בנט: מעשיי בקבינט הצילו את עוטף עזה; יעלון: שרים גרמו למחיר כבד בלחימה

בסביבת בנט הגיבו לטענות כי קיבל מידע סודי מהרב רונצקי בזמן הלחימה. "רונצקי מואשם על לא עוול בכפו. בנט דרבן את יעלון לפעול נגד המנהרות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים76

שר הכלכלה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, הגיב הערב (שלישי) לטענות כי הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל (מיל') אביחי רונצקי, העביר לו מידע סודי במהלך המלחמה בעזה שכלל פרטים מבצעיים שלא נמסרו לחברי הקבינט.

בהודעה שנמסרה מלשכתו נכתב כי "ההכפשות האנונימיות הן חוצפה. השר בנט גאה בפעולותיו שהובילו למבצע המנהרות והצילו חיי אדם". עוד נמסר כי "פעולותיו של השר בנט ב'צוק איתן', בעיצומו של מחדל המנהרות, הצילו את תושבי נתיב העשרה ונחל עוז. במשך שבועות ארוכים, כשהשר בנט דרש שוב ושוב לצאת לפעולה להריסת המנהרות, היו גורמים פוליטיים וביטחוניים שעצרו את הפעולה וביטלו את האיום בזלזול, דבר שהותיר את יישובי הדרום חשופים לפיגוע טרור אסטרטגי. כך מצופה וכך ראוי שינהג חבר בקבינט הביטחוני של מדינת ישראל".

לצד זאת, שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מתח היום בתדרוך לכתבים ביקורת על דבריהם של שרים בקבינט בעת מבצע "צוק איתן", שהביאו לדעתו להימשכותה של המערכה ולמחיר כבד בלחימה. לדבריו, כפי שפורסמו ברשת ב', דברי השרים גרמו למנהיג חמאס, חאלד משעל, לחשוב שישראל על סף שבירה. יעלון גם הביע תרעומת מכך ששרים ביקרו בשטחי כינוס ושוחחו עם חיילי מילואים ועם קצינים ללא אישור. ‎

גורם מדיני בכיר הגיב הערב בשיחה עם "הארץ" לטענות שר הביטחון יעלון, ואמר כי התבטאויותיו נגד בנט הזויות וכי הרב רונצקי מואשם על לא עוול בכפו. לדבריו, בנט עומד בקשר עם שורה ארוכה של מפקדים בכירים בקבע ובמילואים, מהם קיבל מידע לאורך המלחמה. "רק בזכות המידע הזה ודרישותיו התכופות של בנט בקבינט דורבנה מערכת הביטחון לפעולה אפקטיבית נגד המנהרות. אם זה היה תלוי ביעלון לא היתה נעשית שום פעולה משמעותית". הגורם המדיני הבכיר הוסיף כי "רונצקי לא היה מקור מידע מבצעי עבור בנט. מה כבר אפשר לשאול אותו: על מצב הקיגל ביחידות?"

גם בכירים בבית היהודי תקפו בחריפות את דברי יעלון. "שר הביטחון עושה שימוש פסול בצה"ל כדי לקדם את האינטרסים הפוליטיים שלו. יעלון חושש מהכוח שצבר בנט ולכן הוא מנסה לפגוע בו ציבורית. המניע הוא פוליטי טהור ולא ביטחוני". לדבריהם, "יעלון ניסה להפיל את התיק על מח"ט גבעתי הדתי, עופר וינטר, וכשלא הצליח הוא עבר לרונצקי. הוא יודע שרונצקי מקורב לנפתלי, שיש ביניהם שיתוף פעולה פוליטי ממושך וזיהה אותו כמטרה קלה. איזה מידע בדיוק רונצקי מחזיק? על כשרות המזוזות?"

בנט התרברב בעיצומו של המבצע בקשריו עם דרג הביניים בפיקוד צה"ל, וסיפר בהזדמנויות שונות על המידע הרב ששאב באופן ישיר מהקצינים בשטח במהלך המבצע. "בנט ירד לשטחי הכינוס כל יומיים-שלושה. הוא גאה בזה. הוא לא מכחיש שהיו מפגשים ושאסף מידע מהקצינים בשטח. אבל לא היתה ברירה. המידע הזה לא הועבר לקבינט. הוא לא קיבל אותו בשום דרך אחרת". בסביבתו של בנט דחו את ההאשמות לפיהן הוא ירד לדרום כדי לחזק את תדמיתו הציבורית ו"לגרוף לייקים בפייסבוק". לדבריהם, "בנט ירד לדרום כדי לקבל תמונת מצב על הנעשה. אפשר לראות שהוא לא עשה שימוש בדברים האלה בפייסבוק באותה העת".

נתניהו, יעלון ובנט, ביוליצילום: אורן נחשון

"ההתעקשות של השר בנט להביא לפעולת המנהרות לא הגיעה אליו מאסטרולוגים, אלא מירידה לשטח, ומפגישות חוזרות ונשנות עם גורמי ביטחון, מודיעין ומומחים שונים", נמסר בהודעה מלשכת בנט. "הצלת חיי אדם חשובה אפילו יותר מתדרוכים פוליטיים. אנו מקווים כי בקרוב יפיקו את כל הלקחים סביב דחיית פעולת המנהרות והשלכותיה, והשר בנט יהיה הראשון שישמח לדון בכך. בכלל, אנו מתרשמים עמוקות מכך שרוח הלחימה שבה לפוליטיקאים מסוימים בשלהי ספטמבר".

בפוסט שפרסם הערב בנט בעמוד הפייסבוק שלו הוא כתב: "במהלך 'צוק איתן' ירדתי כל הזמן לדרום. זה תפקידי. האם אני צריך להתנצל על כך? לא ישתיקו אותי". הוא הוסיף כי הוא לא וויתר "גם כאשר היו אחרים שזילזלו בדבריי, גימדו את איום המנהרות וקבעו שחמאס לא מתכוון להשתמש במנהרות הטרור - עד שלבסוף צה"ל יצא לפעולה - והציל את תושבי עוטף עזה". .

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ זאב אלקין (הליכוד), ביקר בחריפות את "רדיפתו", כלשונו, של הרב רונצקי, ואמר כי הוא מציע "לרמטכ"ל להפעיל את אותה הנחישות והמהירות בטיפול בסרבני 8200 שגורמים לנזק עצום לצה"ל ולמדינת ישראל. זאת, במקום לחפש שעיר לעזאזל כדי להשתיק קולות אחרים מתוך הצבא, שאולי לא היו לרוחו של הרמטכ"ל בזמן המבצע".

לדבריו, גם אם הרב רונצקי אכן העביר "מידע מדאיג לחבר קבינט (וגם זה עוד לא הוכח) מתוך דאגה כנה לביטחונם של אזרחי ישראל, זה הרבה פחות חמור מתדרוכים שוטפים לתקשורת שהועברו בזמן המבצע ולאחריו על ידי בכירי צה"ל - בניסיון להתמודד עם הביקורת התקשורתית והציבורית".

הרב רונצקי הורחק מפעילות סביב רצועת עזה בזמן הלחימה במבצע "צוק איתן", לאחר שבצמרת מערכת הביטחון עלה חשד כי הוא מעביר מידע מבצעי סודי באופן לא מוסדר ובלא היתר לשר בנט.

בזמן ההכנות לפעילות הקרקעית ברצועה הופתעו במערכת הביטחון לגלות כי בנט שולט בפרטים מבצעיים שלא הובאו בפני הקבינט. השר עצמו התגאה בכמה ראיונות כי היה בקי בתמונה המבצעית מתוקף עברו הצבאי כקצין ביחידות המיוחדות, והיכרותו עם קצינים בכירים.

בצבא נעשה בירור שהוביל לחשד כי רונצקי, המקורב לבנט, העביר לו מידע מסווג. עוד התברר כי הרב הצבאי הראשי לשעבר לא זומן כלל לשירות פעיל, ובשלב זה לא ברור מאיזה תוקף הוא שהה בסביבת הרצועה במבצע. ככל הנראה, הוא הצטרף מיוזמתו לסיורים במפקדות השונות בזמן הלחימה. בעקבות החשד נגדו הוחלט בצה"ל להרחיקו מהמפקדות, אך ככל הידוע לא ננקטו נגדו צעדים משמעתיים כלשהם. מקורות צבאיים מבהירים כי לא ננקט כל הליך הדחה ממילואים נגד הקצין הבכיר בעקבות הדברים.

רונצקי עצמו מסר בתגובה לטענות שהועלו נגדו כי "פשוט לא היו דברים מעולם. אף אחד לא דיבר איתי על כך ואני עושה מילואים גם אחרי 'צוק איתן'. הדחה ממילואים לבעל דרגה בכירה מצריכה דיון משמעתי, שיחה כלשהי, ודבר לא היה, הכל עורבא פרח".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ