הבנק העולמי: ההגבלות על הכלכלה הפלסטינית מונעות צמיחה

דו"ח של הבנק העולמי מצביע על המכשולים הרבים המונעים מהכלכלה בשטחי הרשות להתפתח, אך קובע שיש פוטנציאל גדול לשיקומה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

דו"ח של קובע כי אי היציבות המדינית בשטחי מהווה מכשול בפני כל אפשרות לצמיחה כלכלית. אי היציבות הזו, לפי הדו"ח, נובעת מהסכסוך עם ישראל, מהממשל הצבאי, מהפילוג הפנים־פלסטיני ומהגבלות התנועה לתושבי השטחים. עוד נאמר כי המגזר הפרטי הפלסטיני תלוי ברובו בעסקים קטנים יחסית ובינוניים בהשקעות מוגבלות שמשאירים את הכלכלה הפלסטינית מבודדת מהכלכלה העולמית.

הדו"ח, שפורסם ביום חמישי, קבע עוד כי תנועת המסחר הפלסטינית מוגבלת מאוד בשל המחסומים וההגבלים שמטילה ישראל - עובדה שמונעת כל אפשרות לצמיחה בגדה המערבית. הייצוא מרצועת עזה כמעט שאינו קיים והייבוא נתון לפיקוח ולעיכובים רבים.

השוק בעזה במהלך הפסקת אש הומניטרית בחודש יוליצילום: AP

סטין יורגינסון, המנהל האזורי של הבנק העולמי בגדה המערבית וברצועת עזה, אמר כי יש צורך במגזר פרטי פעיל ואפקטיבי כדי לתמוך בכלכלה ולהשיג פיתוח כלכלי וחברתי בשטחי הרשות הפלסטינית שמתמודדת עם ירידה בהכנסה ועליה מתמדת באבטלה. לדבריו, יש צורך בשיפור חופש התנועה כדי לעודד משקיעים ואת פיתוח המגזר התעשייתי וספקי השירותים השונים.

הדוח מציג נתונים מעודדים על הפוטנציאל הקיים בכלכלה הפלסטינית, לרבות בתחום הטכנולוגיה והתקשורת ואיכות הסביבה, כמו גם נתונים על נכונותם של משקיעים פלסטינים להמשיך ולהשקיע בשטחי הרשות תוך שיתוף פעולה עם משקיעים זרים.

נבילה עסאף, מחברת הדו"ח ומומחית בפיתוח המגזרים הפרטיים מטעם הבנק הבינלאומי, אומרת שהמסמך מצייר תמונה עגומה של המצב בכלכלי בשטחי הרשות, אך מוכיח מנגד שיש פוטנציאל גדול לפיתוח בהייטק בתקשורת ובייצור תרופות, למשל. "יש ליצור אווירה מדינית וכלכלית מתאימה שתסייע לכלכלה הפלסטינית", אמרה עסאף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ