בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק: אין מניעה לשאת ולתת עם ישראל

סגנו של משעל יצא בהצהרה חריגה ואמר כי "הלכתית, אין פגם בניהול מו"מ עם הכיבוש". פתח בתגובה: "חמאס מנסה לתפוס את מקום אש"ף"

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

מוסא אבו מרזוק, סגנו של ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, יצא אתמול בהצהרה יוצאת דופן, כנראה הראשונה בסוגה מפיו של בכיר בחמאס, לפיה ״מבחינת הלכתית אין כל פגם בניהול משא ומתן עם כוח הכיבוש. כמו שאנו מנהלים משא ומתן עם נשק כך אפשר עם דיבורים״.

בראיון לתחנת הטלוויזיה ״אל-קודס״ הודה אבו מרזוק כי ״אם המצב יישאר כמו שהוא בנסיבות הקיימות — ואני אומר זאת בגלוי — תנועת חמאס תיאלץ לפנות לדרך הזאת (לניהול משא ומתן עם ישראל) משום שזוהי דרישה עממית בכל רצועת עזה״. אבו מרזוק התייחס לעמדה הקבועה של חמאס שמתנגדת לכל משא ומתן עם ישראל באומרו ״מדיניותנו היא שאין לקיים משא ומתן עם ישראל, אולם על האחרים לדעת שעניין זה איננו אסור״.

הדברים עוררו כצפוי סערה גדולה הן בתנועת חמאס והן ברשות הפלסטינית, שכן הם מהווים סטייה מהותית מן המדיניות ההצהרתית והמהותית של התנועה, על אף שחמאס ניהלה בעבר ומנהלת עכשיו משא ומתן עקיף עם ישראל. בתגובה מטעם הלשכה המדינית של חמאס נאמר כי ״משא ומתן ישיר עם הכיבוש איננו חלק ממדיניות התנועה והוא אינו עומד על הפרק. זו היא העמדה הקבועה של חמאס״. ואולם, תגובה זו אינה שוללת את דבריו של אבו מרזוק וחומקת מלקבוע שזו גם תהיה מדיניותה העתידית של חמאס.

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוקצילום: רויטרס

גם בפתח הגיבו אמש על דבריו של אבו מרזוק. ד״ר חאזם אבו שנב, מבכירי הפתח, אמר אתמול כי אין כל הפתעה בדבריו של אבו מרזוק שכן תנועת חמאס מנהלת מגעים עם ישראל זה כמה שנים — משא ומתן שהביא, בין היתר, להסכם הפסקת האש בשנת 2008. עם זאת, לדברי אבו שנב, החידוש היום הוא בכך שנושא משרה בכירה כל כך בחמאס הוא זה שמפרסם את ההצהרה. לדבריו, ההצהרות הללו מעידות על אסטרטגיה חדשה שמתואמת עם תנועת האחים המוסלמים. הוא הוסיף כי הדבר המעניין הוא הענקת ההיתר ההלכתי לניהול משא ומתן כזה.

אבו שנב אף מתח ביקורת חריפה על המהלך. הוא הזהיר מפני הכוונה שמסתתרת מאחורי הצהרתו של אבו מרזוק, שלדבריו מעידה על כך שחמאס מבקש להכשיר עצמו כחלופה לאש״ף כנציג הבלעדי של העם הפלסטיני. ״כוונה זו תחזיר אותנו לעמדה הקודמת, לפיה חמאס עדיין לא נטשה את שאיפתה לבוא במקום אש״ף״.

מחמוד עבאס ובכירים אחרים ברשות הפלסטינית לא הגיבו על הדברים, כשם שגם חאלד משעל לא התייחס אליהם. מקורות פלסטינים אמרו ל״הארץ״ כי מוטב להמתין לראות אילו תגובות יחוללו הדברים בשורות חמאס, אולם אין להוציא מכלל אפשרות שחמאס עשוי לשקול להפוך למפלגה פוליטית שתשאף להשיג לגיטימיות ערבית ובינלאומית, על פי דגם האחים המוסלמים במצרים.

בעוד כשבועיים עתידות להתחדש במצרים השיחות בין ישראל לפלסטינים סביב הסכם הפסקת האש וייתכן שדבריו של אבו מרזוק נועדו ליצור אווירה חיובית יותר, הן מצדה של מצרים והן מצד מדינות המערב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ