הפלסטינים מקדמים פנייה למועצת הביטחון של האו"ם

נשיא הרשות מחמוד עבאס ינאם בשבוע הבא בעצרת הכללית של האו"ם ויגיש בקשה להכרה במדינה פלסטינית בגבולות 67'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

המשלחת הפלסטינית לאו"ם החלה במגעים עם המדינות החברות במועצת הביטחון לקראת הגשת הצעת החלטה שתכיר במדינת פלסטין בגבולות 67' ותקבע לוח זמנים מוגדר לסיום הכיבוש הישראלי.

לפי פקידים פלסטינים בכירים ברמאללה, המשלחת הפלסטינית לאו"ם, בראשות ריאד מנסור, קיבלה בימים האחרונים הנחיות בעניין ופתחה בהכנות לקראת הגעתו של הנשיא מחמוד עבאס (אבו־מאזן) לניו יורק ביום שני הבא. עבאס צפוי לנאום בעצרת הכללית של או"ם ולהגיש את הבקשה למועצת הביטחון כפי שסוכם על ידי ההנהגה הפלסטינית בגיבוי הליגה הערבית.

ראש המשלחת הפלסטינית לאו"ם, ריאד מנסור (מימין), נואם בחודש שעברצילום: רויטרס

גורמים פלסטינים המעורים במגעים אמרו בשיחה עם "הארץ" כי אינם יודעים לומר בבירור מהי עמדת המדינות החברות במועצת הביטחון בעניין, אולם לדבריהם יש איתותים חיוביים מכמה מדינות, ומנגד כמה שמתנגדות, בראשן ארצות הברית ובריטניה. לדברי הגורמים הפלסטינים, גם אם לא יזכו לרוב קולות במועצה או אם ארצות הברית תטיל וטו, הם ימשיכו לפעול בעניין והשלב הבא יהיה הגשת בקשות הצטרפות לעוד ארגונים בינלאומיים, לרבות בית הדין הבינלאומי בהאג

יחד עם זאת, פקיד פלסטיני בכיר אמר כי אם עד מועד נאומו של עבאס באו"ם יקבלו הפלסטינים הצעות שישפרו את עמדתם המדינית, הם  יהיו מוכנים לשקול למשוך את ההצעה או לדחות אותה למועד אחר. "במצב של היום אין לנו שום הצעה קונקרטית שיכולה להביא להתקדמות בתהליך המדיני או לקבוע תאריך יעד לסיום הכיבוש או הכרה בגבולות 67'. אבל אם הקהילה הבינלאומית, לרבות ארה"ב והמעצמות של אירופה, יציגו עמדה או מתווה שיש בו התקדמות ממשית כמו הכרה במדינת פלסטין בגבולות 67', נשקול בחיוב לדחות את ההצעה", אמר. 

עבאס נפגש אתמול עם סגן ראש הממשלה ושר החוץ של כווית, השיח' סבאח חאלד א־סבאח, ודן עימו בין היתר באפשרות לפנות למועצת הביטחון של האו"ם. זהו ביקור ראשון של אישיות רשמית מכווית בשטחי הרשות מאז 67'.

שר החוץ של כווית א־סבאח, נשיא הרשות עבאס ושר החוץ הפלסטיני אל מאלכי, היוםצילום: רויטרס

השר הכוויתי הגיע לרמאללה במסוק מעמאן ומשם יצא לירושלים והתפלל במסגד אל־אקצא בנוכחות המופתי של ירושלים, השיח' מוחמד חוסיין וראשי הווקף. לאחר מכן קיים א־סבאח פגישות מדיניות ברמאללה עם אבו־מאזן וחתם על הסכמים לשיתוף פעולה בין הרשות לממשלת כווית, כולל חילופי סגל דיפלומטי לראשונה מאז הנתק ביחסים בין כווית לאש"ף מאז מלחמת המפרץ הראשונה.

הביקור של סגן ראש הממשלה הכוויתי באל־אקצא גרר לא מעט ביקורת מחוגים איסלאמיים, שמתנגדים לביקורים במסגד כל עוד ירושלים נמצאת תחת ריבונות ישראלית. ברמאללה דחו את הביקורת בטענה כי ביקורים מסוג זה, בתיאום עם הרשות, רק מחזקים את העמדה הפלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ