משרד החוץ פסל עסקת מכירת מל"טים לאוקראינה כדי לא להרגיז את הרוסים

לפי הפרסום בערוץ 2, משלחת מאוקראינה הגיעה לאחרונה לארץ כדי לרכוש נשק. משרד הביטחון אישר את העסקה, אולם משרד החוץ עצר אותה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

משרד החוץ עצר עסקת מכירת נשק לאוקראינה מחשש שהדבר יכעיס את רוסיה, כך פורסם הערב (שני) בערוץ 2. לפי הפרסום, בשבועות האחרונים הגיעה לארץ משלחת מאוקראינה שמעוניינת לרכוש נשק, וביקשה לקנות מל"טים מתוצרת ישראל, שיכולים לשמש אותה גם ללחימה נגד רוסיה.

במשרד הביטחון אישרו לייצרנית המל"טים, חברת אירונאוטיקס הישראלית, להתקדם עם העסקה. אולם, משרד החוץ, שמפקח על עסקאות נשק, עצר אותה. במשרד הביטחון ובמשרד החוץ סירבו להגיב לדברים.

בתחילת השנה, פורסם ב"הארץ" כי התעשיות הביטחוניות במדינת ישראל ייצאו בעשור האחרון כלי נשק ל-29 מדינות ברחבי העולם. עם זאת, כאשר התבקשה המדינה על ידי בית משפט לחשוף את נתוני העסקאות מהשנים האחרונות, נחשפה רשימה המתייחסת לשנים 2011–2012 ובה חמש מדינות בלבד - ארה"ב, בריטניה, ספרד, דרום קוריאה וקניה. אף כי נתונים הגלויים לעיני כל בדבר עסקאות מסוג זה מצויים בפרסומי האו"ם, הבהירה המדינה כי היא יכולה לחשוף רק את עסקאות מכירת הציוד הביטחוני שנחתמו עם חמש מדינות אלה, זאת מחשש לניתוק קשרים ביטחוניים אסטרטגיים.

מל"ט ארוסטאר של חברת אירונאוטיקסצילום: בלומברג

בדיקת "הארץ" גילתה כי היו לא מעט עסקות שדווחו למנגנוני הבקרה או"ם על ידי המדינות המשתתפות בהן, אך לא מצאו דרכן לדיווח של האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני. כך למשל מתועדת במסמכי הרישום של האו"ם הנוגעים לנשק קונבנציונאלי עסקה בין ישראל לצ'ילה משנת 2012 שכללה מספר לא ידוע של טילי "ספייק", מתוצרת רפא"ל, נגד טנקים בטווחים שונים. מקסיקו דיווחה על עסקה אחרת באותה שנה, לפיה נמכרו לה 47 אקדחים, 9 מ"מ ויותר מ–5,700 רובים מתוצרת חברת IWI הישראלית. עוד באותה השנה נחתמו שתי מכירות קטנות להולנד (רובה גלוק אחד) ולרומניה (עמדת נשק 70 מילימטר). 

לפי נתונים שהציג האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון בתחילת השנה לוועדה לביקורת המדינה בכנסת, מדי שנה מתקבלות כ–9,000 בקשות באגף הפיקוח על הייצוא, מהן מאושרים 8,000 רישיונות ייצוא "לכ–130 מדינות וגורמים", לשון המשרד - כאשר כל רישיון מתייחס לסוג של אמצעי לחימה ולמדינת יעד מסוימת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ