נתניהו: ההשמצות נגד אנשי 8200 חסרות בסיס. הסרבנים ראויים לגינוי

לדברי ראש הממשלה, קבוצת הסרבנים עושה "שימוש פוליטי פסול בצה"ל, הצבא מבצע את המשימות שאנו מטילים עליו כדי לשמור על הביטחון"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה היום (ראשון) בנאומו בוועידת הסייבר באוניברסיטת תל אביב את "מכתב הסרבנות" של 43 אנשי מילואים מיחידה 8200 באמ"ן. "זה מעשה ראוי לגינוי ושימוש פוליטי פסול בצה"ל", אמר נתניהו.

לדברי נתניהו, "צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם והוא מבצע את המשימות שאנחנו מטילים עליו כדי לשמור על הביטחון. מהיכרות רבת שנים שיש לי עם אנשי יחידה 8200, ההשמצות חסרות הבסיס שהושמעו נגדם לא יפגעו בעבודה החשובה כל כך שהם עושים למען ביטחון המדינה. ואני אומר להם - המשיכו".

אמש חיזק נתניהו את חיילי היחידה וקרא להם להמשיך בעבודתם החשובה. בדף הפייסבוק שלו כתב ראש הממשלה כי "אזרחי המדינה חבים לכם (חיילי היחידה) תודה על שירותכם המקצועי והמסור למדינת ישראל. המשיכו בעבודתכם החשובה כל כך למען ביטחון אזרחי ישראל".

נתניהו בכנס הסייבר, הערב בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

מפקד יחידת 8200, תת אלוף א', שלח היום אגרת לחייליו ובה קרא להם לדווח למפקדים על כל התלבטות או בעיה העולה בעבודתם, במקום לכלי התקשורת.  מבדיקה שנעשתה באמ"ן עולה לטענת הצבא כי רק כשליש מחותמי המכתב משרתים במילואים בתחום הקשור באיסוף מידע שעליו נסבה הביקורת של החותמים ורק אחד עשה מילואים בתפקידו בשנים האחרונות.

הבוקר מתח דובר צה"ל, תת אלוף מוטי אלמוז, ביקורת חריפה על מכתב הסרבנות של 43 חיילי המילואים. אלמוז כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי בצה"ל רואים את המעשה בחומרה והוסיף כי "הטיפול המשמעתי יהיה חד וברור".

לדברי אלמוז, החיילים והמפקדים החתומים על המכתב ניצלו את הצבא להבעת עמדה פוליטית. "אין מקום לסרבנות בצה״ל. יש מחלוקות ויש עמדות פוליטיות. חגיגה של דמוקרטיה. אנחנו בצה״ל, מהווים מכנה משותף, אולי הרחב ביותר בחברה הישראלית, ומקפידים שבעתיים על הבעת עמדות פוליטיות בפורומים שלא נועדו לשם כך. אז מה היה כאן בעיניי? ניצול השירות הצבאי להבעת עמדה פוליטית".

לטענת אלמוז, "רק עשרה מתוך 43 החותמים על המכתב שייכים באמת למעגל העשייה והשאר הם חיילים המשרתים במעטפת".

גם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) התייחסה למכתב בדף הפייסבוק שלה. "אם עשיתם דברים כל כך לא מוסריים, למה לא סירבתם פקודה בזמן אמת?", כתבה היום, "הייתם מסרבים, נשפטים, מודחים מהיחידה, משלמים מחיר, וחיים בשלום עם מצפונכם. כך עושים אנשים שמצפונם מייסר אותם באמת".

שלשום פרסמו 43 יוצאי יחידת 8200 מכתב לראש הממשלה, הרמטכ"ל בני גנץ, וראש אגף המודיעין, האלוף אביב כוכבי ובו הצהירו: אנו מסרבים לקחת חלק בפעולות נגד פלסטינים. בין החותמים קצין בדרגת רב־סרן ושני קצינים בדרגת סרן במילואים, וכן אנשי מודיעין נוספים, ביניהם גם קצינים ונגדים בתפקידים מקצועיים ששירתו ביחידת המודיעין.

במכתב מנמקים חותמיו כי "קיימת תפיסה שהשירות בחיל המודיעין נטול דילמות מוסריות ותורם אך ורק לצמצום האלימות והפגיעה בחפים מפשע. אולם, במהלך השירות הצבאי למדנו כי המודיעין הוא חלק בלתי נפרד מהשליטה הצבאית בשטחים". בין היתר טוענים חותמי מכתב הסרבנים כי אין פיקוח על שיטות איסוף המודיעין, המעקב והשימוש במידע שנאסף כלפי פלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ