יעלון נגד מינוי גלנט לרמטכ"ל: מחליפו של גנץ יבוא משורות הקצינים במדים

דברי שר הביטחון מחזקים את סיכויי המועמד המוביל לתפקיד גדי אייזנקוט. הוא העריך שהלחימה בעזה לא תחודש החודש בעקבות ההרתעה הישראלית

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23
עמוס הראל
עמוס הראל

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פוסל היום (שלישי) את האפשרות שהאלוף (במיל') יואב גלנט יוחזר לשירות פעיל ויתמנה לרמטכ"ל הבא של צה"ל. בשיחה עם כתבים צבאיים בלשכתו בתל אביב אמר יעלון כי לרמטכ"ל הנוכחי בני גנץ "ימונה מחליף מתוך שורות צה"ל, מבין האלופים לובשי המדים".

יעלון שב והבטיח כי תהליך מינוי הרמטכ"ל לא יתנהל "כמו הפארסה של בחירת הרמטכ"ל בפעם הקודמת", וכי יתקיים תהליך מסודר לבחירה, שבסופו יביא את המלצתו לממשלה לאחר התייעצות עם ראש הממשלה. לדבריו, בכוונתו להתייעץ גם עם שרי ביטחון ורמטכ"לים לשעבר. הוא אמר כי יחל לראיין את המועמדים "אחרי החגים", אולם סירב לנקוב במועד מדויק או לענות לשאלה כמה מועמדים יראיין לתפקיד.

יעלון הוסיף כי יעמוד בקשר עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כדי לוודא שאין מגבלות משפטיות או אתיות על מינוי המועמדים לתפקיד. הודעתו מחזקת במידה ניכרת את סיכוייו של מי שנתפש כמועמד המוביל לתפקיד (והמועדף על שר הביטחון עצמו), סגן הרמטכ"ל האלוף גדי אייזנקוט. גלנט אמר לפני כעשרה ימים בראיון לערוץ 2 כי אם תקרא לו הממשלה לשוב לצה"ל לתפקיד הרמטכ"ל הוא ייענה לקריאה.

בשאלת הלחימה ברצועת עזה העריך שר הביטחון כי זו לא תתחדש בסוף החודש, למרות הקשיים בהשגת הסדר להפסקת אש קבועה בין ישראל לחמאס. לדבריו, ההרתעה הישראלית בעקבות המבצע חזקה ואם ניתן יהיה למצוא, בתיווך מצרי, פתרון שיאפשר את התחלת שיקום הנזקים ברצועה וייענה לכמה מהבקשות של חמאס, הוא מקווה שבכך יובטח שקט לזמן ארוך יחסית. שר הביטחון הוסיף כי ישראל כבר פועלת בתיאום עם האו"ם והרשות הפלסטינית להקמת מנגנון שיאפשר העברה בהיקף מוגבר של חומרי בנייה לרצועה כדי לסייע בשיקום. עם זאת אמר שישראל תקפיד כי לא יוכנסו "חומרים דו־שימושיים" ללא בקרה, משום שחומרים אלה יכולים לשמש לחפירת מנהרות חדשות או לייצור אמצעי לחימה.

שר הביטחון הגדיר את הוויכוח המתנהל כעת עם משרד האוצר על תוספת התקציב שדרוש צה"ל בעקבות המלחמה בעזה כ"מטופש". לדבריו, לא מדובר בתוספת אלא בתיקון עיוותים שנוצרו בשנתיים הקודמות על רקע אילוצים פוליטיים.

על המצב בסוריה אמר יעלון כי המדינה "מפורקת לחלוטין" וכי אינו סבור שהמצב בה יתייצב בזמן הקרוב. הוא תיאר את התקדמות כוחות המורדים ונסיגת צבא סוריה לאורך הגבול עם ישראל ותיאר את מתקפת הנגד של כוחות אסד כבלתי יעילה "ברמת ביצוע מאוד נמוכה". יעלון אינו מתרשם כי מפעילות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה נשקפת סכנה מיידית לביטחון ישראל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ