הנייה: לא ננהל משא ומתן עם ישראל, לא נוותר על השימוש בנשק

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס התבטא בנושא ימים ספורים לאחר שבכיר נוסף בארגון, אבו מרזוק, אמר ש"אין מניעה לשאת ולתת עם ישראל"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, הודיע היום (שבת) כי חמאס לא יקיים משא ומתן עם ישיר עם ישראל, וכי הארגון לא ינהל כל משא ומתן על שימוש בנשק כתנאי לשיקום הרצועה. הנייה אמר את הדברים ימים ספורים לאחר שבכיר נוסף בארגון, מוסא אבו מרזוק, הצהיר כי "אין מניעה לנהל משא ומתן עם ישראל".  

לדברי הנייה, "נשק ההתנגדות הוא נשק לגיטימי ויישאר כך עד לשחרור כל אדמת פלסטין". הוא הדגיש שנשק ההתנגדות יישאר מחוץ לכל ויכוח, ושהוא מהווה קוו אדום שאין לגעת בו. לפי הנייה, השלב הבא אחרי הלחימה יהיה "טיפול בפצעי העם הפלסטיני" דרך שיקום הרצועה והגשת סיוע ותמיכה. הנייה, שנפגש עם עיתונאים בעזה, אמר כי חמאס לא ייכנס לוויכוחים התקשורתיים והפוליטיים של אחרי הלחימה. 

ביום חמישי התבטא מוסא אבו מרזוק, סגן נוסף של ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, בצורה חריגה ואמר כי ״מבחינת הלכתית אין כל פגם בניהול משא ומתן עם כוח הכיבוש. כמו שאנו מנהלים משא ומתן עם נשק כך אפשר עם דיבורים״.

הנייה בתפילת יום שישי לפני כשבועצילום: רויטרס

בראיון לתחנת הטלוויזיה "אל-קודס" הודה אבו מרזוק כי "אם המצב יישאר כמו שהוא בנסיבות הקיימות - ואני אומר זאת בגלוי - תנועת חמאס תיאלץ לפנות לדרך הזאת (לניהול משא ומתן עם ישראל) משום שזוהי דרישה עממית בכל רצועת עזה". אבו מרזוק התייחס לעמדה הקבועה של חמאס שמתנגדת לכל משא ומתן עם ישראל באומרו "מדיניותנו היא שאין לקיים משא ומתן עם ישראל, אולם על האחרים לדעת שעניין זה איננו אסור".

הדברים עוררו סערה גדולה הן בתנועת חמאס והן ברשות הפלסטינית, שכן הם מהווים סטייה מהותית מן המדיניות ההצהרתית והמהותית של התנועה, על אף שחמאס ניהלה בעבר ומנהלת עכשיו משא ומתן עקיף עם ישראל. בתגובה מטעם הלשכה המדינית של חמאס נאמר כי ״משא ומתן ישיר עם הכיבוש איננו חלק ממדיניות התנועה והוא אינו עומד על הפרק. זו היא העמדה הקבועה של חמאס״. ואולם, תגובה זו אינה שוללת את דבריו של אבו מרזוק וחומקת מלקבוע שזו גם תהיה מדיניותה העתידית של חמאס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ