חמאס מודה: ירינו לעבר ישראל מאזורים מאוכלסים

כשבועיים לאחר תחילת הפסקת האש מודים בעזה כי "נעשו טעויות", אך עדיין מאשימים את ישראל בממדי ההרג הגדולים של חפים מפשע

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

כשבועיים לאחר תחילת הפסקת האש בין ישראל לחמאס, מתרבות העדויות לכך שאנשי הזרוע הצבאית בתנועה השתמשו באזורים מאוכלסים לשיגור רקטות לעבר ישראל, ביותר ממקרה אחד, ואף ארגון חמאס עצמו מודה כי נעשו "טעויות".

ואולם בארגון טוענים כי היה זה כורח המציאות ובשל צפיפות האוכלוסין הקיימת ברצועה, התקשו אנשיו להימנע משימוש באזורים אלה. עם זאת, מדגישים בארגון כי ניסו למנוע מאזרחים להתקרב לאזורי הלחימה. את האשמה על ההרג הרב ברצועה, מטילים בחמאס על ישראל ותגובותיה המסיביות לירי, כהגדרתם. ראזי חאמד, בכיר חמאס בעזה, אמר בהקשר זה כי כל הרצועה - מבית חאנון בצפון ועד רפיח בדרום - זו שרשרת עירונית שישראל הפכה לאזור לחימה.

אולם ככל שעובר הזמן, הוויכוח כבר אינו אם חמאס שיגר רקטות מאזורים מאוכלסים אלא מה היתה הקרבה של אתרים אלה לבנייני מגורים. "ישראל טוענת כי רקטות שוגרו מבתי ספר ובתי חולים", אמר דובר מטעם חמאס לאי־פי, "כאשר בפועל השיגור נעשה במרחק של 200 או 300 מטר משם. עם זאת, עדיין נעשו טעויות שעמן היינו צריכים להתמודד". בכך הודה למעשה חמאס לראשונה בכך שהארגון אכן ירה במקרים מסוימים מאזורי מגורים או מתקנים אזרחיים. תיעוד דובר צה"ל של ירי פלסטיני מאזורים מאוכלסים

בכל אופן, לפחות במישור המשפטי הבינלאומי ולקראת תחילת עבודתה של ועדת החקירה של האו"ם בראשות ויליאם שאבאס, עדיין נותר לקבוע אם חמאס השתמש באופן קבוע ומכוון במרחב האזרחי - בתי מגורים, בתי חולים ובתי ספר - לשיגור טילים, מתוך תקווה שישראל לא תגיב בשל כך, כפי שנטען בירושלים. או, שמא תגובותיה של ישראל היו כך או כך מוגזמות, והביאו למותם של אזרחים שכלל לא היו מעורבים בלחימה. תשובות לשאלות אלו עשויות לקבוע אם ישראל, חמאס או שניהם אשמים בהפרת החוק הבינלאומי.

לפי נתונים פלסטיניים, כ-2,200 תושבי הרצועה נהרגו כאשר כ-75% מהם היו אזרחים ובהם יותר מ-500 ילדים. כמו כן דווח כי 11,000 בני אדם נפצעו ברצועה, וכמאה אלף נותרו עקורים. בצד הישראלי נהרגו 73 בני אדם, בהם שבעה אזרחים.

לקראת תחילת העבודה של ועדת החקירה מטעם האו"ם, הפיץ צה"ל עדויות, לרבות תצלומי לוויין, התומכות בטענת הצבא כי זה ניסה ככל האפשר לצמצם את הפגיעה באוכלוסייה חפה מפשע בעזה. ומנגד טוענת ישראל כי חמאס לא עשה כל מאמץ להסוות את מאמציו לגרום לכמה שיותר נפגעים אזרחיים בישראל.

לאורך כל הלחימה, סיפק חיל האוויר הישראלי עשרות סרטונים המראים כיצד חמאס ירה משכונות מגורים, בתי קברות, חצרות בתי ספר ומסגדים. לדברי סגן־אלוף פיטר לרנר מדובר צה"ל, "התירוצים של חמאס שערורייתיים, מטעים ומנוגדים למציאות שתועדה על ידי עיתונאים בינלאומיים על אדמת עזה ולראיות שסיפק הצבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ