בתגובה למכתב, קרא נתניהו לחיילי 8200: "המשיכו בעבודתכם החשובה"

חותמי המכתב: תפקיד היחידה חורג מהגנה עצמית. יעלון: "ניסיון נואל ומגונה שמסייע למסעות הדה-לגיטימציה השקריים בעולם נגד ישראל וחיילי צה"ל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה של בוגרי יחידת 8200, חיזק הערב (שבת) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את חיילי היחידה וקרא להם להמשיך בעבודתם החשובה. בדף הפייסבוק שלו כתב ראש הממשלה כי "אזרחי המדינה חבים לכם (חיילי היחידה) תודה על שירותכם המקצועי והמסור למדינת ישראל. המשיכו בעבודתכם החשובה כל כך למען ביטחון אזרחי ישראל".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, גינה את מכתב הסרבנים וחיזק אף הוא את חיילי היחידה על פועלם. "הניסיון לפגוע ביחידה ובפעילותה, באמצעות קריאה לסרבנות המבוססת על טענות שאינן תואמות את דרכה ואת דרכם הערכית של אנשיה, הוא ניסיון נואל ומגונה שמסייע למסעות הדה-לגיטימציה השקריים בעולם נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל, על לא עוול בכפם". 

במקביל, הגיבו הערב החתומים על המכתב לביקורות שהושמעו נגדם, והדגישו כי עבודתם ביחידה חורגת מתחום ההגנה העצמית. בוגרי היחידה החתומים על המכתב אמרו כי העלו את טענותיהם בפני מפקדיהם, אך נענו בשתיקה. הם הוסיפו כי אינם מתכחשים "לתפקידה החשוב של 8200 בשמירה על ביטחון אזרחי ישראל, אך השנים הארוכות בהם שירתנו ביחידה הוכיחו לנו בצורה חד-משמעית כי התפקיד של היחידה בשטחים חורג מהגנה עצמית ולא מדובר במשימות נקודתיות אלא בהגדרת התפקיד של היחידה".

דניאל, סרן במילואים ומיוזמי החתימה על המכתב, אמר היום כי על אף שהוא מבין את הביקורת על מעשה הסרבנות, שהוא בעיניו מעשה "מאוד קשה", הטענות המועלות במכתב צריכות, לדבריו, להדאיג כל אזרח. דניאל ציין כי מטעמים של ביטחון מידע הם אינם יכולים לחשוף את כל שידוע להם, אולם "גם הטענות שכן העלינו צריכים להדאיג כל ישראלי - בעיקר חוסר הכבוד והפגיעה בחפים מפשע". לדבריו, במהלך סוף השבוע קיבלו חותמי המכתב תמיכה מבוגרים נוספים של היחידה. 

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ , הביע התנגדות למכתב. בדברים שכתב היום (שבת)  כתב הרצוג כי הוא מתנגד לסרבנות וסולד מדרך פעולה זו.

הרצוג, ששירת ביחידה כקצין בדרגת רב-סרן, ציין כי פעולות יחידה 8200 "חיוניות לא רק לזמן מלחמה אלא דווקא ובעיקר לשלום. כשמדברים על הסדר מדיני וקביעת גבולות מדברים על תחנות התראה ויכולות מודיעיניות כדי לאתר ולבלום את הכוחות הקיצונים שיעשו הכול כדי לחבל בשלום".

עם זאת ציין יו"ר האופוזיציה כי ייתכן שנעשו טעויות, אך "יש דרכים כיצד להתלונן וכיצד להביא את הטענות לבירור ולדיון. אני גם חושב שיש דרכים לשנות ובוודאי כשיש תחושה של עוול שנעשה במקום כזה או אחר, אבל לא בעידוד וקריאה לסרבנות או בפרסום עולמי מזיק, שאת מחירו נשלם אנחנו, אזרחי ישראל".

תנועת "יש גבול" המסייעת לסרבנים התייחסה לדבריהם של יעלון ונתניהו ופנתה אליהם באופן ישיר: "אתם מודים לחיילי 8200 על שירותם המקצועי ביד אחת, ובידכם השנייה מטילים עליהם להמשיך לבצע פשעי מלחמה. אתם שולחים חיילים למות במלחמות ברירה, מדרדרים את ישראל לתהומות לא דמוקרטיים בבחירתכם להמשיך את השליטה בעם אחר, ובאותה העת אתם חיים בביתכם הממוגן. במקום להקשיב לקולם הצלול של סרבני 8200, הקורא לכם לסיים את השליטה במיליוני פלסטינים, אתם ממשיכים בדרך המלחמות והדם. אתם קוראים לחיילי 8200 להמשיך בעבודתם למען אזרחי ישראל. ביטחון אזרחי ישראל יושג רק כשתסיימו את תפקידכם וישראל תתחיל לחפש פתרון מדיני לפתרון הסיכסוך".

תנועת "שמאלה" החדשה, המציגה עצמה כתנועת שמאל-ציוני, מחתה נגד מכתב הסרבנים. ערן חרמוני, מראשי התנועה שהיה בעבר יושב ראש המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, מסר כי "הסרבנות - מימין ומשמאל - היא שורש כל רע. מדובר בתופעה ש'שמה פס' על הדמוקרטיה. אנו חלוקים לחלוטין על מדיניות הממשלה וסבורים שהמשך השליטה בעם אחר ימיט אסון על החזון הציוני, אך ניאבק בכך רק באופן דמוקרטי ולא נסכים לשום צעד שיפגע בצה"ל".

האלוף (במיל') דני רוטשילד אמר בהתייחס למכתב כי "ללא יחידת 8200 מבצע צוק איתן היה נראה אחרת בכל המובנים". רוטשילד, שאמר את הדברים באירוע שבתרבות בחולון, ציין כי "לאחר המכתב של המתנגדים ב-8200 יצא אתמול מכתב של תומכים. אלה גם ואלה לא היו צריכים להישלח. אנחנו חלק מהחברה הישראלית הדמוקרטית".

מכתבם הפומבי של 43 מבוגרי היחידה כנגד הפעולות שביצעו במסגרת יחידת המודיעין 8200, עורר דיון נרחב. הקצינים והחיילים הודיעו כי הם מסרבים לקחת חלק בפעולות נגד פלסטינים, ונימקו כי "קיימת תפיסה שהשירות בחיל המודיעין נטול דילמות מוסריות ותורם אך ורק לצמצום האלימות והפגיעה בחפים מפשע. אולם, במהלך השירות הצבאי למדנו כי המודיעין הוא חלק בלתי נפרד מהשליטה הצבאית בשטחים".

כך למשל טענו חותמי המכתב כי האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים חשופה לגמרי לריגול ולמעקב של המודיעין הישראלי, וכי אין פיקוח על שיטות האיסוף הללו. עוד טענו כי המידע משמש לרדיפה פוליטית, לגיוס משתפי פעולה, וכי בחלק מהמקרים מידע פרטי אודותיו של אדם עלול לשמש כנגדו כמעין סחיטה בעתיד לטובת מסירת מידע לרשויות הצבא. "המודיעין מאפשר שליטה מתמשכת על מיליוני אנשים, פיקוח מעמיק וחודרני ופלישה לרוב תחומי החיים. כל אלה לא מאפשרים חיים נורמליים, מתדלקים עוד אלימות, ומרחיקים את סיום הסכסוך", אמרו חותמי המכתב. בצה"ל הגיבו לדברים ואמרו כי איסוף המידע נעשה לצורכי מודיעין בלבד, וכי הטענות הקונקרטיות של חותמי המכתב לא מוכרות באגף המודיעין.

חלק מבוגרי היחידה ששוחחו עם "הארץ" אמרו בימים האחרונים כי מדובר ביחידה כל כך גדולה, בה משרתים בכל זמן נתון אלפי חיילים, כך שאין פלא כי עשרות מבוגריה יוצאים כעת באופן פומבי כנגד המדיניות הצה"לית. עם זאת, לדברי איש מילואים ביחידה, השירות ביחידה עצמה במילואים כמעט והתנדבותי, כך שמי שאינו מרגיש בנוח עם פעולותיה יכול בנקל שלא לקחת בהן חלק, ולכן בעיניו קריאת הסרבנות היא בעיקר אקט של מחאה פוליטית, ולא מחאת "סירוב של ממש".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ