לראשונה מאז הפסקת האש: פצמ"ר נורה לעוטף עזה

בסביבות השעה 18:00 זוהתה נפילה במועצה האזורית אשכול. חמאס: לא מכירים ירי לעבר ישראל, ממשיכים להיות מחויבים להפסקת האש

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירלי סיידלר

פצצת מרגמה שנורתה הערב (שלישי) מרצועת עזה לעבר המועצה האזורית אשכול התפוצצה בשטח ישראל, לראשונה מאז שנכנסה לתוקף הפסקת האש ברצועה לפני כשלושה שבועות. בסביבות השעה 18:00 זוהתה נפילה ממזרח לגדר המערכת באשכול מבלי שנשמעה לפני כן אזעקת צבע אדום. לא היו נפגעים או נזק. 

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי בחמאס לא מכירים ירי מרגמות לעבר ישראל, וכי לדבריהם, "הפלסטינים ממשיכים להיות מחויבים להפסקת האש".

אתמול נשמעה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית חוף אשקלון. לפי צה"ל, זו היתה אזעקת שווא. ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, אמר הערב בתגובה לירי לעבר ישראל כי "לא ברור אם זוהי נפילה עקב אימונים פנימיים או ירי מכוון לעבר היישובים. כך או כך, לא נקבל ירי ספורדי לעבר היישובים שלנו".

לדבריו, המנהיגות הישראלית תמדד באופן שבו תבחר להגן על תושביה - אם תוביל להסדר מדיני שיביא לשקט ארוך טווח באזור, או שתמשיך במעגל האלימות הבלתי פוסקת. :יש לנו את הצבא החזק ביותר בעולם. לא צריך לפחד לנהל משא ומתן מתוך חוזק צבאי ולהביא את השקט המיוחל לעוטף עזה ולדרום. אנחנו מצפים מממשלת ישראל לפעול להבאת שקט לאזור, באותה נחישות בה לחמו החיילים לנטרול איום המנהרות".

גם בתנועה לעתיד הנגב המערבי, שהוקמה על ידי תושבי עוטף עזה בעקבות המלחמה, הגיבו לירי לעבר המועצה האזורית אשכול, ואמרו כי "רק גיבוש ויישום אסטרטגיה חדשה יוכלו לחולל שינוי. רק חתירה להסדרה מדינית קבועה תוביל לשמירה על הביטחון לטווח ארוך באזורנו. התנועה לעתיד הנגב המערבי קוראת לציבור בעוטף עזה ובישראל בכלל להגיע ולהשתתף בעצרת המחאה במוצאי שבת הקרובה, תחת הכותרת 'עוצרים את המלחמה הבאה'. בעצרת נדרוש מהממשלה פתרון ארוך טווח שייתן עתיד וביטחון לנו ולילדינו".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, העריך היום בשיחה עם כתבים צבאיים בלשכתו בתל אביב כי הלחימה ברצועה לא תתחדש בסוף החודש הנוכחי, למרות הקשיים בהשגת הסדר להפסקת אש קבועה בין ישראל לחמאס. לדבריו, ההרתעה הישראלית בעקבות המבצע חזקה, ואם ניתן יהיה למצוא, בתיווך מצרי, פתרון שיאפשר את התחלת שיקום הנזקים ברצועה וייענה לכמה מהבקשות של חמאס, הוא מקווה שבכך יובטח שקט לזמן ארוך יחסית. 

שר הביטחון הוסיף כי ישראל כבר פועלת - בתיאום עם האו"ם ועם הרשות הפלסטינית - להקמת מנגנון שיאפשר העברה בהיקף מוגבר של חומרי בנייה לרצועה כדי לסייע בשיקומה. עם זאת, הוא הבהיר כי ישראל תקפיד שלא יוכנסו "חומרים דו־שימושיים" ללא בקרה, חומרים שיכולים לשמש לחפירת מנהרות חדשות או לייצור אמצעי לחימה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ