים בישראל. "הבעיה עם דעא"ש היא לא הנוכחות הפיזית של לוחמיו, אלא שבעולם האינטרנטי, הצעירים נחשפים לרוח הקיצונית של הארגון ומושפעים ממנה", אמר דנינו בכנס הבינלאומי למדיניות נגד טרור. 

שרת המשפטים ציפי לבני אמרה אתמול כי תפיץ בקרוב הצעת חוק נגד ארגון המדינה האיסלאמית, שתאפשר להעמיד לדין כל ישראלי שיהיה חבר בו. לדברי לבני, דרך התמודדות אפשרית נוספת היא לפתוח בתהליך מדיני עם הרשות הפלסטינית כדי לייצר ציר חזק עם מדינות ערביות שהטרור של המדינה האיסלאמית מאיים גם עליהן. "בלי תהליך מדיני לא נוכל לייצר ברית כזו", אמרה לבני.

לפני כשבוע וחצי הכריז שר הביטחון יעלון על המדינה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת. משמעות ההכרזה היא בעיקר משפטית ותאפשר למערכת הביטחון לפעול כנגד התארגנויות מקומיות המזוהות עם "המדינה האיסלאמית", לעצור העברת כספים לארגון או משאבים אחרים ולפעול כנגד מי שיהיה חבר בארגון או יפעל מטעמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ