מבקר המדינה יחקור את התנהלות הקבינט במבצע "צוק איתן"

שפירא התבקש לשים דגש על המוכנות לאיום המנהרות. דיסקין: לולא התעקשותו של בנט בקבינט, נתניהו ויעלון לא היו מטפלים במנהרות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הוועדה לביקורת המדינה הנחתה את המבקר, יוסף שפירא, להתמקד בחקירת תפקוד הקבינט. יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), קרא לשפירא לבדוק את החלטות הממשלה והקבינט לקראת מבצע "צוק איתן" ובמהלכו – בדגש על המוכנות לאיום המנהרות. משרד המבקר הבהיר שאין בכוונתו לחקור את סוגית ההדלפות בקבינט.

ההנחיה הועברה במהלך ישיבה סגורה לתקשורת ולציבור בהשתתפות שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון. כהן הזכיר שהממשלה כולה והקבינט בפרט ידעו היטב על איום המנהרות, זמן רב לפני המבצע. 

לוחמי חמאס במנהרה בעזה במהלך מבצע צוק איתןצילום: רויטרס

מבקר המדינה אמר בישיבה כי בכוונתו לפרסם דו"ח מיוחד בנושא בעוד חודשים אחדים. כהן הנחה את המבקר להוסיף לדו"ח את התנהלות מערכת הביטחון, צה"ל, גורמי המודיעין והתעשיות הצבאיות במהלך הלחימה. הדיון במעמד שר הביטחון נערך ללא נוכחותם של גורמים מרכזיים שהיו מעורבים בלחימה. כך, הוחלט שבקרוב יתקיים דיון נוסף בו ישתתפו גם נציגי  שרות הביטחון הכללי, התעשיה האווירית, התעשיה הצבאית ורפא"ל וייבחן תפקודם בנושא.

גם ועדת החוץ והביטחון של הכנסת הודיעה כי תבחן את תפקודו של הדרג המדיני והביטחוני במהלך המבצע. 

הישיבה התקיימה על רקע העימות בין שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון ושר הכלכלה וחבר הקבינט, נפתלי בנט, סביב מידע מסווג שהגיע לבנט במהלך מבצע "צוק איתן". לדברי בנט, בזכות המידע שאסף והדרישה שלו מנתניהו ויעלון לפעול בנידון, נעשה טיפול בסוגיית המנהרות במהלך המבצע. שר הביטחון הכחיש כי מעורבותו של בנט היא זו שהביאה להתמקדות במנהרות, ומתח ביקורת חריפה על הדלפות מידע לשרים בקבינט, שגרמו לטענתו לנזק רב ללחימה.

מוקדם יותר היום (רביעי), ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין הביע תמיכה בשר בבנט ומתח ביקורת על שר הביטחון משה (בוגי) יעלון וראש הממשלה נתניהו. דיסקין כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "העובדה שחבר הקבינט בנט החליט לא לסמוך על מנגנוני העדכון והעברת המידע הקיימים, נקט יוזמה, ירד לשטח, למד את הנתונים והגיע מוכן לישיבת הקבינט ואף אתגר את ראש הממשלה, שר הביטחון ושאר חברי הקבינט – ראויה בעיניי לשבח".

יובל דיסקיןצילום: תומר אפלבאום

דיסקין ביקר את התנהלות ישיבות הקבינט שהפכו, לדבריו, ל"אירוע הנשלט לחלוטין על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון". "חברי הקבינט הפכו להיות סטטיסטים בחלק גדול מהדיונים", הוסיף דיסקין. הוא גינה את הדלפת המידע לשר בנט וקרא לנקוט נגד המדליפים "יד קשה", אך הדגיש כי "חייב להיבנות תהליך אשר יאפשר לחברי הקבינט לקבל את כל המודיעין והמידע לו הם זקוקים לצורך השתתפות אפקטיבית". 

דיסקין אף מתח ביקורת על הטיפול של הממשלה בסוגיית המנהרות, וציין כי לאור העובדה שהנושא לא הועלה במהלך מבצע עמוד ענן, כשנה וחצי לפני מבצע "צוק איתן", "ניתן להעריך בסבירות גבוהה כי נכונה טענת השר בנט כי לולא התעקשותו לא היה מובא הנושא לדיון, וכי ראש הממשלה ושר הביטחון היו מנסים להטות את הדיון להפסקת אש ללא מבצע קרקעי להריסת המנהרות".

לשכתו של בנט הגיבה אתמול (שלישי) לעימות עם שר הביטחון ומסרה כי "פעולותיו של השר בנט ב'צוק איתן', בעיצומו של מחדל המנהרות, הצילו את תושבי נתיב העשרה ונחל עוז. במשך שבועות ארוכים, כשהשר בנט דרש שוב ושוב לצאת לפעולה להריסת המנהרות, היו גורמים פוליטיים וביטחוניים שעצרו את הפעולה וביטלו את האיום בזלזול".

לצד זאת, שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מתח אתמול ביקורת על דבריהם של שרים בקבינט בעת מבצע "צוק איתן", שהביאו לדעתו להימשכותה של המערכה ולמחיר כבד בלחימה. יעלון גם הביע תרעומת מכך ששרים ביקרו בשטחי כינוס ושוחחו עם חיילי מילואים ועם קצינים ללא אישור. ‎יעלון ואנשיו אף האשימו אתמול את בנט בהפרחת "שקרים ואגדות" על חלקו בקבלת ההחלטות שהביאו לטיפול במנהרות.

השבוע עלה החשד כי הרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי, המקורב לבנט, העביר לו חלק מהמידע המסווג. עוד התברר כי הרב הצבאי הראשי לשעבר לא זומן כלל לשירות פעיל, ובשלב זה לא ברור מאיזה תוקף הוא שהה בסביבת הרצועה במבצע. ככל הנראה, הוא הצטרף מיוזמתו לסיורים במפקדות השונות בזמן הלחימה. בעקבות החשד נגדו הוחלט בצה"ל להרחיקו מהמפקדות, אך ככל הידוע לא ננקטו נגדו צעדים משמעתיים כלשהם. מקורות צבאיים מבהירים כי לא ננקט כל הליך הדחה ממילואים נגד הקצין הבכיר בעקבות הדברים. גם בנט וגם רונצקי מכחישים מכל וכל את הדברים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ