"הארץ"

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, מתח הבוקר (ראשון) ביקורת חריפה על מכתב הסרבנות של 43 חיילי המילואים המשרתים ביחידת המודיעין 8200. אלמוז כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי בצה"ל רואים את המעשה בחומרה והוסיף כי "הטיפול המשמעתי יהיה חד וברור".

לדברי אלמוז, החיילים והמפקדים החתומים על המכתב ניצלו את הצבא להבעת עמדה פוליטית. "אין מקום לסרבנות בצה״ל. יש מחלוקות ויש עמדות פוליטיות. חגיגה של דמוקרטיה. אנחנו בצה״ל, מהווים מכנה משותף, אולי הרחב ביותר בחברה הישראלית, ומקפידים שבעתיים על הבעת עמדות פוליטיות בפורומים שלא נועדו לשם כך. אז מה היה כאן בעיניי? ניצול השירות הצבאי להבעת עמדה פוליטית".

לטענת אלמוז, "רק עשרה מתוך 43 החותמים על המכתב שייכים באמת למעגל העשייה והשאר הם חיילים המשרתים במעטפת".

שלשום פרסמו 43 יוצאי יחידת 8200 מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, הרמטכ"ל בני גנץ, וראש אגף המודיעין, האלוף אביב כוכבי ובו הצהירו: אנו מסרבים לקחת חלק בפעולות נגד פלסטינים. בין החותמים קצין בדרגת רב־סרן ושני קצינים בדרגת סרן במילואים, וכן אנשי מודיעין נוספים, ביניהם גם קצינים ונגדים בתפקידים מקצועיים ששירתו ביחידת המודיעין.

במכתב מנמקים חותמיו כי "קיימת תפיסה שהשירות בחיל המודיעין נטול דילמות מוסריות ותורם אך ורק לצמצום האלימות והפגיעה בחפים מפשע. אולם, במהלך השירות הצבאי למדנו כי המודיעין הוא חלק בלתי נפרד מהשליטה הצבאית בשטחים". בין היתר טוענים חותמי מכתב הסרבנים כי אין פיקוח על שיטות איסוף המודיעין, המעקב והשימוש במידע שנאסף כלפי פלסטינים.

43 הסרבנים, שחלקם משרתים במילואים, סבורים כי המידע, שנאסף ונאגר במערכות הצבא, "פוגע בחפים מפשע ומשמש לרדיפה פוליטית וליצירת פירוד בחברה הפלסטינית באמצעות גיוס משתפי פעולה והפניית חלקים מהחברה הפלסטינית נגד עצמה". על כן, אומרים חותמי המכתב, הם לא מסוגלים "מצפונית להמשיך ולשרת את המערכת הזו ולפגוע בזכויותיהם של מיליוני בני אדם".

בסיס של 8200 במרכז הארץ. לא מסוגלים "להמשיך לפגוע בזכויותיהם של מיליוני בני אדם" צילום: דודו בכר

החותמים על מכתב הסרבנים ענו להודעת דובר צה"ל: "במקום להגיב לטענות המוסריות הקשות שהעלנו במכתבנו, מבצע דובר צה"ל מניפולציה בתיאור תפקידם של החותמים כאשר הוא יודע שמגבלות ביטחון שדה מונעות מאתנו לענות לכך בצורה ישירה. זה פשוט לא נכון לומר שרק לעשרה מהחותמים הייתה מעורבות בעניינים שעליהם מתייחס המכתב".

גם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) התייחסה למכתב בדף הפייסבוק שלה. "אם עשיתם דברים כל כך לא מוסריים, למה לא סירבתם פקודה בזמן אמת?", כתבה היום (ראשון), "הייתם מסרבים, נשפטים, מודחים מהיחידה, משלמים מחיר, וחיים בשלום עם מצפונכם. כך עושים אנשים שמצפונם מייסר אותם באמת. כולכם מכירים את הסיפור על סגן א' מ-8200 ששירת גם הוא בזירה הפלסטינית, סירב פקודה כי חשב שדגל שחור מתנוסס מעליה, והודח. למה לא הלכתם בעקבותיו? כמה נוח כעת באזרחות, לייצר את הנרטיב שלא העזתם לייצר בצבא, מלווה בצילומי דוגמנות מעוצבים. פחדנים".

אתמול חיזק נתניהו את חיילי היחידה וקרא להם להמשיך בעבודתם החשובה. בדף הפייסבוק שלו כתב ראש הממשלה כי "אזרחי המדינה חבים לכם (חיילי היחידה) תודה על שירותכם המקצועי והמסור למדינת ישראל. המשיכו בעבודתכם החשובה כל כך למען ביטחון אזרחי ישראל".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, גינה את מכתב הסרבנים וחיזק אף הוא את חיילי היחידה על פועלם. "הניסיון לפגוע ביחידה ובפעילותה, באמצעות קריאה לסרבנות המבוססת על טענות שאינן תואמות את דרכה ואת דרכם הערכית של אנשיה, הוא ניסיון נואל ומגונה שמסייע למסעות הדה-לגיטימציה השקריים בעולם נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל, על לא עוול בכפם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ